reklama

Březen v lidové meterologii: Hřmí-li v březnu, sněží v máji

Jaké počasí má být v březnu podle lidové meteorologie? Jako na houpačce. Přestože se už oficiálně ujímá vlády jaro, zima se své vlády vzdává jen velmi nerada. Za dobu měření meteorologické observatoře v pražském Klementinu byly v březnu naměřeny teploty v rozmezí od zhruba od –27 °C až do +22 °C. Rozdíl téměř 50 °C je tedy dostatečně výmluvný!

Březen v lidové meterologii: Matějská obleva

První březnová dekáda by měla být podle lidové meteorologie ještě ve znamení matějské oblevy. Pro toto období bývá typický nárůst teplot, tání sněhu a ledu, což je někdy provázeno i povodněmi. Neméně typickým projevem bývá inverzní ráz počasí a z toho plynoucí zhoršené rozptylové podmínky, kvůli kterým se především ve městech špatně dýchá.

Březen v lidové meterologii: Řehořská zima

Na přelomu první a druhé březnové dekády pak relativně vysoké teploty obvykle klesají a ke slovu přichází řehořská zima (Řehoř 12. března). Výjimečné přitom nejsou ani poměrně intenzivní sněhové přeháňky, ale mělo by to být poslední období s typicky zimními projevy.

Březen v lidové meterologii: krokusům ani sněhové přeháňky na kráse neuberou
i (Zdroj: pixabay.com)
Březen v lidové meterologii: krokusům ani sněhové přeháňky na kráse neuberou

Březen v lidové meterologii: Mariánské jaro

V poslední březnové dekádě se pak s poměrně vysokou pravděpodobností dostavuje mariánské jaro (Marián 25. března). Sem spadá i začátek astronomického jara, po kterém jsou následující dny již delší než noci. A právě během mariánského jara končívají i ty nejtužší a nejmrazivější zimy, což potvrzují zdokumentované záznamy z Klementina. Je to období, ve kterém už začíná v teplejších níže položených oblastech ČR tzv. vegetační jaro, což znamená, že průměrné teploty vystupují nad 5 °C. Z jižních krajů se k nám už vrací špaček, drozd, červenka, konipas a někdy i vlaštovka a kukačka.

Prima tip: první jarní den 2018

Letos začíná astronomické jaro (jarní rovnodennost) 20. března v 17 hodin a 16 minut. Jarní rovnodennost je okamžik, kdy Slunce vstoupí do znamení Berana.

Publikováno: 26. 4. 2018, Autor: Jaroslav Beran , Profil autora: Jaroslav Beran