reklama

Růže na balkoně: Na jaře nejvíc ocení dokonalý sestřih

Už jste se postarali o růže, zasazené v květináčích? Právě teď vaši péči neodkladně potřebují. Po několika měsících zimního klidu nastává na zahradě období činorodé práce. Z každého koutku na nás kouká nějaká neodkladná povinnost.

i (Zdroj: avel Chlouba)
Věnujte balkonovým růžím tu správnou péči (Zdroj: Pavel Chlouba)

Růže na balkoně: Jarní střih

Pěstování rostlin v nádobách nám sice na jednu stranu dává velkou svobodu, ale na straně druhé vyžaduje intenzivnější péči o rostliny. To platí všeobecně. V případě růží možná dokonce ještě více než u jiných rostlin. Růže jsou sice krásné, ale ve většině případů také poměrně náročné rostliny. I při pěstování ve volné půdě vyžadují relativně velkou péči, mají-li prosperovat v nádobách, jejich nároky jsou ještě o něco větší. Příprava růží na jarní sezonu, tedy asi v druhé polovině března či na počátku dubna, spočívá v několika krocích.

1. Odstraňte kryty na růžích

Při pěstování růží ve volné půdě se obvykle chrání kořenové krčky zeminou a nadzemní části rostlin vrstvou chvojí. V případě pěstování růží v nádobách se proti mrazům více používají různé textilie a rohože. Když nastane období, ve kterém nehrozí již riziko silných mrazů, ze zazimovaných růží postupně odstraníme kryty, kterými byly opatřeny na zimu. To musíme stihnout ještě před nástupem opravdu teplých dnů. Důležitým úkonem v předjaří, je zkrácení všech výhonů a jejich probírka.

Odstraňte kryty na růžích
i (Zdroj: Pavel Chlouba)
Odstraňte kryty na růžích

2. Zkraťte výhony

V případě, že je růže příliš hustá, nejméně hodnotné, poškozené a konkurenční výhony zcela odstraníme. Ostatní razantně zkrátíme na 3–4 živé pupeny.

Zkraťte výhony
i (Zdroj: Pavel Clouba)
Zkraťte výhony

3. Odstraňte mrtvé dřevo

Také zcela bez nostalgie odstraníme všechno mrtvé dřevo, které by později mohlo být zdrojem infekcí.

Odstraňte mrtvé dřevo
i (Zdroj: Pavel Chlouba)
Odstraňte mrtvé dřevo

4. Přisypte substrát

V některých případech může být nutné rostlinu přesadit do nového pěstitelského substrátu. Jestli to okolnosti vyžadují, můžeme k tomu použít větší nádobu, neměla by však být významně větší než ta předešlá. Někdy postačí jenom doplnit substrát v nádobě, aby zakryl obnažený kořenový krček.

Doplňte substrát
i (Zdroj: Pavel Chlouba)
Doplňte substrát

5. Důkladně zalijte

Už v předjaří můžeme k rostlině přidat potřebné množství zásobního hnojiva s pozvolným uvolňováním živin. Přidání dlouhodobě působícího hnojiva je užitečné, ale není naprosto nezbytné, dá se nahradit pravidelným přihnojováním v době vegetačního růstu. S postupným oteplováním lehce zaléváme a udržujeme pěstitelský substrát mírně vlhký.

Důkladně zalijte
i (Zdroj: Pavel Chlouba)
Důkladně zalijte

Tip:

Před nástupem teplých dnů můžeme růže v nádobách na krátké období umístit do stínu. Menší dávky tepla výrazně zpomalí rašení nových výhonů, čímž se výrazně snižuje riziko poškození rostliny pozdními jarními mrazíky. Toto pravidlo platí obecně i pro jiné rostliny pěstované v nádobách.

 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 31. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce