reklama

Jak zaručeně přitáhnete děti k zahradničení: Vsaďte na fazole!

proč právě fazole? Protože semena jsou dostatečně velká, aby je i ti nejmenší dovedli hravě zasít, rychle rostou a na záhonu jsou pěkně vidět, takže děti mohou průběžně sledovat výsledky svého snažení. A fazolím se daří bez ohledu na to, jak se zasejí.

Odrůda Bona

Fazole jsou teplomilné zeleniny. Nevysévejte je na jaře dřív, než se půda dostatečně prohřeje (alespoň na 12 °C), v chladné půdě semena během klíčení uhnijí.

Co budete potřebovat:

 • semena keříčkových nebo tyčkových fazolí
 • mletý vápenec
 • záhon nebo nádobu s propustnou zeminou
 • 8-12 tyček
 • pevný provázek
 • kvalitní výsevný substrát
 • sadbovací kelímky nebo květináčky

Jak budete postupovat:

1. krok

Na záhon je vhodné před výsadbou rozhodit asi 130 g mletého vápence na metr čtvereční. Semena tyčkových fazolí vyséveje obvykle do hnízd po 6-8 semenech do hloubky 5 cm. Keříčkové po asi 5 semenech do hloubky 8 až 10 cm, aby keře měly větší stabilitu. Fazole můžete vysévat postupně až do srpna. Z posledních výsevů sklidíte lusky ještě v polovině října.

Jak přitáhnout děti k zahradničení? Vsaďte na fazole! 2
Jak přitáhnout děti k zahradničení? Vsaďte na fazole! 2 (Zdroj: istock.com)

2. krok

Tyčkové odrůdy vyžadují oporu. Velice vhodná je tzv. pyramida tvořená 8 - 12 tyčkami, zapíchanými na obvodu do kruhu. Tyče na jejich vrcholu pevně svážeme provázkem. Vzniklá pyramida je poměrně odolná proti náporům větru a hlavně nezabírá moc místa. Můžete ji postavit i v jinak nevyužívaném místě zahrady.

Jak přitáhnout děti k zahradničení? Vsaďte na fazole! 6
Jak přitáhnout děti k zahradničení? Vsaďte na fazole! 6 (Zdroj: istock.com)

Kterou odrůdu vyzkoušíte?

Keříčkové:

 • Delikátní zelenoluská Bona je středně raná až pozdní (vegetační doba 68 až 72 dní) odrůda, která je vhodná pro postupný sběr.
Odrůda Bona
Odrůda Bona (Zdroj: archiv Semo)
 • Velice oblíbená mezi zahrádkáři je středně raná odrůda Aidagold s vegetační dobou od setí do sklizně 65 – 70 dní. Lehce prohnutý lusk je dlouhý 10-12 cm.
Odrůda Aidagold
Odrůda Aidagold (Zdroj: archiv Semo)

Tyčkové

 • Vyhledávaná Limca má krásný zelený lusk, který dorůstá do velikosti 22 cm. Když lusky přerostou, dají usušit a sklidit tak suché fazole.
Odrůda Limca
Odrůda Limca (Zdroj: archiv Semo)
 • Pozdní odrůda Meraviglia di Venezia (Zázrak z Benátek) nabízí žluté lusky, které dorůstají až do 21 cm!
Odrůda Zázrak z Benátek
Odrůda Zázrak z Benátek (Zdroj: archiv Semo)

Prima tip

Předpěstujte si sazeničky v sadbových kelímcích (nebo malých nádobách) s kvalitní substrátovou zeminou. Proti semenům pokládaným do záhonu jsou ve výhodě, že nejsou v zahradní zemině „namáčknuty“. Výsevný substrát totiž obsahuje rašelinu a vytváří kolem malých sazeniček ochranu do té doby, než samy zakoření.

Jak přitáhnout děti k zahradničení? Vsaďte na fazole! 4
Jak přitáhnout děti k zahradničení? Vsaďte na fazole! 4 (Zdroj: archiv redakce)

 

Víte, že…

… když se rozhodnete pěstovat na zahrádce fazole, kromě chutných lusků budete mít na záhonu i kvalitnější půdu? Nejenže se díky nitrofilním bakteriím zvýší v půdě obsah dusíku, ale hluboké kořeny ji také prokypří a velká listová plocha zase ochrání její povrch.

Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová