Proč právě fazole? Protože semena jsou dostatečně velká, aby je i ti nejmenší dovedli hravě zasít, rychle rostou a na záhonu jsou pěkně vidět. Děti mohou průběžně sledovat výsledky svého snažení. Vyberte tu správnou odrůdu a čeká vás zaručený úspěch bez ohledu na to, jak se zasejí.
Fazole jsou teplomilné zeleniny. Nevysévejte je na jaře dřív, než se půda dostatečně prohřeje (alespoň na 12 °C), v chladné půdě semena během klíčení uhnijí.
Co budete k sázení fazolí potřebovat:
- semena keříčkových nebo tyčkových fazolí
- mletý vápenec
- záhon nebo nádobu s propustnou zeminou
- 8-12 tyček
- pevný provázek
- kvalitní výsevný substrát
- sadbovací kelímky nebo květináčky
Jak budete postupovat:
1. krok
Na záhon je vhodné před výsadbou rozhodit asi 130 g mletého vápence na metr čtvereční. Semena tyčkových fazolí vysévejte obvykle do hnízd po 6-8 semenech do hloubky 5 cm. Keříčkové po asi 5 semenech do hloubky 8 až 10 cm, aby keře měly větší stabilitu. Fazole můžete vysévat postupně až do srpna. Z posledních výsevů sklidíte lusky ještě v polovině října.

2. krok
Tyčkové odrůdy vyžadují oporu. Velice vhodná je tzv. pyramida tvořená 8-12 tyčkami, zapíchanými na obvodu do kruhu. Tyče na jejich vrcholu pevně svážeme provázkem. Vzniklá pyramida je poměrně odolná proti náporům větru a hlavně nezabírá moc místa. Můžete ji postavit i v jinak nevyužívaném místě zahrady.

Kterou odrůdu vyzkoušíte?
Keříčkové:
Delikátní zelenoluská Bona je středně raná až pozdní (vegetační doba 68 až 72 dní) odrůda, která je vhodná pro postupný sběr.

Velice oblíbená mezi zahrádkáři je středně raná odrůda Aidagold s vegetační dobou od setí do sklizně 65 – 70 dní. Lehce prohnutý lusk je dlouhý 10-12 cm.

Tyčkové
Vyhledávaná Limca má krásný zelený lusk, který dorůstá do velikosti 22 cm. Když lusky přerostou, dají usušit a sklidit tak suché fazole.

Pozdní odrůda Meraviglia di Venezia (Zázrak z Benátek) nabízí žluté lusky, které dorůstají až do 21 cm!

Předpěstujte si sazeničky v sadbových kelímcích (nebo malých nádobách) s kvalitní substrátovou zeminou. Proti semenům pokládaným do záhonu jsou ve výhodě, že nejsou v zahradní zemině „namáčknuty“. Výsevný substrát totiž obsahuje rašelinu a vytváří kolem malých sazeniček ochranu do té doby, než samy zakoření.

Víte, že:
Když se rozhodnete pěstovat na zahrádce fazole, kromě chutných lusků budete mít na záhonu i kvalitnější půdu? Nejenže se díky nitrofilním bakteriím zvýší v půdě obsah dusíku, ale hluboké kořeny ji také prokypří a velká listová plocha zase ochrání její povrch.
Zdroj informací: autorka článku; SEMO a.s.
Publikováno: 24. 3. 2023, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová