reklama

Jak si doma předpěstovat sazenice rajčat

Pokud jste se rozhodli, že si letos vypěstujete sazenice rajčat sami, od poloviny března můžete vysévat semena. Vyhovuje jim pokojová teplota, proto si budou pěkně lebedit na okenním parapetu. Nebojte se a dejte se do toho.

Co budete potřebovat

  • semínka rajčat
  • výsevní substrát
  • výsevní miska (sklo nebo průhledná fólie)
  • sadbovač, kelímky, květináčky

Jak budete postupovat

1. krok

Rajčata vysévejte 6 – 9 týdnů před předpokládaným termínem výsadby do navlhčených výsevních substrátů, přibližně 1 semeno na 1 cm2, hloubka 0,5 až 1 cm.  Semena klaďte do misky s kvalitní zeminou, nejlépe do řádku, na vzdálenost přibližně 3 cm od sebe. Aby zemina nevysychala, můžete misku zakrýt sklem nebo fólií.

Jak si doma předpěstovat sazenice rajčat 2
Jak si doma předpěstovat sazenice rajčat 2 (Zdroj: istock.com)

2. krok

Po prvním vytvoření listů rostlinky rozsaďte do malých květináčků. Na správný růst stačí teplota asi 18 ˚C. Mladé rostlinky potřebují hodně světla, proto je dejte na okno na východní straně.

Jak si doma předpěstovat sazenice rajčat 3
Jak si doma předpěstovat sazenice rajčat 3 (Zdroj: istock.com)

3. krok

Máte-li hybridní osivo rajčat (s klíčivostí až 99%), můžete ho vysít po jednom semínku do sadbovače nebo kelímků. Kvalitní osivo v dobrých podmínkách vzejde za pět až osm dní. Podle rychlosti růstu je můžete ještě jednou přesadit do větších nádob. Přepichujt do zeminy se středním obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo 40 – 80 cm2.

Jak si doma předpěstovat sazenice rajčat 4
Jak si doma předpěstovat sazenice rajčat 4 (Zdroj: istock.com)

4. krok

Před výsadbou na záhon, tedy v polovině května, kdy už nehrozí mrazíky, rostlinky alespoň deset dnů otužujte. Zalévejte pravidelně tak, aby pěstební zemina byla mezi jednotlivými zálivkami přibližně stejnou dobu vlhká i suchá (zajištění přístupu vzduchu ke kořenům).

Jak si doma předpěstovat sazenice rajčat 5
Jak si doma předpěstovat sazenice rajčat 5 (Zdroj: istock.com)

Prima tip

Nejlepší chuť a hodně vitaminů mají klasické odrůdy jako Tornádo F1 nebo odolnější k praskání  Tipo F1. Vynikající, zejména pro děti, je tzv. koktejlový typ o velikosti plodů okolo 3 cm - Bejbino F1.

Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová