Už jste se setkali s pojmem řízkování květin? Ne, s řízky na talíři to nemá nic společného. Řízkování květin a rostlin obecně je způsob vegetativního rozmnožování pomocí částí rostlin. Jedná se o osvědčený způsob množení pokojových i venkovních rostlin, který se obvykle využívá na jaře či v raném létě. Má své výhody i nevýhody oproti jiným způsobům množení, a tyto vlastnosti se dokonce mohou výrazně lišit podle druhu rostliny.
Jak se provádí řízkování květin?
Řízkování květin a rostlin obecně je nejméně náročný a zároveň nejlevnější způsob množení rostlin, který nám umožňuje získat nové části rostlin pro jejich výsadbu. Ne všechny rostliny ale můžeme množit právě řízkováním.
U řízkování jde v podstatě o to, že z malého kousku rostliny se odebere výhon, jehož odebrání rostlině neuškodí, a z něj vyroste nová rostlina se stejným genetickým materiálem, jaký měla rostlina mateřská. Navíc oproti výsevu ze semen získáme mnohem větší rostliny.
Při řízkování květin jde o nejpopulárnější metodu množení okrasných i dřevitých rostlin, vhodná je také pro pokojové rostliny. Tato metoda je široce používána v květinářství, ovocném i okrasném školkařství.
K řízkování lze použít různě vyzrálé, obvykle jednoleté výhony ze zdravých rostlin, které nevykazují žádné známky napadení chorobou nebo škůdci. Řízkovat lze:
- ze stonku
- z listu
- z kořene
Nejčastěji se doporučuje odebírat řízky z vrcholného stonku rostliny, se třemi až čtyřmi listy těsně nad pupenem. Vhodný stonek pro řízkování je takový, který nemá květy. U jiných druhů pro změnu stačí i jen pouhý 1 list, který do substrátu zapíchneme spodní částí či stonkem. Při řízkování květin lze také využívat boční výhony.
Dále se řízky dělí na:
- bylinné řízky
- dřevité řízky
- polodřevité řízky
Velikost řízků záleží na velikosti mateční rostliny, v ideálním případě by měly být 7 až 15 cm dlouhé.
Řízky je vhodné namáčet do stimulátoru, což je přípravek podporující zakořenění a růst nové rostlinky a obsahuje látky s dezinfekčními účinky nebo hormony. Stonky lze namáčet také v dřevěném uhlí, které působí dezinfekčně. Pokud řízky z některých rostlin roní ze svého řezu latex, ponoříme řízek nejprve do vlažné vody a teprve potom, až latex přestane vytékat, dáme rostlinku do čisté vody. Tento latex je v mnoha případech jedovatý.
Jednodušší je pěstování řízku ve vodě, kde stačí počkat, až rostlinka pustí kořínky, a až poté ji přesadit do substrátu. Pokud chcete rostlinky po řízkování květin ihned vysazovat do půdy, jako substrát pro množení se používá lehká humózní zemina, nejčastěji směs písku a rašeliny. Použitý substrát musí být vydezinfikovaný. Zasazené řízky udržujte v teple na světlém místě bez přístupu přímého slunečního záření. Substrát by měl být stále mírně vlhký, přičemž dobrá je i vyšší vzdušná vlhkost.
Po zasazení řízků do substrátu rozhodně použijte vhodný fungicid, který omezuje růst houbových chorob v substrátu.
V některých případech je možné provádět řízkování květin a rostlin i u roubovaných podnoží, například u růží nebo vinné révy. Tyto nařízkované a vypěstované rostliny ale budou mít odlišné vlastnosti než původní rostlina, třeba takové, že nebudou natolik odolné vůči mrazu nebo chorobám.
Dřevité řízky jsou nejméně náročné na odborné znalosti i pracnost. Kořenové řízky jsou naopak náročné na odběr i samotné pěstování.
Počítejte také s tím, že každá rostlina má odlišnou dobu na zakořenění a může to trvat i několik měsíců (jehličnany). Pro podporu lepšího růstu řízků a zakořeňování je potřeba rostlinám dodat potřebné živiny ve formě hnojiva.
Zdroj informací: bestgrow.cz, ceskestavby.cz
Publikováno: 18. 4. 2018, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová