reklama

Nenechávejte odtékat dešťovou vodu jen tak: Můžete s ní zalévat zahradu, ale i splachovat záchod

Máte-li tu možnost, určitě stojí zauvažovat o nějakém řešení, které vám dovolí dešťovou vodu nadále využívat. Je to úsporné a ekologické. Ideální je na to myslet už při stavbě nového domu. Stát bude nově přispívat na realizaci zařízení, které domácnostem v rodinných domech umožní dešťovou vodu efektivně využívat.

i (Zdroj: istock.com)
Využití dešťové vody je opravdu široké (Zdroj: istock.com)

Využití dešťové vody na zahradě

Pro využití dešťové vody na zahradě existuje velmi jednoduché řešení. Stačí si ji třeba nachytat do barelu. To zná asi každý. Taková voda by se ale měla co nejrychleji spotřebovat. Náročnějším, nákladnějším, ale pohodlnějším řešením je pak podzemní nepropustná nádrž, ze které budete vodu čerpat a v níž voda zůstává delší dobu nezávadná. (To je základní řešení i pro další možnosti využívání dešťovky.)

Většinou stačí dešťovou vodu odvádět do akumulační nádrže s filtrem a čerpadlem, případně lze pořídit i elektronickou řídící jednotku pro automatické dopouštění, hladinový spínač a podobně. Filtr v tomto případě neslouží k úpravě vody, protože to není potřeba, ale k zachycení listí a dalších nečistot, které by se do nádrže mohly dostat.

Zalévání

Pro zálivku je ideální hlavně díky tomu, že neobsahuje chlór ani soli, které rostlinám neprospívají. Některé rostliny jsou tak citlivé, že by se pitnou vodou raději neměly zalévat vůbec (například rododendrony, azalky nebo kanadské borůvky).

Dešťová voda je perfektní závlaha pro vaši zahrádku
i (Zdroj: istock.com)
Dešťová voda je perfektní závlaha pro vaši zahrádku

Mytí auta a úklid

Hodně vody se spotřebuje při mytí auta, a proto je v tomto případě velmi šetrné a úsporné použít vodu z deště místo té pitné. Krytou terasu také můžete propláchnout dešťovkou i špinavé boty od hlíny můžete rovnou na zahradě vyčistit.

Domácnost

Ne všechny činnosti, které doma provádíte, vyžadují „placenou“ pitnou vodu. Dešťovou se dá vytírat podlaha, mýt vana, zalévat květiny a podobně. Díky přivedené dešťovce do domu lze efektivně a levně splachovat toaletu. Zejména to je jedním z hlavních cílů dotačního programu. Dokonce se doporučuje k praní prádla, protože je měkká a rozpouští lépe prací prášek. Navíc se pak v pračce neusazuje ani tolik vodního kamene.

Dvojí potrubí

Využívání dešťové vody uvnitř domu je stavebně i finančně náročnější proces. A jak se realizuje? Musíte mít v domě vedeno dvojí potrubí – v jedné trubce vodu pitnou, ve druhé dešťovou. To pro případy, kdy jsou měsíce s menším počtem srážek, a hrozilo by, že vám dojde voda na splachování. Rozvody pitné a dešťové vody se podle vyhlášky nesmí ani nikde setkat, aby se voda nemísila. Do domácnosti ji lze z podzemní nepropustné nádrže odpovídající velikosti vést stejně jako vodu pitnou.

Dešťovou vodu využijete i v domácnosti
i (Zdroj: istock.com)
Dešťovou vodu využijete i v domácnosti

Nákladnost takového zařízení je závislá na vzdálenosti, proto je ideální umístit nádrž blízko domu. K čerpání vody lze využít jednoduché vodní čerpadlo. Cena nepropustných nádrží je závislá na její velikosti. A zvolená velikost nádrže závisí hlavně na množství srážek v dané lokalitě a ploše střechy, ze které je voda odváděna. Potom je také nutné posoudit, jestli bude objem nashromážděných dešťových vod dostačující pro potřebu domácnosti, a zda se tedy investice vyplatí.

Například 6kubíková nádrž (která by měla pokrýt měsíční potřebu vody na splachování a praní čtyřčlenné rodiny a zálivku zahrádky) stojí kolem 20 tisíc korun. Jednoduché čerpadlo pak vyjde na částku kolem 5 tisíc. Pak je ale nutné připočítat ještě cenu materiálu, stavebních, zemních a dalších prací. Ta může šplhat k dalším tisícům až deseti tisícům.

Využívání dešťové vody v domě i nevýhody

  • pro využívání dešťové vody v budově je podmínkou, aby stavba měla dvojí rozvody vody
  • nezbytnost napouštění zásobáren pitnou vodou v suchých obdobích, čímž dochází k dimenzování sítě pitné vody na nejvyšší spotřebu
  • pokud potrubím protéká málo pitné vody, je potřeba jej následně vyčistit, aby byla kvalita vody zachována
  • v případě nechtěného vtoku dešťové vody do rozvodné sítě pitné vody může dojít ke znečištění pitné vody
  • případné nutné nasazení chemikálií v zařízeních využívajících dešťovou vodu (dezinfekce sběrných nádob)

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková