reklama

Kdy začít s výsevem teplomilné kukuřice cukrové? Nespěchejte!

Kukuřice cukrová (Zea mays) je jednou z forem kukuřice seté. K vyklíčení potřebuje vyšší teplotu – dobře klíčí, pokud teplota půdy dosáhne trvale 8 °C. Moderní supersladké hybridy jsou ještě náročnější, potřebují až 10 °C.

i (Zdroj: istock.com)
Kukuřice pochází ze Střední a Jižní Ameriky

Co budete potřebovat

  • kvalitní, ideálně hybridní osivo cukrové kukuřice
  • sázecí kolík nebo lopatku
  • provázek
  • dva kolíčky na vyznačení řádku

Jak budete postupovat

1. krok

Osivo kukuřice vysévejte přímo do prohřáté půdy a do sponu 60–70×20–30 cm podle kvality půdy, ranosti a vzrůstu rostlin do hloubky 3–5 cm. Můžete sít i do hnízd po dvou až třech semínkách. Jestli máte opravdu sladkou kukuřici setou cukrovou, zjistíte i podle tvaru semínek – ta pravá jsou menší a scvrklá.

Kukuřici můžete sázet po 2–3 semínkách
i (Zdroj: istock.com)
Kukuřici můžete sázet po 2–3 semínkách

2. krok

Je dobré označit si kolíky místo výsevu kukuřice. Jakmile vyklíčí, vyjednoťte ji na 25 cm od sebe. Při ponechání více rostlin vedle sebe by kukuřice sice dozrály, ale byly by menší. Také nepotřebuje zcela čistý bezplevelný pozemek, protože je schopna všechny sousední rostliny přerůst. Za to ovšem vyžaduje dostatek a pravidelný přísun vláhy. Hnojení fosforem podporuje rané fáze vývoje, jeho nedostatek způsobuje zpomalení růstu, snížení počtu zrn v palici a mimo jiné nerovnoměrné dozrávání.

Kukuřice vyžaduje pravidelný přísun vláhy
i (Zdroj: istock.com)
Kukuřice vyžaduje pravidelný přísun vláhy

Kterou si vyberete?

Základem pro úspěšné pěstování kukuřice seté cukrové je kvalitní osivo dobré jakosti a vhodně zvolená odrůda 

Agnes F1 je supersladká raná odrůda s výbornými chuťovými vlastnostmi. Rostlina je vysoká 160 až 180 cm, tvoří 1 až 2 silné klasy s vysokým podílem zrna. Sklízí se za 82 dní po výsevu.

Odrůda Agnes F1 vyniká skvělým zdravím
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Odrůda Agnes F1 vyniká skvělým zdravím

Adika F1 je raná odrůda,  která vyniká kvalitním žlutým zrnem s vysokým obsahem cukru. Rostlina je vysoká 180 až 200 cm. Sklizeň nastává za 94 až 100 dní po výsevu.

Raná odrůda s uzavřeným klasem a žlutým zrnem Adika F1
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Raná odrůda s uzavřeným klasem a žlutým zrnem Adika F1

Afrodita F1 je poloraná výnosná odrůda, pozdnější o 10 až 15 dní než Adika F1. Rostliny této odrůdy vytváří jeden, maximálně dva klasy. Má pevná stébla a klas s 20 až 24 řadami vysokého žlutého zrna. Odrůda je velmi odolná vůči fuzariózám, snětím a spále.

Odrůda Afrodita F1 má vysokou produkci zrna
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Odrůda Afrodita F1 má vysokou produkci zrna

Tip:

Moc se o tom neví, ale kukuřice cukrová dobře snáší přesazování. Toho můžete využít pro dosažení co nejranější sklizně na přímý konzum. Semena se vysévají v druhé polovině března do skleníku. Vypěstování sadby trvá 4–5 týdnů. Pak je jeden týden otužujte. Sadbu vysazujte ve sponu 75×25 cm nebo 80×20 cm. Předpěstováním zkrátíte dobu do sklizně palic přibližně o tři týdny.

Zdroj informací: SEMO a.s.

Publikováno: 5. 5. 2024, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová