reklama

Jak pečovat o skutečného krále jarní zahrady: Jeho veličenstvo tulipán

Vznešené, ušlechtilé, prostě krásné. Takové jsou tulipány, nekorunovaní vládci jarních zahrad. Barevná i tvarová škála jejich květů je natolik bohatá, že okouzlí každého z nás.

i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Barevná škála tulipánů je rozmanitá (Zdroj: Simona Sedláčková)

Tulipány se dnes pěstují po celém světě, ale jejich původní vlastí zůstává západní a střední Asie, odkud se postupně rozšířily do jihovýchodní Evropy. Velmi oblíbené byly ve staré Číně. O doslovném vtrhnutí tulipánů do západní Evropy, díky holandským kupcům, se dodnes vyprávějí mnohé pověsti. V každém případě se z nich staly velmi oblíbené cibuloviny, které se mohou pyšnit nespočetným množstvím druhů a kultivarů.

Tulipa Renegade
Tulipa Renegade (Zdroj: Simona Sedláčková)
Tulipa Kinga
Tulipa Kinga (Zdroj: Simona Sedláčková)

Trochu si je utřídíme

Tulipány se dělí do dvou základních skupin na botanické, tzn. původní, přírodní druhy a potom na zahradní. Ty se pak dále třídí podle různých kritérií. Najdeme mezi nimi rané i pozdní, jednoduché i plnokvěté, střapaté i liliokvěté…

Tulipa Spring Green
Tulipa Spring Green (Zdroj: Simona Sedláčková)
Tulipa Belicia
Tulipa Belicia (Zdroj: Simona Sedláčková)

Co s tulipány?

V jarním období nemají tulipány na zahradách prakticky žádnou konkurenci. Aby nám dlouho a krásně kvetly, vyžadují stále mírně vlhkou půdu. V suchém prostředí rychle odkvétají. Po odkvětu nastává krátké období, kdy tulipány zahradu zrovna nezdobí, ale přesto musíme vydržet. Zvadlý květ a stonek odštípneme, vytvářením plodů by se rostliny zbytečně vysilovaly. Listy postupně zvadnou a zežloutnou, ale odstraňujeme je až tehdy, když zcela zaschnou.

Perkiet Tulipa Rococo
Perkiet Tulipa Rococo (Zdroj: Simona Sedláčková)
Tulipa Wedding Gift
Tulipa Wedding Gift (Zdroj: Simona Sedláčková)

Nejprve se musí živiny z listů stáhnout do cibulek. Během června až července tedy uschlé listy jednoduše odstraníme. Cibule vyryjeme ze záhonu, důkladně je necháme oschnout a očistíme od hlíny. Zároveň i odstraníme dceřiné cibulky. Zkontrolované cibulky uložíme do bedýnek a uskladníme při teplotě asi 20 °C zase až do podzimu, kdy je opět vysadíme do zahrady.

Tulipa Pink Star
Tulipa Pink Star (Zdroj: Simona Sedláčková)
Triumf Tulipa Las Vegas
Triumf Tulipa Las Vegas (Zdroj: Simona Sedláčková)

Tulipány ve váze

Tulipány do vázy vybírejte s ještě uzavřenými květy, ale takové, které již ukazují barvu a mají svěže zelené listy. Stonky seřízněte ostrým nožem a vložte do vázy s výživou pro řezané květiny. Pokud jsou tulipány povadlé, pak je nechte napít vody ještě zabalené v papíře, aby se stonky pěkně narovnaly. Vodu ve váze obden vyměňujte. V chladnější místnosti pak řezané tulipány vydrží asi 10 dní.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 21. 3. 2023, Autor: Simona Sedláčková, Profil autora: Simona Sedláčková