reklama

Jak se pěstuje chuťově atraktivní mangold: Listy klidně nahradíte špenát a řapíky dokonce chřest

Mangold u nás nepatří k neoblíbenějším, ačkoliv se jedná o zdravou zeleninu s množstvím vitaminu C. Tak bychom to měli rychle napravit, co říkáte? Vybrat si můžete buď mangold listový, který vytváří mnoho hladkých nebo zkadeřených listů, nebo řapíkový, známý i pod názvem chřestový – ten má mohutné, podélně rýhované řapíky. Anebo zkuste pěstovat oba dva.

i (Zdroj: SEMO)
Směs barevných odrůd mangoldu (Zdroj: SEMO)

Mangold se vysévá podle toho, ve kterém období ho chcete sklízet. Pro jarní sklizeň se semena vysévají přímo na záhon v dubnu a květnu, pro podzimní a jarní sklizeň v druhé polovině léta. Schopné přezimovat jsou však i rostliny z jarního výsevu.

Co budete potřebovat:

  • osivo mangoldu (listový nebo řapíkový)
  • rýč
  • hrábě

Jak budete postupovat:

1. krok

Na rýčem prokypřenou a hráběmi uhlazenou plochu vysévejte semena zhruba 5 cm od sebe, do hloubky kolem 3 cm. Sejte je do řádků asi 30 cm od sebe, u řapíkového typu až 50 cm. Pokud se vám podařilo vysít jej hustě, po vyklíčení mladé rostlinky vyjednoťte tak, aby u listového typu byly ve sponu 30×20 cm a u řapíkatého typu ve sponu 50×30 cm. Vyjednocené rostliny můžete vysadit na novou plochu.

2. krok

Záhon udržujte bez plevelů, pravidelně ho kypřete a zalévejte, ale nepřemokřujte. Mangold skvěle prospívá v blízkosti cibule, salátu nebo keříčkových fazolí. Můžete ho pěstovat i vedle šalvěje, tymiánu, máty, kopru či česneku. Ovšem rozhodně nepatří záhon po červené řepě a ostatních kořenových zeleninách.

Nepěstujte mangold na záhonu po kořenové zelenině
i (Zdroj: istock.com)
Nepěstujte mangold na záhonu po kořenové zelenině

3. krok

Už za několik týdnů jsou listy mangoldu vhodné ke konzumaci. Odřezávejte je postupně. Z metru čtverečního takto můžete během sezóny sklidit dva až tři kilogramy zelené hmoty. Při správné péči sklízíte až do srpna. Pak začnou rostliny vybíhat do květu. Tato vyvíjející se květenství pravidelně odstraňujte, aby rostliny věnovaly všechnu energii tvorbě listů, nikoli květů. Mangold se kvetením neuvěřitelně rychle vyčerpává, což vede k úplnému zastavení tvorby olistění.

Listy odřezávejte postupně
i (Zdroj: istock.com)
Listy odřezávejte postupně

Kterou odrůdu si vyberete?

Na trhu není moc odrůd mangoldu, ale všechny jsou odolné vůči chorobám i proti škůdcům.

Bright yellow F1 je křehký, velmi výnosný hybridní řapíkatý mangold, který vytváří svěže zelené listy se šťavnatými žlutými řapíky, listy a stonky lze sklízet průběžně, jak narůstají. Dá se pěstovat v truhlících a velkých květináčích.

Odrůda Bright yellow F1
i (Zdroj: SEMO)
Odrůda Bright yellow F1

Listová odrůda lahůdkového mangoldu s tmavozelenými listy Perpetual Spinach (Gator) poskytuje několik sklizní, pro první ponechejte list do výšky 15 cm. Rostliny obrůstají, pro kuchyňské zpracování jsou chutné velmi mladé listy z dalších sklizní. Nahrazuje špenát, zejména v letních měsících.

Odrůda Perpetual Spinach (Gator)
i (Zdroj: SEMO)
Odrůda Perpetual Spinach (Gator)

Atraktivní raný mangold Rhubar Charb s červenými řapíky pro sklizeň listů i řapíků. Má tmavě červené stonky a sytě zelené listy, které jsou velké a zvlněné, rostlina je robustní a rychle roste. Listy a stonky lze sklízet průběžně za zhruba 55 dnů od výsevu.

Odrůda Rhubar Charb
i (Zdroj: SEMO)
Odrůda Rhubar Charb

Mangold Směs barev je určena pro ty, kdo se nemohou rozhodnout. Směs barevných odrůd listového mangoldu velmi odolných k vybíhání do květu. Vzhledem k neustálému dorůstání poskytuje pravidelný sběr po celý rok. Semena jednotlivých odrůd jsou barevně odlišena.

Zdroj informací: autorka článku; SEMO

Publikováno: 22. 3. 2023, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.