reklama

Staňte se hoteliérem! Postavte na své zahradě hotel pro hmyz

Už jste něco zaslechli o hotelu pro hmyz? Není hmyz, jako hmyz. Některé, škodlivé druhy se od sebe a své zahrady snažíme udržet v bezpečné vzdálenosti, ale většinu hmyzích přátel potřebujeme. Pokud toužíme po zdravé, krásné a produktivní zahradě, je třeba nastolit tzv. biologickou rovnováhu (půda, mikroorganizmy, rostliny a živočichové jsou ve vzájemně vyváženém poměru). Taková zahrada nám pak přináší spoustu radosti i užitku.

i (Zdroj: Fler)
Hotel pro hmyz je nejen praktický, ale i krásný (Zdroj: Fler)

Znáte hotel pro hmyz?

V hotelu pro hmyz se rád ubytuje prospěšný samotářský hmyz. Zejména jej osídlují včely samotářky a zlatěnky, které jsou důležitými opylovači květin a ovocných dřevin. Ale mohou se tu ubytovat i různé jiné druhy pomocného hmyzu -  berušky, škvoři, zlatoočka, ploštice či slunéčka. Tito obyvatelé jsou velkými pomocníky zahradníků, živí se totiž velkým množstvím hmyzích škůdců, např. mšicemi.

Základem je jednoduchá konstrukce
i (Zdroj: Fler)
Základem je jednoduchá konstrukce

Tento hmyz, který je pro člověka naprosto neškodný, si každé jaro hledá své místo, svou bezpečnou dutinku. Každá včela samotářka naklade do vybrané dutinky, třeba i ve vašem hotelu, svá vajíčka (obvykle každé do zvláštní komůrky), zásobí je potravou (pylomedovým těstem) a dutinu uzavře vhodným materiálem (hlínou, kousky listů, každý druh používá svůj oblíbený materiál). Z vajíček se vylíhnou larvičky, živí se připravenou potravou, později se zakuklí, aby se z nich nakonec vylíhla nová generace. 

Hotel pro hmyz může mít jakoukoli velikost
i (Zdroj: Fler)
Hotel pro hmyz může mít jakoukoli velikost

Hotel pro hmyz otevřete na jaře

Hmyzí domečky, hotely, můžete vyvěsit během celého roku, ale nejvhodnějším obdobím je jaro. Hotel pro hmyz ponechte venku klidně po celý rok, některé hmyzí druhy v něm budou i zimovat. Hotel se nemusí čistit.

Správné umístění

Hotel pro hmyz postavte nebo zavěste na slunnou stranu, na kmen stromu nebo na kůl do květinového záhonu. Vhodné je umístění v závětří, asi jeden až dva metry nad zemí.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 24. 4. 2023, Autor: Simona Sedláčková, Profil autora: Simona Sedláčková