reklama

Staňte se hoteliérem! Postavte na své zahradě hotel pro hmyz

Není hmyz, jako hmyz. Některé, škodlivé druhy se od sebe a své zahrady snažíme udržet v bezpečné vzdálenosti, ale většinu hmyzích přátel potřebujeme. Pokud toužíme po zdravé, krásné a produktivní zahradě, je třeba nastolit tzv. biologickou rovnováhu (půda, mikroorganizmy, rostliny a živočichové jsou ve vzájemně vyváženém poměru). Taková zahrada nám pak přináší spoustu radosti i užitku.

Staňte se hoteliérem! Postavte na své zahradě hotel pro hmyz 2

Znáte hmyzí hotel?

V hmyzím hotelu se rád ubytuje prospěšný samotářský hmyz. Zejména jej osídlují včely samotářky a zlatěnky, které jsou důležitými opylovači květin a ovocných dřevin. Ale mohou se tu ubytovat i různé jiné druhy pomocného hmyzu -  berušky, škvoři, zlatoočka, ploštice či slunéčka. Tito obyvatelé jsou velkými pomocníky zahradníků, živí se totiž velkým množstvím hmyzích škůdců, např. mšicemi.

Staňte se hoteliérem! Postavte na své zahradě hotel pro hmyz 2
Staňte se hoteliérem! Postavte na své zahradě hotel pro hmyz 2 (Zdroj: www.fler.cz/honomichlova)

Tento hmyz, který je pro člověka naprosto neškodný, si každé jaro hledá své místo, svou bezpečnou dutinku. Každá včela samotářka naklade do vybrané dutinky, třeba i ve vašem hotelu, svá vajíčka (obvykle každé do zvláštní komůrky), zásobí je potravou (pylomedovým těstem) a dutinu uzavře vhodným materiálem (hlínou, kousky listů, každý druh používá svůj oblíbený materiál). Z vajíček se vylíhnou larvičky, živí se připravenou potravou, později se zakuklí, aby se z nich nakonec vylíhla nová generace. 

Staňte se hoteliérem! Postavte na své zahradě hotel pro hmyz 1
Staňte se hoteliérem! Postavte na své zahradě hotel pro hmyz 1 (Zdroj: www.fler.cz/abuba)

Hotel otevřete na jaře

Hmyzí domečky, hotely, můžete vyvěsit během celého roku, ale nejvhodnějším obdobím je jaro. Hotel ponechte venku klidně po celý rok, některé hmyzí druhy v něm budou i zimovat. Hotel se nemusí čistit.

Staňte se hoteliérem! Postavte na své zahradě hotel pro hmyz 4
Staňte se hoteliérem! Postavte na své zahradě hotel pro hmyz 4 (Zdroj: www.fler.cz/prirodni.zahrada)

Správné umístění

Hotel postavte nebo zavěste na slunnou stranu, na kmen stromu nebo na kůl do květinového záhonu. Vhodné je umístění v závětří, asi jeden až dva metry nad zemí.

Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: Simona Sedláčková , Profil autora: Simona Sedláčková