reklama

Jak a kdy se pustit do slunečnic: Líbí se vám víc obři, nebo spíš trpaslíci?

Květ slunečnice roční (Helianthus annuus) může být citronově žlutý, zlatožlutý - typicky slunečnicový, oranžový, červený, ale bílý a černý; jednoduchý, poloplný i plný. Slunečnicím se nejlépe daří na plně osluněném místě - a není se co divit, vždyť slunce mají tyto rostliny už v názvu. Poradíme, jak a kdy se pustit do pěstování slunečnic.

Co budete potřebovat

  • kvalitní semena slunečnic
  • sázecí kolík nebo sázecí lopatku
  • granulované hnojivo

Jak budete postupovat

1. krok

Nejdříve si připravte záhon se vzdušnou, propustnou, na živiny bohatou zeminou; ideální je slunné místo v závětří, kam vysadíte minimálně 6 až 10 slunečnic. Vzájemně se při růstu „podrží“ a ani vítr je nezklátí. Můžete kombinovat vysoké (dát je spíš doprostřed záhonu nebo k plotu případně zdi), dopředu dejte odrůdy trpasličí.

Jak a kdy se pustit do pěstování slunečnic 2
i (Zdroj: istock.com)
Jak a kdy se pustit do pěstování slunečnic 2

2. krok

Slunečnice vysévejte od konce dubna přímo na záhon. Pro rovnoměrné a rychlé klíčení vyžaduje půdu vyhřátou na 8 – 9 °C, vzejde za 15 – 20 dní. Udělejte důlek hlouboký 2-3 cm, dejte do něj 2-4 semínka. Nezapomeňte si vyznačit místa, kam jste zaseli, protože semínka, v případě, že vám nevyklíčí, můžete je pak bez problémů dosít.

Jak a kdy se pustit do pěstování slunečnic 3
i (Zdroj: istock.com)
Jak a kdy se pustit do pěstování slunečnic 3

3. krok

Záhon posypeme granulovaným hnojivem, které zajistí rychlý start semen. Jakmile slunečnice vyklíčí, vyjadnoťte ji a ponechte pouze jednu rostlinku v jamce. Vzdálenost jednotlivých rostlin by měla být (podle vzrůstu) od 20 do 60 cm.

Jak a kdy se pustit do pěstování slunečnic 4
i (Zdroj: istock.com)
Jak a kdy se pustit do pěstování slunečnic 4

Kterou z krásek si vyberete?

Teddy bear je plnokvětá slunečnice, které dorůstá výšky asi 60 cm, má větvící růst a postupně nese plné květy průměru 10 až 15 cm.

Teddy bear
i (Zdroj: SEMO)
Teddy bear

Baby bear F1 je výjimečně větvená rostlina s bohatým olistěním a dlouhou dobou kvetení. Sterilní hybrid s květy bez pylu, výborný k řezu, vhodný pro alergiky, výška 120 cm.

Baby bear F1
i (Zdroj: SEMO)
Baby bear F1

Pacino F1 je nízká slunečnice ideální na okraje záhonů a do nádob, vyznačuje se bohatým olistěním a větvícím růstem. Je dostupná ve směsi tří výrazných barev – citronově žlutá, zlatožlutá a zlatožlutá s tmavým středem. V květináči rostliny dorůstají do výšky až 40 cm.

Pacino F1
i (Zdroj: SEMO)
Pacino F1

Waooh! vyniká pevnou, mohutnou a současně kompaktní rostlinou. Květy jsou typicky slnečnicové zlatožluté s tmavým terčem, výška 50 až 70 cm.

Waooh!
i (Zdroj: SEMO)
Waooh!

Dwarf gailarda F1 je větvený kultivar, který dosahuje výšky asi 60 cm. Korunní plátky mají po rzkvětu střední prstenec měděno hnědé barvy se žlutými okraji. Tato odrůda netvoří pyl.

Dwarf gailarda F1
i (Zdroj: SEMO)
Dwarf gailarda F1

Prima tip

Slunečnice si nemusí odpírat ani ti, kdo nemají zahrádku, protože vykvete i na balknoě. Vzrůst nízkých slunečnic pěstovaných v nádobách závisí od velikosti květináče a rozvoje kořenové hmoty v něm. Čím menší květináč, tím jsou rostliny nižší a menší. Když ale stejný kultivar vysadíte do volné půdy na okraj záhonu vyroste až o 30 cm vyšší.

Publikováno: 27. 6. 2024, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová