reklama

Jak můžete vyzdobit balkon méně tradičními květinami: Brambořík a kalanchoe

Když už jsme se konečně rozloučili se zmrzlými muži – Pankrácem, Servácem a Bonifácem, máme možnost rozšířit svůj obytný prostor o balkon, terasu či zahrádku, které pak můžeme využívat přes celé léto. Chce to jen pěknou květinovou výzdobu, aby se nám zde příjemně bydlelo.

Balkon i zahrada jsou prostory kde relaxujeme, scházíme se s přáteli, můžeme zde snídat, obědvat i večeřet nebo jen tak romanticky snít. Co se výzdoby i vybavení týká, už dávno nejsou tato místa chudými příbuznými interiérů. Lavičky mají pohodlné barevné sedáky, stoly zdobí svíčky či svícínky, prostě pohoda se vším všudy. A tu dokreslují a umocňují hrnkové rostliny oblečené do bezvadně padnoucích terakotových květináčů, barevných obalů, které ladí s barvou nábytku, a využít lze i méně tradiční nádoby – třeba plastové košíky.

Jak můžete vyzdobit balkon méně tradičními květinami 3
Jak můžete vyzdobit balkon méně tradičními květinami 3 (Zdroj: Holandská květinová kancelář)

V dnešní době již nemusíme vybírat pouze z klasických balkónových rostlin, jakými jsou muškáty či petúnie. Nabídka je velmi bohatá, a navíc můžeme netradičně sáhnout i po pokojových rostlinách, jako bramboříku či kalanchoe, které jsou dostupné téměř po celý rok a je možné jimi dodat šmrnc našemu „druhému domovu“.

Jak můžete vyzdobit balkon méně tradičními květinami 5
Jak můžete vyzdobit balkon méně tradičními květinami 5 (Zdroj: Holandská květinová kancelář)

Brambořík

Bramboříky jsou velmi oblíbené zejména pro půvabné květy, které mohou být bíle, růžově, fialově nebo červeně až karmínově zbarvené. Dokonce se vyskytují už i dvojbarevné odrůdy. Květy často voní a okraje mají roztřepené či celokrajné. V teplém bytě mohou bramboříky rychle odkvétat, proto je možné postavit tyto pestré rostliny na konci jara či v létě ven. Ačkoliv stále platí, že se s bramboříky nejčastěji setkáme během zimy, nic nám nebrání, abychom své hosty překvapili výzdobou z bramboříků i v létě. Bramboříky by se měly zalévat do misky, nejraději měkkou vlažnou vodou. Jakmile je kořenový bal řádně nasáklý, lze přebytečnou vodu vylít. Zamezíme tak přemokření vyčnívající části hlízy, ze které rostlina vyrůstá. Odkvetlé květy, ale i uvadlé listy, je dobré i se stonkem odstranit vykroucením. Pokud se při pěstování vyvarujeme nejčastějších chyb, jako jsou nedostatečná zálivka, nebo naopak přelití či zalévání příliš studenou vodou, bude nám odměnou záplava dalších květů.

Jak můžete vyzdobit balkon méně tradičními květinami 2
Jak můžete vyzdobit balkon méně tradičními květinami 2 (Zdroj: Holandská květinová kancelář)

Kalanchoe

Kalanchoe je jednou z nejpopulárnějších kvetoucích rostlin hlavně díky bohatství květů a mnoha barvám. Nejžádanější jsou červeně, růžově, žlutě a bíle kvetoucí. Kalanchoe je sukulentní rostlina, která je k dostání po celý rok. Je možné vybrat si z miniaturních kalanchoí nebo z větších exemplářů, které najdou na terasách a zahradách širší využití. Tato rostlina pochází z Madagaskaru, proto jí vyhovuje slunečné místo, například na okenním parapetu. Se zálivkou musíme být opatrní, v létě zaléváme střídmě, v zimě ji udržujeme skoro v suchu. Je dobré každých čtrnáct dní ji přihnojit. Kalanchoe působí velmi pěkně ve skupinkách, můžeme je k sobě sesazovat podle barev či kombinovat různobarevně kvetoucí exempláře. Záleží na tom, zda chceme, aby byl výsledný dojem harmonický nebo spíš veselý a hravý. 

Jak můžete vyzdobit balkon méně tradičními květinami 4
Jak můžete vyzdobit balkon méně tradičními květinami 4 (Zdroj: Holandská květinová kancelář)

Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce