reklama

Bíle kvetoucí keře rozjasní každou zahradu: Keře v barvě nevinnosti

Na jaře doslova milujeme každý keř, který nám dopřeje pohled na velkorysou záplavu květů. Představujeme vám mistry v kvetení, kteří dokonce ani nebudou vyžadovat přehnanou péči z vaší strany.

Hroznovec (Exochorda)

Nenáročný, asi 3 m vysoký keř s přepadavými větvemi podobnými květům jabloní, které bohužel nevoní, ale jsou velmi krásné. U nás se pěstují čtyři druhy, nejoblíbenější je hybrid Exochorda x macrantha „The Bride“. Hroznovec vyžaduje dostatek místa, nejčastěji se proto pěstuje jako solitér nebo ve volných živých plotech. Má rád slunné až poloslunné stanoviště a propustnou půdu s neutrálním až mírně kyselým Ph. Vysazuje se na podzim i na jaře, nejlépe s kořenovým balem.

Co s hroznovcem po odkvětu?

Pravidelný řez tomuto keři nesvědčí, protože se rozvětvuje z koncových výhonů. Po odkvětu však můžete vyřezat slabé a poškozené či odumřelé větve.

Bíle kvetoucí keře rozjasní každou zahradu 2
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Bíle kvetoucí keře rozjasní každou zahradu 2

Tavolník (Spiraea)

Na jaře kvetoucí druhy tavolníků mají bílou barvu květů, kterých bývá na keři naprosto neuvěřitelné množství. Větve jsou jimi přímo obalené. Tavolníky patří k nejméně náročným dřevinám. Výborně snášejí slunce i polostín, nemají skoro žádné nároky na půdu, ale za substrát s dostatečnou zásobou živin budou vděčné. Vysazovat je můžete na jaře i na podzim. Tyto keře dokonce ani netrpí žádnými škůdci ani chorobami. Jsou vynikající do volných i stříhaných živých plotů.

Co s tavolníkem po odkvětu?

Řez tavolníků není nutný, ale jejich růst je opravdu velmi bujný. Na jaře kvetoucí tavolníky patří do skupiny keřů kvetoucích na dvouletém dřevě. Proto po radikálním zmlazení (klidně až u země) musíte na květy počkat dva roky. Nejlepší je proto prořezání starých větví ihned po odkvětu se zachováním mladých výhonů.

Bíle kvetoucí keře rozjasní každou zahradu 4
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Bíle kvetoucí keře rozjasní každou zahradu 4

Šeřík (Syringa)

Omamně vonící šeříky přicestovaly do střední Evropy v 17. století. Je známo asi třicet různých druhů a nespočet kultivarů, které vykvétají plnými i jednoduchými květy v barvách od bílé přes růžovou až po temně fialové odstíny. Tyto keře jsou velmi nenáročné, snášejí slunce i polostín. Zvládají i sucho, ale v době nasazování květů je potěší alespoň občasná zálivka. Nejlépe rostou ve vápenité půdě. Trvale zamokřené půdy nesnášejí.

Co s šeříkem po odkvětu?

Opatrně odstraňte odkvetlá květenství. Tvorba semen keř velmi vysiluje. Dejte však pozor na nové výhony, na jejichž koncích se už nyní začínají vyvíjet pupeny se zárodky květenství pro příští rok. Můžete i odstranit staré větve, a to až u země. Můžete však provést i hluboký zmlazovací řez celého keře, který šeřík celkem dobře snáší.

Bíle kvetoucí keře rozjasní každou zahradu 5
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Bíle kvetoucí keře rozjasní každou zahradu 5

Bez černý (Sambucus nigra)

Jeden z u nás nejběžnějších volně rostoucích keřů, pochází z Kavkazu. Na jaře bohatě vykvétá nápadnými trsy květů s velmi výraznou vůní. Sirup a čaj z květů, ale i plodů černého bezu se používá při nachlazení. Tento známý keř je naprosto nenáročný, neuvěřitelně rychle rostoucí. Má rád slunná stanoviště, ale poroste téměř všude, je velmi přizpůsobivý. Nemá žádné zvláštní nároky, ale prospívá mu spíše vlhčí, humózní půda.

Bíle kvetoucí keře rozjasní každou zahradu 1
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Bíle kvetoucí keře rozjasní každou zahradu 1

Co s černým bezem po odkvětu?

Ponechte ho v klidu. Odkvetlé květy se promění ve stejně dekorativní, ale i užitečné černo-fialové plody. Teprve po sklizni se odstraňují hlavně odplozené dvouleté větve. Černý bez plodí na jednoletých výhonech, proto ho dokonce můžete každoročně seřezat až úplně u země. Má vynikající regenerační schopnosti.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 24. 2. 2023, Autor: Simona Sedláčková, Profil autora: Simona Sedláčková