reklama

Poznejte snědek chocholičnatý: Něžně bílá květina, která miluje velkou společnost

V Čechách se snědek chocholičnatý vyskytuje poměrně vzácně, pokud budete mít štěstí, najdete ho v nížinách i podhůřích. Na Moravě se téměř nevyskytuje.

Rostlina, vysoká asi 10–25 cm, s kulovitě vejčitou podzemní cibulí, která mívá v průměru asi 3 cm. Listy jsou seskupené v přízemní růžici, úzce čárkovité, široké asi 3 cm. Na každé rostlině najdete asi 4–7 listů, vyrůstajících z hlavní cibule a větší množství drobnějších lístků, vyrůstajících z cibulek postranních. Vykvétá v květnu až červnu. Bílé květy má uspořádané v květenstvích, zvaných chocholík a může obsahovat až 20 jednotlivých květů. Okvětní lístky mají na rubu široký zelený pruh.

Poznejte snědek chocholičnatý 2
i (Zdroj: e.ven.)
Poznejte snědek chocholičnatý 2

Kde všude snědek chocholičnatý najdete

Tato bylina se zářivě bílými květy ve tvaru hvězdy pochází z teplejších zemí kolem Středozemního moře, ale rozšířila se až hodně severně nad Alpy. Najdete ji dokonce až v jižní Skandinávii či Velké Británii. Na jih její výskyt zasahuje až do severní Afriky a části Asie.

Krizová kapka

Z květů snědku chocholičnatého se připravuje esence, která je známá jako „krizová kapka“. Říká se, že potěší duši a zmírňuje bolesti.

Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce