reklama

Jak dát staré dřevěné lavičce nový look? Natřete ji!

Máte na zahradě lavičku, která sice už ztratila svou původní krásu, ale rádi na ní sedáváte? Nezbavujte se jí a rychle jí dopřejte jí nový look. Nátěry se vyplatí alespoň jednou ročně obnovovat, aby vám zahradní nábytek dlouho sloužil.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co budete na renovaci lavičky potřebovat

  • brusnou houbičku
  • měděný kartáč
  • čistič dřeva
  • molitanové houbičky
  • ochranný olej
  • pracovní rukavice
  • kartáč
Lavička před renovací
i (Zdroj: archiv Bondex)
Lavička před renovací

Jak budete při renovaci lavičky postupovat

1. krok:

U měkkých jehličnanů ošetřených běžnými lazurami na dřevo nejprve zbruste brusnou houbičkou povrch lavičky dohladka. Tím se odstraní staré nátěry i další nečistoty. Potom měděným kartáčem dočistěte povrch. Exotické dřevo brousit nemusíte, protože impregnační olej na jeho povrchu nevytváří vrstvu. „Exotiku“ tak stačí pouze znovu napustit vrstvou oleje.

Nejprve lavičku důkladně očistěte
i (Zdroj: archiv Bondex)
Nejprve lavičku důkladně očistěte

2. krok:

Pokud je lavička zašedlá, použijte regenerující čistič dřeva. Neřeďte ho a štětcem jej důkladně naneste na celý povrch. Čistič nechejte působit 10 až 15 minut. Pak lavičku omyjte vlhkou houbičkou a na závěr ji celou opláchněte proudem vody, třeba ze zahradní hadice.

Lavičku zbavte všech nečistot
i (Zdroj: archiv Bondex)
Lavičku zbavte všech nečistot

3. krok:

Jakmile dřevo vyschne, ošetřete ho ochranným olejem, který odpuzuje vodu a nečistoty. Povrch dřeva natírejte pečlivě po směru jeho vláken. Druhý nátěr proveďte po 24 hodinách. Pokud je lavička vystavena větší nepřízni počasí po celý rok, můžete přidat ještě třetí vrstvu. Nevsáklý olej setřete molitanovou houbičkou, aby se na lavičce nevytvořily nevzhledné mapy.

Zdroj informací: autorka článku, Bondex

Publikováno: 27. 4. 2024, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová