reklama

Jak si vypěstovat okurky: Rod Cucumis má stále co nabídnout, čím zaujmout i překvapit

Šlechtitelé za poslední roky znásobili odrůdy všech zelenin, ale nejvíce je to znát u okurek. Už si můžete pěstovat nejen salátovky a nakládačky, ale hadovky dlouhé, krátké, a dokonce i mrňavé, nakládačky hruboostné, hladké, partenokarpické i střapečkové. Skvěle chutnají a prospívají našemu zdraví, ale zvládnou i zdobit.

Co budete potřebovat

  • zdravé osivo vybrané odrůdy
  • uleželý, dobře vyzrálý kompost
  • sázecí kolík
  • jmenovky (jestli si myslíte, že název odrůdy nezapomenete, pravděpodobně se mýlíte)

Jak budete postupovat

1. krok

Okurky jsou původně tropické a subtropické liány, které jsou z původních stanovišť zvyklé na vyšší teploty. Rozhodně se nevyplatí spěchat, s výsevem okurek počkejte, až se půda dostatečně prohřeje, počáteční růst okurek bude rychlejší. Okurka zasetá do teplé a vlhké půdy a přikrytá kvalitním kompostem vzejde za týden, a často pak předběhne v růstu i vývoji okurky různě přirychlované. Nezapomeňte na jmenovky!

Jak pěstovat okurky: 2
i (Zdroj: istock.com)
Jak pěstovat okurky: 2

2. krok

Dříve se doporučovalo k urychlení vegetace okurek předklíčení semínek ve vlhkém prostředí – na kousku hadříku, ve vatě či buničině. Dnes se ale nakličování už nedoporučuje. Mnohá osiva jsou mořena – vrstvička fungicidu nanesená na povrch semínka ho chrání před chorobami v první, choulostivé fázi vývoje. Tato vrstvička se při nakličování většinou smyje, a ztrácí tak účinek. A navíc je riziko, že smytý fungicid vytvoří v okolí klíčícího semínka lokálně vysokou koncentraci a tento koncentrovaný roztok pak poškodí mladý klíček v prvních hodinách po vyklíčení. Druhým úskalím nakličování je, že naklíčená semínka jsou silně náchylná k zaschnutí – půdu po jejich výsevu musíte udržovat neustále vlhkou.

Jak pěstovat okurky: 3
i (Zdroj: istock.com)
Jak pěstovat okurky: 3

3. krok

Málo se ví, že optimální noční teploty pro nasazování plodů jsou nad 15 °C. Při poklesu pod tuto hranici rostlina omezuje nasazování plodů, pod 10 °C dokonce přestane nasazovat plody úplně. Jestli pěstujete okurky volně na záhonu, v případě avizovaného poklesu nočních teplot záhon přikryjte fólií nebo rostlinky obložte slámou či mulčem. Vyplatí se to.

Jak pěstovat okurky: 4
i (Zdroj: istock.com)
Jak pěstovat okurky: 4

4. krok

Pěstujete-li hadovky nebo salátovky ve skleníku, nezapomeňte na oporu. Okurky jsou liána, budou se plazit vzhůru a opora z pletiva jim v tom pomůže. Partenokarpické okurky nepotřebují ke zdárnému vývoji plodů opylení, proto jsou vhodné i pro pěstování při nedostatku opylovačů ve fóliových krytech a sklenících.

Jak pěstovat okurky: 5
i (Zdroj: archiv Semo)
Jak pěstovat okurky: 5

Kterou okurku si vyberete?

Minisprint F1 je krátkoplodá partenokarpická minisalátovka s čistě samičím kvetením. Plody jsou geneticky nehořké, středně zelené, lesklé, délky 15 až 17 cm. Je určena pro pěstování ve sklenících a vytápěných fóliových krytech. Odplozené letorosty odstraňujte.

Hadovka Minisprint F1
i (Zdroj: archiv Semo)
Hadovka Minisprint F1

Superstar F1 je dlouhá partenokarpická salátová okurka se 100 % samičích květů. Rostlina je středně vzrůstná, při intenzivním řezu dobře obrůstá. Plody jsou 25 až 30 cm dlouhé, tmavě zelené, geneticky nehořké, mírně žebernaté.

Hadovka Superstar F1
i (Zdroj: archiv Semo)
Hadovka Superstar F1

Charlotte F1 je velmi raná, hustoostná nakládačka s převážně samičím kvetením. Plody jsou štíhlé, delší, tvarově vyrovnané s jemnou a hustou bradavičnatostí, geneticky nehořké. Multifruit odrůda.

Nakládačka Charlotte F1
i (Zdroj: archiv Semo)
Nakládačka Charlotte F1

Chantal  F1 je odrůda s netradiční hustou, ale hrubou bradavičnatostí. Překvapí vysokou tolerancí k plísni okurkové. Poskytuje atraktivní, velmi vyrovnané plody.

Nakládačka Chantal F1
i (Zdroj: archiv Semo)
Nakládačka Chantal F1

Sonada F1 je výnosná partenokarpická nakládačka se štíhlými, vyrovnanými plody. Má velmi dobrý zdravotní stav včetně vysoké tolerance k plísni okurkové.

Nakládačka Sonada F1
i (Zdroj: archiv Semo)
Nakládačka Sonada F1

Cheer F1 je hybridní, velmi raná nepartenokarpická polní salátovka s převážně samičím kvetením. Nepřerůstající plod 20 až 22 cm dlouhý je tupě zakončený, tmavozelený s výrazným leskem a bílými, hrubými ostny. Odrůda vyniká velmi dobrým zdravotním stavem. Je určena pro přirychlování ve fóliovnících, pod netkanou textilií a pro pěstování na poli. Je vhodná jako následná plodina např. po raných bramborách.

Salátovka polní Cheer F1
i (Zdroj: archiv Semo)
Salátovka polní Cheer F1

Markyza F1 je raná polní salátovka s vysoce vyrovnanými plody a dobrým zdravotním stavem. Je tolerantní k plísni okurkové i k padlí. Díky její ranosti ji lze pěstovat i z pozdní výsadby. Válcovitý plod (18–22 cm) je tmavě zelený a výrazně nesvětlá ani na spodní straně. 

Salátovka polní Markyza F1
i (Zdroj: archiv Semo)
Salátovka polní Markyza F1

Prima tip: střapečková okurka

Výrazným krokem vpřed jsou multifruit odrůdy, známější pod označením střapečková okurka. Tento výraz označuje schopnost rostliny nasadit za každým listem 3 až 5 samičích květů.  Podle toho, v jakých teplotních podmínkách rostlina roste a jak je živena, se pak na každém nodu vyvíjejí 2 až 3 plody.

Multifruit odrůda
i (Zdroj: archiv Semo)
Multifruit odrůda

Publikováno: 20. 8. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová