reklama

Jak si vypěstovat okurky: Rod Cucumis má stále co nabídnout, čím zaujmout i překvapit

Šlechtitelé za poslední roky znásobili odrůdy všech zelenin, ale nejvíce je to znát u okurek. Už si můžete pěstovat nejen salátovky a nakládačky, ale hadovky dlouhé, krátké, a dokonce i mrňavé, nakládačky hruboostné, hladké, partenokarpické i střapečkové. Skvěle chutnají a prospívají našemu zdraví, ale zvládnou i zdobit.

Co budete potřebovat

  • zdravé osivo vybrané odrůdy
  • uleželý, dobře vyzrálý kompost
  • sázecí kolík
  • jmenovky (jestli si myslíte, že název odrůdy nezapomenete, pravděpodobně se mýlíte)

Jak budete postupovat

1. krok

Okurky jsou původně tropické a subtropické liány, které jsou z původních stanovišť zvyklé na vyšší teploty. Rozhodně se nevyplatí spěchat, s výsevem okurek počkejte, až se půda dostatečně prohřeje, počáteční růst okurek bude rychlejší. Okurka zasetá do teplé a vlhké půdy a přikrytá kvalitním kompostem vzejde za týden, a často pak předběhne v růstu i vývoji okurky různě přirychlované. Nezapomeňte na jmenovky!

Jak pěstovat okurky: 2
Jak pěstovat okurky: 2 (Zdroj: istock.com)

2. krok

Dříve se doporučovalo k urychlení vegetace okurek předklíčení semínek ve vlhkém prostředí – na kousku hadříku, ve vatě či buničině. Dnes se ale nakličování už nedoporučuje. Mnohá osiva jsou mořena – vrstvička fungicidu nanesená na povrch semínka ho chrání před chorobami v první, choulostivé fázi vývoje. Tato vrstvička se při nakličování většinou smyje, a ztrácí tak účinek. A navíc je riziko, že smytý fungicid vytvoří v okolí klíčícího semínka lokálně vysokou koncentraci a tento koncentrovaný roztok pak poškodí mladý klíček v prvních hodinách po vyklíčení. Druhým úskalím nakličování je, že naklíčená semínka jsou silně náchylná k zaschnutí – půdu po jejich výsevu musíte udržovat neustále vlhkou.

Jak pěstovat okurky: 3
Jak pěstovat okurky: 3 (Zdroj: istock.com)

3. krok

Málo se ví, že optimální noční teploty pro nasazování plodů jsou nad 15 °C. Při poklesu pod tuto hranici rostlina omezuje nasazování plodů, pod 10 °C dokonce přestane nasazovat plody úplně. Jestli pěstujete okurky volně na záhonu, v případě avizovaného poklesu nočních teplot záhon přikryjte fólií nebo rostlinky obložte slámou či mulčem. Vyplatí se to.

Jak pěstovat okurky: 4
Jak pěstovat okurky: 4 (Zdroj: istock.com)

4. krok

Pěstujete-li hadovky nebo salátovky ve skleníku, nezapomeňte na oporu. Okurky jsou liána, budou se plazit vzhůru a opora z pletiva jim v tom pomůže. Partenokarpické okurky nepotřebují ke zdárnému vývoji plodů opylení, proto jsou vhodné i pro pěstování při nedostatku opylovačů ve fóliových krytech a sklenících.

Jak pěstovat okurky: 5
Jak pěstovat okurky: 5 (Zdroj: archiv Semo)

Kterou okurku si vyberete?

Minisprint F1 je krátkoplodá partenokarpická minisalátovka s čistě samičím kvetením. Plody jsou geneticky nehořké, středně zelené, lesklé, délky 15 až 17 cm. Je určena pro pěstování ve sklenících a vytápěných fóliových krytech. Odplozené letorosty odstraňujte.

Hadovka Minisprint F1
Hadovka Minisprint F1 (Zdroj: archiv Semo)

Superstar F1 je dlouhá partenokarpická salátová okurka se 100 % samičích květů. Rostlina je středně vzrůstná, při intenzivním řezu dobře obrůstá. Plody jsou 25 až 30 cm dlouhé, tmavě zelené, geneticky nehořké, mírně žebernaté.

Hadovka Superstar F1
Hadovka Superstar F1 (Zdroj: archiv Semo)

Charlotte F1 je velmi raná, hustoostná nakládačka s převážně samičím kvetením. Plody jsou štíhlé, delší, tvarově vyrovnané s jemnou a hustou bradavičnatostí, geneticky nehořké. Multifruit odrůda.

Nakládačka Charlotte F1
Nakládačka Charlotte F1 (Zdroj: archiv Semo)

Chantal  F1 je odrůda s netradiční hustou, ale hrubou bradavičnatostí. Překvapí vysokou tolerancí k plísni okurkové. Poskytuje atraktivní, velmi vyrovnané plody.

Nakládačka Chantal F1
Nakládačka Chantal F1 (Zdroj: archiv Semo)

Sonada F1 je výnosná partenokarpická nakládačka se štíhlými, vyrovnanými plody. Má velmi dobrý zdravotní stav včetně vysoké tolerance k plísni okurkové.

Nakládačka Sonada F1
Nakládačka Sonada F1 (Zdroj: archiv Semo)

Cheer F1 je hybridní, velmi raná nepartenokarpická polní salátovka s převážně samičím kvetením. Nepřerůstající plod 20 až 22 cm dlouhý je tupě zakončený, tmavozelený s výrazným leskem a bílými, hrubými ostny. Odrůda vyniká velmi dobrým zdravotním stavem. Je určena pro přirychlování ve fóliovnících, pod netkanou textilií a pro pěstování na poli. Je vhodná jako následná plodina např. po raných bramborách.

Salátovka polní Cheer F1
Salátovka polní Cheer F1 (Zdroj: archiv Semo)

Markyza F1 je raná polní salátovka s vysoce vyrovnanými plody a dobrým zdravotním stavem. Je tolerantní k plísni okurkové i k padlí. Díky její ranosti ji lze pěstovat i z pozdní výsadby. Válcovitý plod (18–22 cm) je tmavě zelený a výrazně nesvětlá ani na spodní straně. 

Salátovka polní Markyza F1
Salátovka polní Markyza F1 (Zdroj: archiv Semo)

Prima tip: střapečková okurka

Výrazným krokem vpřed jsou multifruit odrůdy, známější pod označením střapečková okurka. Tento výraz označuje schopnost rostliny nasadit za každým listem 3 až 5 samičích květů.  Podle toho, v jakých teplotních podmínkách rostlina roste a jak je živena, se pak na každém nodu vyvíjejí 2 až 3 plody.

Multifruit odrůda
Multifruit odrůda (Zdroj: archiv Semo)

Publikováno: 20. 8. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová