reklama

Jak osázet balkon podle světových stran: Jedlá zahrada v květináčích

Barevné květiny, vykukující přes zábradlí balkonu nikoho nepřekvapí, ale když na vás na stejném místě vykoukne krásně červené rajčátko nebo pěkně narostlá okurka, to je jiná!

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na balkoně je spousta místa pro pěstování bylinek, okrasných rostlin, malých dřevin i drobného ovoce či zeleniny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Východní balkon je vhodný pro pěstování i náročnějších rostlin

Východní balkon je ideálním prostředím pro domácí zelenou oázu. Bude se tu dařit i náročnějším rostlinám, jako je petržel, pažitka nebo šalvěj. Na jaře a na podzim vysaďte listové saláty a ředkvičky, v létě zase popínavé fazole, hrášek, keříková rajčátka, papriky, ale také jahody.

Pokud zajistíte svým rostlinám dostatečnou zálivku, můžete na východním balkoně pěstovat v podstatě cokoliv. Když si opatříte samozavlažovací květináče, práci si ještě zjednodušíte. Při zalévání je dobré se řídit počasím – čím vyšší teplota, tím více je třeba zalévat. Pamatujte ale, že každá rostlina má spotřebu vody jinou a liší se také velikostí a materiálem nádoby.

Rozkvetlý balkon
i (Zdroj: Ikea.com)
Rozkvetlý balkon

Na západním balkoně vyzkoušejte drobné ovoce i bylinky

Pokud máte balkon na západ, zkuste zasadit drobné ovoce – rybízy, angrešty, lesní jahodník. Pokud keře, jako je rybíz nebo angrešt, vysadíte brzy na jaře nebo na podzim, kdy ještě nemají listy, ovoce se vám odvděčí pestrými barvami i lahodnou chutí. V červenci si potom pochutnáte na sladkých plodech. Z bylinek si pořiďte především meduňku, petržel a bazalku.

Také se tu bude dařit ředkvičkám, které jsou bohaté na vitamin C, a jejich velkou výhodou je sklizeň již šest týdnů od výsevu. Pěstovat by se měly nejlépe v jarním nebo podzimním období v hlinité půdě, která je přiměřeně vlhká. Hnojit se nemusí, pokud není půda příliš vyčerpaná.

Jižní balkon je ideální pro pěstování rostlin středomořského typu

Je ale potřeba myslet zejména na to, že na jižní straně bývá slunce nejsilnější a veškeré rostlinky musíme chránit před poledním sluncem a hodně je zalévat. Výborně se bude na jižním balkoně dařit bylinkám, jako jsou levandule, rozmarýn, tymián či oregano. Jsou velmi nenáročné a snesou i hodně slunce. Pokud jim navíc zajistíte propustnou půdu s přídavkem písku, nemusíte je ani hnojit. Výsledkem bude voňavá zahrádka, která bude vždy po ruce.

Rovněž rajčata nebo papriky jsou ideální pro pěstování na jižní straně. Je možné koupit sazenice nebo již předpěstované rostliny, které zaléváme tak, aby byl substrát vlhký. V příliš suchém substrátu uschnou, v mokrém naopak shnijí. Pro dokonalé navození Středomoří nechejte stěny porůst vínem nebo vistárií a vytvořte si kouzelný koutek, kde budete nejen rádi zahradničit, ale také relaxovat.

Výnosy ovoce či zeleniny bývají potěšující
i (Zdroj: Ikea.com)
Výnosy ovoce či zeleniny bývají potěšující

Na severním balkoně se zaměřte na pěstování bylinek

Velkou výzvou je pěstování rostlinek na balkoně orientovaném na sever. I na něm ale můžete vytvořit zahrádku plnou bylinek, jako je pažitka, petržel, libeček nebo například medvědí česnek, které nejsou tak náročné na slunce. Rovněž listové saláty, jako je polníček, mangold nebo špenát, bohaté na vitamíny, je možné zasadit na severní straně. Vyzkoušet můžete pěstování petrklíčů, lichořeřišnice nebo měsíčku, které jsou také jedlé.

Bylinkám se daří skoro na každém balkoně
i (Zdroj: pixabay.com)
Bylinkám se daří skoro na každém balkoně

Co dělat s balkonem větrným?

Na větrný balkon je lepší používat nižší rostlinky a rostlinky se silnějšími stonky, například keře, které dokážou nejlépe odolat i silnému větru. Pokud máte rostliny vyšší, přivažte je k opoře. V prostornějších balkonech využijte zástěny či paraván a nádoby vždy zajistěte proti pádu. Slabší rostlinky můžete chránit před větrem tím, že před ně postavíme ty silnější nebo na balkon umístíme zástěnu.

Ani malý balkon nemusí zůstat bez zeleně
i (Zdroj: pixabay.com)
Ani malý balkon nemusí zůstat bez zeleně

V České republice fouká vítr nejčastěji od západu, myslete na to při umisťování rostlin.

Zdroj informací: magazinzahrada.cz

Publikováno: 25. 2. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce