reklama

Jak vypěstovat a zpracovat lichořeřišnici: Léčivá kráska s obrovskou budoucností

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) se u nás pěstuje už přes 400 let; lidově se jí říká řeřicha. V Německu byla zvolena léčivkou budoucnosti, protože vykazuje silné antibiotické účinky. Všechny části rostliny – listy, květy, poupata, semena i hlízy jsou jedlé a chutnají podobně jako ředkvička. Pravidelné pojídání čerstvých lístků v průběhu léta dozajista zvýší naši odolnost proti chřipce.

Co budete potřebovat

  • zdravé sazenice lichořeřišnice
  • kvalitní zeminu
  • vhodné nádoby
  • sázecí kolík

Jak budete postupovat

1. krok

V červnu se dají koupit na trzích sazeničky. Tedy pokud jste si je nepředpěstovali na parapetu nebo ve skleníku. Vyberte si nižší a silnější. Když je donesete domů, co nejdříve je přesaďte do vhodné nádoby nebo na záhon. Nedávejte je ven za plného slunce, spíše až k večeru. Není náročná, pěstovat se dá na záhonku stejně jako v nádobách na balkonech a terasách.

Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 1
i (Zdroj: istock.com)
Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 1

2. krok

V době vegetativního období si ji můžete průběžně namnožovat. Jednoduše seříznete stonek asi 2 cm pod tím, kde tvoří písmeno „v“, a zasadíte ho do kypré země, půl centimetru nad tu vidlici. Pečlivě zalijte a dávejte pozor, aby v době zakořeňování byla půda stále vlhká. Jestliže se objeví mšice, napadená místa odstřihněte. Naštěstí rostlina dobře a rychle dorůstá.

Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 2
i (Zdroj: istock.com)
Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 2

3. krok

Semena rostliny dozrávají průběžně až do prvních mrazíků, to je také nejvhodnější doba na sbírání a sušení semen, abyste měli vlastní na výsev pro příští rok. Semena (i poupátka) můžete naložit do octa nebo soli a připravit si tak falešné kapary.

Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 3
i (Zdroj: istock.com)
Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 3

Prima tip: Využijte léčivé síly lichořeřišnice

Na tinkturu potřebujete jeden díl lichořeřišnice – listy, stonky a květy –, které zalijete čtyřmi díly kvalitní vodky, necháte na slunci macerovat asi tři týdny, občas směs protřepete. Potom přeceďte a roztok uchovávejte v tmavé lahvi. Užívá se dvacet kapek třikrát denně po dobu jednoho měsíce.

Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 5
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 5

V létě můžete čerstvé listy lichořeřišnice rozmixovat s vodou v poměru 1 : 4 (jeden díl rostliny, čtyři díly vody), potom přecedit. Užívejte lžíci šťávy denně. Směs připravujte každý den čerstvou. Šťáva se dá také použít jako vlasová voda, podporuje prokrvení pokožky a růst vlasů. Stačí pravidelně večer po dobu šesti týdnů vtírat do vlasů.

Publikováno: 15. 6. 2017, Autor: Zdena Nováčková , Profil autora: Zdena Nováčková

Mohlo by vás dále zajímat

Víte, k čemu lze využít veselou letničku lichořeřišnici?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Recept na zpracování lichořeřišnice.