reklama

Ochraňte si rostliny a stromy proti škůdcům

Škůdci na stromech či rostlinách jsou vždycky pohromou pro pěstitele. Třeba takový obaleč jablečný dokáže díky svým žravým housenkám nadělat v sadech opravdu velkou neplechu. Jak se ho ale zbavit, aniž bychom museli investovat do spousty chemických přípravků? Půjde to kupodivu docela lehce A stejně tak poradíme, jak vyhnat škůdce od našich pokojovek a nebo, pokud jsou již na rostlinách, jak se jich zase zbavit.

i (Zdroj: Depositphotos)
Ochraňte si rostliny a stromy proti škůdcům (Zdroj: Depositphotos)

Jak účinně bojovat s obalečem jablečným?

Také se vám stává, že při sklizni jablek zjistíte, že spousta z lákavých šťavnatých plodů je poškozená? Velmi často za tím stojí nechvalně proslulý obaleč jablečný. Je to je drobný motýl, jehož housenky poškozují plody ovocných stromů. Je jedním z nejvýznamnějších škůdců na jabloních a je původcem červivosti plodů. Výskyt obaleče jablečného nám naznačí malé otvory v plodech, vyplněné tmavým trusem housenek, které si plodem vyvrtávají chodbičky směrem k jádřinci. 

Obaleč jablečný
i (Zdroj: Prima DOMA)
Typické dírky způsobené larvami obaleče jablečného

V minulosti se proti výskytu obaleče jablečného používaly insekticidy, avšak přechod k ekologičtějšímu způsobu pěstování ovoce použití chemických prostředků vylučuje. Nemusíme však propadat panice, neboť lze jabloně ochránit i biologicky.

Jako postřik, který v první fázi aplikujeme na podzim v měsíci listopadu až v prosinci použijeme roztok parazitických bakterií. Tento biologický preparát má oproti chemickým prostředkům podstatně jednodušší a efektivnější účinek. Nepotřebujeme žádné feromonové lapače, nemusíme sledovat nálet obalečů, postřik provedeme podle teploty a roční doby. Preparát je založen na bázi bakterie Bacillus thuringiensis a přirozené nepřátele obaleče nehubí. 

Obaleč jablečný
i (Zdroj: Prima DOMA)
Typické dírky způsobené larvami obaleče jablečného

Pokojové rostliny

Spoustu škůdců si domů přineseme z obchodu s květinami, pokud si chceme udělat radost a vybereme si nějakou pokojovku. Abychom zamezili rozšíření škůdců na ostatní pokojové rostliny, je potřeba ihned zasáhnout. 

Pokojové rostliny bychom měli především pravidelně kontrolovat, zda se na nich nevyskytují molice, mšice nebo červci. Velkým problémem jsou také smutnice. Malé černé mušky si libují ve vlhké hlíně květináčů a jejich revírem je celá naše domácnost. 

Lepové pásky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lepové pásky umístíme do květináčů

Jedním z dobrých opatření je nezalévat pokojové rostliny do zeminy, ale pouze do misek, a nepřihnojovat. Raději, než používat chemické přípravky zkuste lepové pásky. Přímo na pokojové rostliny jsou určené žluté trojúhelníčky, které se jednoduše zapíchnou do květináče. Žlutá barva je pro mušky a létavé škůdce vizuálně zajímavější a dávají jí přednost před ostatními barvami. 

Škůdci
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podle druhu škůdců pak volíme postřik

Trojúhelník umístíme do květináče a podle výskytu škůdců pak můžeme provést případný postřik.

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová