reklama

Ořechové listí lze zkompostovat a jak zazimovat sekačku?

Většina lidí žije v domnění, že ořechové listí se do kompostu nesmí dávat. Za určitých podmínek ano. A protože přitom budeme potřebovat zahradní sekačku, povíme si nejen něco o kompostování ořechového listí, ale také o zazimování sekačky.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Ořechové listí lze zkompostovat a jak zazimovat sekačku? (Zdroj: Prima DOMA)

Ořechové listí

Podzim je každoročně obdobím, kdy stromy shodí své listí a je na nás, abychom ho smysluplně sesbírali a využili. Ideální je listí shrabat a pokud nejsme zastánci ekologie a nebudeme vytvářet na zahradě kupičky, které poslouží některým obyvatelům živočišné říše jako skvělý úkryt před zimou, listí dáme na kompost. Taková listovka je skvělý materiál pro naši zahrádku. 

Kompost
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nadrcené ořechové listí do kompostu lze přidat

Pokud ale máme na zahradě ořešáky, velmi často řešíme, kam s ořechovým listím? Traduje se, že listy ořechů jsou jedovaté, a tudíž do kompostu v žádném případě ne. Trochu tento názor poopravíme. Ořechové listí obsahuje spoustu užitečných látek a živin, ale je také velmi často napadáno houbovými chorobami, např. antraknózou ořešáku nebo bakteriózou. Tyto choroby způsobují na listech i plodech nevzhledné tmavé skvrny, napadají také slupku ořechu, která zcela zčerná a choroba následně znehodnotí i plod uvnitř skořápky. Proto je potřeba, abychom napadené listy i plody odstranili dříve, než zcela "pohltí" olistění i všechny plody. Takto napadené listy je nejlepší spálit. 

Zdravé a již uschlé ořechové listí pak můžeme s klidem kompostovat. Nikdy ale nebudeme listy ukládat do kompostu vcelku, jejich doba rozkladu je totiž velmi dlouhá a my chceme mít na jaře při přesazování květin již kvalitní listovku plnou živin a organických látek. Abychom nemuseli ořechové listí nějak složitě drtit, pomůžeme si klasickou zahradní sekačkou s košem. 

Ořechové listí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ořechové listí pohodlně sesbíráme a nadrtíme sekačkou

Sekačkou opadané listí bezpracně sesbíráme, nože sekačky listí spolehlivě nařeže a nadrtí a my jej pak pohodlně vysypeme ze sběrného koše přímo na kompost. 

Zazimování sekačky

Po sesbírání ořechového listí ze zahrady pak můžeme přistoupit k zazimování sekačky. Než jí uložíme k zimnímu spánku, podíváme se na pár věcí:

  • Vzduchový filtr vyčistíme, v případě silného zanesení nečistotami jej rovnou vyměníme.
  • Táhla a bowdeny musíme prostříknout olejem a následně s nimi zahýbat, aby se olej dostal skutečně do každé skulinky.
Olej
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pohyblivé části sekačky promažeme olejem
  • Svíčka bude po celoročním sekání pravděpodobně pěkně zčernalá. V takové chvíli je lepší jí vyměnit za novou.
Svíčka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zčernalou svíčku raději vyměníme za novou
  • Benzín je ideální na zimu z nádržky vypustit, přes zimu vám může zvodovatět a na jaře by mohl sekačku zničit.
  • Nezapomeneme na vyjetí benzínu i z karburátoru.

Takto ošetřenou sekačku pak můžeme uložit, pokud jsme jí navíc i dostatečně mechanicky očistili od zbytků trávy. Rozhodně jí ale nemyjeme vodou, ta by přes zimu spustila tvorbu rzi na kovových částech sekačky. 

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová