reklama

Ořechové listí lze zkompostovat a jak zazimovat sekačku?

Většina lidí žije v domnění, že ořechové listí se do kompostu nesmí dávat. Za určitých podmínek ano. A protože přitom budeme potřebovat zahradní sekačku, povíme si nejen něco o kompostování ořechového listí, ale také o zazimování sekačky.

Ořechové listí lze zkompostovat a jak zazimovat sekačku? (Zdroj: Prima DOMA)

Ořechové listí

Podzim je každoročně obdobím, kdy stromy shodí své listí a je na nás, abychom ho smysluplně sesbírali a využili. Ideální je listí shrabat a pokud nejsme zastánci ekologie a nebudeme vytvářet na zahradě kupičky, které poslouží některým obyvatelům živočišné říše jako skvělý úkryt před zimou, listí dáme na kompost. Taková listovka je skvělý materiál pro naši zahrádku. 

Kompost
Nadrcené ořechové listí do kompostu lze přidat (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud ale máme na zahradě ořešáky, velmi často řešíme, kam s ořechovým listím? Traduje se, že listy ořechů jsou jedovaté, a tudíž do kompostu v žádném případě ne. Trochu tento názor poopravíme. Ořechové listí obsahuje spoustu užitečných látek a živin, ale je také velmi často napadáno houbovými chorobami, např. antraknózou ořešáku nebo bakteriózou. Tyto choroby způsobují na listech i plodech nevzhledné tmavé skvrny, napadají také slupku ořechu, která zcela zčerná a choroba následně znehodnotí i plod uvnitř skořápky. Proto je potřeba, abychom napadené listy i plody odstranili dříve, než zcela "pohltí" olistění i všechny plody. Takto napadené listy je nejlepší spálit. 

Zdravé a již uschlé ořechové listí pak můžeme s klidem kompostovat. Nikdy ale nebudeme listy ukládat do kompostu vcelku, jejich doba rozkladu je totiž velmi dlouhá a my chceme mít na jaře při přesazování květin již kvalitní listovku plnou živin a organických látek. Abychom nemuseli ořechové listí nějak složitě drtit, pomůžeme si klasickou zahradní sekačkou s košem. 

Ořechové listí
Ořechové listí pohodlně sesbíráme a nadrtíme sekačkou (Zdroj: Prima DOMA)

Sekačkou opadané listí bezpracně sesbíráme, nože sekačky listí spolehlivě nařeže a nadrtí a my jej pak pohodlně vysypeme ze sběrného koše přímo na kompost. 

Zazimování sekačky

Po sesbírání ořechového listí ze zahrady pak můžeme přistoupit k zazimování sekačky. Než jí uložíme k zimnímu spánku, podíváme se na pár věcí:

  • Vzduchový filtr vyčistíme, v případě silného zanesení nečistotami jej rovnou vyměníme.
  • Táhla a bowdeny musíme prostříknout olejem a následně s nimi zahýbat, aby se olej dostal skutečně do každé skulinky.
Olej
Pohyblivé části sekačky promažeme olejem (Zdroj: Prima DOMA)
  • Svíčka bude po celoročním sekání pravděpodobně pěkně zčernalá. V takové chvíli je lepší jí vyměnit za novou.
Svíčka
Zčernalou svíčku raději vyměníme za novou (Zdroj: Prima DOMA)
  • Benzín je ideální na zimu z nádržky vypustit, přes zimu vám může zvodovatět a na jaře by mohl sekačku zničit.
  • Nezapomeneme na vyjetí benzínu i z karburátoru.

Takto ošetřenou sekačku pak můžeme uložit, pokud jsme jí navíc i dostatečně mechanicky očistili od zbytků trávy. Rozhodně jí ale nemyjeme vodou, ta by přes zimu spustila tvorbu rzi na kovových částech sekačky. 

 

Publikováno: 7. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová