reklama

Výsev medvědího česneku a mech v trávníku

Medvědí česnek je velmi oblíbenou bylinkou, ale málokdo ví, že jej můžeme místo sběru v lese také pěstovat na záhonech, kam si jej vysejeme. A navíc vám ukážeme, jak se dá zbavit nepříjemného a úporného mechu v trávníku.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Výsev medvědího česneku a mech v trávníku (Zdroj: Prima DOMA)

Medvědí česnek

Česnek medvědí je vytrvalá bylinka z rodu amarylkovitých, která u nás roste ve volné přírodě a v posledních letech se stala velmi vyhledávanou rostlinkou pro naše kuchyně. Z podzemní cibulky vyrůstají tmavě zelené vejčité řapíkaté listy. Právě listy jsou vyhledávanou pochoutkou. Čerstvé se používají do omáček, na výrobu pesta nebo jako léčivá bylina pro podporu a zlepšení trávení, léčbě onemocnění dýchacích cest a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Výsev medvědího česneku si necháme na podzim stejně, jako výsadbu klasického česneku. 

Záhonek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Medvědí česnek se rychle rozrůstá

Příprava záhonku je jednoduchá, nepotřebujeme ani moc místa, protože medvědí česnek se velmi snadno rozrůstá. Záhonek klasicky zkypříme, vyplejeme a naznačíme v něm řádek pomocí sázecího kolíku. Do řádku pak vysejeme semínka medvědího česneku. Řádek by měl být hluboký asi 1 cm. Dbáme na to, abychom medvědí česnek vysévali na stinném místě, nesnáší přímé slunce. 

Na jaře si pak již můžeme pochutnat na čerstvých listech, které mají vysoký obsah vitamínu C. Jakmile nám naroste dostatečně silný trs, můžeme jej rozdělit na několik menších, a tím rozšíříme počet rostlinek. 

Výsev
i (Zdroj: Prima DOMA)
Medvědí česnek si můžeme vysít i doma na záhonu

Mech v trávníku

Běžnému zahrádkáři, který si nepotrpí na anglický trávník mech v podstatě nevadí. Jsou ale pěstitelé, kteří dbají na dokonalý vzhled svého trávníku, a tudíž je výskyt mechu mezi stébly trávy dovede přivést k zuřivosti. 

Proti mechu lze bojovat především mechanickou cestou. Při jeho výskytu je potřeba trávník důkladně prohrabávat ostrými hráběmi, abychom mech vytrhali. Velmi dobře se k tomu hodí vertikutační hrábě, které mech vytrhají i s kořínky. Po takovém zásahu a zvláště, pokud je mechu v trávníku víc vznikají holá místa, která je potřeba na jaře dosévat travním semenem. 

Hrabání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Mech je potřeba nejprve pořádně vyhrabat

Následně pak, jakmile mech z trávníku vyhrabeme prolijeme trávník roztokem zelené skalice. Zelená skalice obsahuje železo, které zabrání opětovnému nárůstu mechu v trávníku a nadto působí jako hnojivo.

Kropení
Roztokem zelené skalice trávník důkladně prolijeme (Zdroj: Prima DOMA)
Zelená skalice
Roztok zelené skalice zabrání opětovnému nárůstu mechu (Zdroj: Prima DOMA)

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová