reklama

Jak si jednoduše namnožit během léta levanduli: Voňavá bylinka a užitečná léčivka v květináči

Levandule lékařské (Lavandula angustifolia) se pěstuje velké množství druhů, ale všechny jsou aromatické a jejich silice zklidňující. Její domovinou je Středozemí, ale bez problémů se mnohým kultivarům daří i u nás. Její vůně přináší klid, pohodu a mír.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Levandule je velmi oblíbená bylinka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co budete potřebovat

  • sazenici levandule
  • hlinitopísčitou zeminu
  • vhodnou nádobu

Jak budete postupovat

1. krok

Od poloviny května až do září se dají koupit kvalitní odolné sazenice levandule. Vyberte kultivar, který je odolný mrazu, aby rostlina přežila zimu. Výběr neuspěchejte, prostudujte si pečlivě symboly, kterými je rostlina označená – důležitá je i intenzita vůně, velikost květů. I z toho důvodu je lepší nakupovat v zahradnictví, protože získáte o sazenici mnohem víc informací.

Vždy postupujte opatrně
i (Zdroj: istock.com)
Vždy postupujte opatrně

Rostlina na rozmnožování by měla být větší, když s ním chcete začít ještě tuto sezonu. Vysaďte ji až k večeru. Květináč, do kterého levanduli přesazujete, vyberte o dost větší, abyste měli prostor k množení. Čerstvě zasazenou rostlinu dobře zalijte, ale jinak má levandule raději sušší hlinitopísčitou půdu.

2. krok

Po měsíci od zasazení můžete začít s velmi jednoduchým, naprosto nenáročným množením levandule. Vyberte si dolní větvičku, která dosáhne na zeminu. A tu zamáčkněte prsty do země tak, abyste ji neodtrhli (nezlomili) od keříčku, a aby ze zeminy koukala přibližně 10cm špička rostlinky. Na místo, kde je větvička pod zemí, přisypte trochu substrátu. Klidně můžete tímto způsobem zatlačit do země několik větviček po obvodu levandule. A potom jenom zalijete místa, kde jsou větvičky pod povrchem zeminy. První tři dny pravidelně a důsledně zaléváme, aby místo úplně neproschlo.

Nechte zakořenit spodní větvičku, která při správné péči brzy zapustí kořeny
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Nechte zakořenit spodní větvičku, která při správné péči brzy zapustí kořeny

3. krok

Během šesti týdnů zasypaná větvička zapustí kořínky a už si bude žít svým životem. V tuto chvíli máte možnost odstřihnout nově vzniklou rostlinku od keříku levandule, vydloubnout a přesadit jinam, nebo ji můžete nechat růst na zasazeném místě bez oddělení od mateční rostliny. Když budete postupovat systematicky, brzy budete mít kolem sebe voňavou „Provence“.

Když se větvička ujme, můžete ji oddělit
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Když se větvička ujme, můžete ji oddělit

Tip:

Nasypte hrstičku levandulových květů do nádoby s cukrem a dobře uzavřete. Asi po čtrnácti dnech budete mít cukr příjemně provoněný levandulí. Můžete použít na pečení sladkostí nebo na domácí limonády nebo si s ním prostě sladit čaj, který bude levandulově vonět.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 19. 8. 2023, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková