reklama

Jak vyhnat škůdce ze zahrady bez chemie: Využijte přirozené zbraně a vyberte si za spojence byliny

Zahrádkáři mají většinou své ověřené metody a přípravky, jak se zbavit škůdců. Místo chemických preparátů zkuste využít roztoky vlastní výroby. Stačí je přelít do rozprašovače a používat tak často, jak je potřeba. Domácí odvary, výluhy či maceráty možná nezaberou okamžitě, ale neuškodí ani rostlinám, ani životnímu prostředí a navíc působí jako prevence.

Jak se zbavíte škůdců - mšic

Mšice (parazitický polokřídlý hmyz)  napadají všechny rostliny bez výjimky, hlavně ale mladé výhonky a květy. Listy pak začínají lepit a vrcholky větviček a poupata vadnou. Mšice totiž vysávají z napadených rostlin šťávu a tím je oslabují. Je nezbytné reagovat a zbavit se škůdců, protože nejen rostliny vysají, ale mohou na ně přenést různé choroby. 

škůdci 5
i (Zdroj: istock.com)
škůdci 5

Kopřiva dvoudomá

Bylina obsahuje kyselinu křemičitou, které pomáhá vítězit nad tímto hmyzem. Kolem 500 g čerstvě utržené kopřivy nebo zhruba 100 g sušené zalijte 5 litry studené vody, zakryjte a nechte 2 dny vyluhovat. Napadenou rostlinu roztokem postříkejte jen jednou.

škůdci 5
i (Zdroj: istock.com)
škůdci 5

Rebarbora (reveň kadeřavá)

Pro mšice je rebarbora jedovatá. Zalijte čerstvé listy (250 g) vroucí vodou (1,5 l) a nechte přibližně 20 minut vyluhovat. Pak sceďte a nechte úplně vychladnout. Rostliny napadené mšicemi stříkejte roztokem po 2-3 dnech.

škůdci 5
i (Zdroj: istock.com)
škůdci 5

Co proti sviluškám

Všimli jste si žlutých nebo šedivých tečkovitých skvrnek na listech,  které se postupně slévají a napadené listy žloutnou a zasychají? To je znamení, že se na rostlinách zabydlely svilušky (rod roztočů; nejvýznamnější jsou sviluška chmelová a  sviluška ovocná. Najdete je na spodní straně listů vedle žilek. Tito škůdci jsou nebezpeční pro všechny druhy rostlin, nejčastěji se vyskytuje na okurkách, paprikách, cuketách, rajčatech, fazolích vínu či malinách.

škůdci 5
i (Zdroj: istock.com)
škůdci 5

Heřmánek pravý

Svilušky heřmánkové aroma odpuzuje. Zhruba 20 vrchovatých lžic heřmánku zalijte 2 litry vroucí vody. Zakryjte a nechte nejméně 12 hodin vyluhovat. Sceďte, zřeďte vodou (v poměru 1:5) a roztokem omývejte listy po 3 dnech po dobru 3 týdnu.

škůdci 5
i (Zdroj: istock.com)
škůdci 5

Cibule kuchyňská

Výluh z cibulových slupek dezinfikuje rostlinu. Slupky zalijte vroucí vodou, aby byly všechny ponořené, přikryjte a nechte nejméně 3 dny odstát. Potom sceďte, roztok vlijte do rozprašovače a napadené rostliny důkladně postříkejte. Zákrok opakujte po několika (obvykle po třech) dnech.

škůdci 5
i (Zdroj: istock.com)
škůdci 5

Jak si poradit s padlím

Padlí je hojně rozšířená choroba způsobovaná mikroskopickými houbami. Infikované rostliny na sobě mají bílé práškovité skvrny; na listech, letorostech, poupatech a mladých plodech. Silněji napadené části hnědnou a zasychají. Existuje mnoho specifických druhů padlí, zárodky jsou přenosné větrem. Jsou ohrožením pro všechny rostliny!

škůdci 5
i (Zdroj: istock.com)
škůdci 5

Přeslička rolní

Obsahuje pro houby toxický saponin. Sušenou přesličku (250 g) zalijte studenou vodou, přiveďte k varu a povařte při mírné teplotě 30-35 minut. Pak nechte vychladnout, sceďte a rozřeďte vodou (v poměru 1:4). Napadné rostliny stříkejte roztokem každé 3 dny po dobu zhruba 3 týdnů.

škůdci 5
i (Zdroj: istock.com)
škůdci 5

Pelyněk pravý

Sušený pelyněk (25 -30 g) zalijte přibližně 1 litrem studené vody. Přiveďte k varu a vařte zhruba 30 minut. Sejměte a nechte vychladnout. Po scezení zřeďte odvar vodou v poměru 1:3. Přelijte do rozprašovače. Roztok používejte několik dní na napadenou část rostliny. 

škůdci 5
i (Zdroj: istock.com)
škůdci 5

Publikováno: 31. 5. 2024, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová