reklama

Kdy vysévat a vysazovat ozimou zeleninu?

Pokud máte pocit, že za počátku zimy už na zahradě můžete tak maximálně krmit ptáčky jste na velkém omylu. Je nejvyšší čas si vysít ozimou zeleninu, zejména mrkev a petržel. A to z toho důvodu, aby stihla tato zelenina vyklíčit a na jaře byla připravená k růstu.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Kdy vysévat a vysazovat ozimou zeleninu? (Zdroj: Prima DOMA)

Výsev ozimé zeleniny

Existuje mnoho druhů zeleniny, které dokážou, tedy lépe řečeno jejich sazenice přežít zimu a na jaře opět začnou růst. Znamená to, že přes zimu není potřeba nechávat záhony prázdné, ale můžeme je využít k vysévání ozimé zeleniny. Mezi tyto druhy patří třeba špenát, kozlíček polníček nebo některé odrůdy salátu. Mimo to ale na podzim sázíme také česnek a cibuli a neuděláme ani chybu s vysetím mrkve a petržele.

Zejména druhy karotky - Marion (hybridní karotka), Silva nebo Tinga jsou ideální pro podzimní výsev. Dále je to petržel - odrůda Alba, která rozhodně neklame a pokud jí vysejeme spolu s mrkví již teď, bude na jaře připravená k růstu a nemusíme se obávat, že nevyklíčí. Což se ostatně u jarně vysévaných druhů často stává.

Odrůdy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vybereme správnou odrůdu

Příprava záhonu

Záhon je potřeba zbavit veškerých plevelů a zeminu zkypřit. Použijte motyčku, případně u větších ploch záhon zryjte a uhrabte - ne však na plocho, ale do hrůbku. Dbejte také na to, aby zemina nebyla příliš přemokřená. Při navršení hrůbku získáme vyšší možnost kořenění mrkve a petržele. 

Pomocí provázku si vyznačíme rovný řádek. Rovné řádky nám usnadní pozdější kultivaci. Tam, kde budou řádky křivé, nebude možno zeleninu okopávat. Poté sázecím kolíkem jednoduše řádek připravíme.

Řádek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pomocí provázku naznačíme řádek

Při výsevu dbáme na velmi řídké ukládání semen do řádku, což nám usnadní pozdější jednocení. U mrkve jednotíme dokonce až na 5 cm - tedy takovou vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami dodržujeme proto, abychom docílili velkých výnosů při sklizni. Vyséváme do hloubky zhruba 1 cm. 

Potom řádek zasypeme zeminou a můžeme se těšit na jaro s pocitem, že jsme si již dopředu na zahradě udělali kus práce.

Hrůbek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hrůbek pomůže lepšímu vytvoření kořene

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová