reklama

Oživte svou zahradu zákoutím s fontánkou

Zvuk zurčící vody působí příjemně na naše smysly, a když se k tomu přidá vůně dobré kávy nebo popovídání s přáteli, zní to jako fajn nápad. Malou zahradní fontánku si můžete nainstalovat sami, inspirujte se naším postupem.

i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Oživte svou zahradu zákoutím s fontánkou (Zdroj: HobbyPRstudio)

Jak postupovat při stavbě zahradní fontánky

Pokud si chceme na zahradě instalovat zahradní fontánku, pořídíme si v obchodě čerpadlo s tryskou a zdrojem, zvolíme místo, kam fontánku umístíme, a pak už je to na nás. Potřebovat budeme pořádné pracovní nářadí - krumpáč, rýč lopatu a kus chlapské síly, na konečnou úpravu terénu pak ještě hrábě, případně malou lopatku. Tentokrát jsme se rozhodli udělat fontánku v kamenném „jezírku“, takže si připravíme ještě hezké oblázky a velkou plastovou nádobu na vodu, dobře se dá využít například gumové stavební vědro.

Použité nářadí: 

Krumpáč, rýč, palice,doplnkově hrábě a ostatní drobné nářadí, akuvrtačka, stolní nebo přímočará pila, vodováha atd.

a potreby a naradi upr
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Potřeby a nářadí pro stavbu zahradní fontánky

Úprava terénu a postup montáže

Kultivátorem narušíme a upravíme budoucí místo fontánky. Nádrž, v našem případě velké stavební vědro si postavíme na místo, kde si přejeme fontánku mít, pomocí kartonu nebo třeba prken naznačíme budoucí ohraničení chodníčkem, a provázkem a kolíky si vyznačíme díru pro zapuštění nádržky na vodu. Tu vykopeme pomocí krumpáče a rýče.

foto 1 upr
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Kultivátorem upravíme místo budoucí fontánky a vykopeme díru pro vědro

Vyměříme okraje budoucího chodníku, srovnáme terén podle vodováhy, podsypeme jemným štěrkem a pískem a položíme dlaždice.

foto 2 upr
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Okolo budoucí fontány vytvoříme z dlaždic chodníček

Upravíme zeminu napadanou do otvoru, vložíme a usadíme vědro tak, aby do něj zemina nenapadala, a naměříme velikost roštu. Rošt bude zakrývat usazení fontánky s čerpadlem a sloužit jako dno pro kamínkové jezírko.

Na rošt použijeme prkna z plastového recykátu, jelikož tomuto materiálu nevadí vlhkost. Nařežeme je na potřebné rozměry.

foto 3 upr
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Naměříme velikost roštu

Nařezaná prkna roštu zkusmo poskládáme nad vědro, na čisto upravíme usazení vědra a okraje okraje štěrkem a pískem tak, aby bylo vědro usazené pevně a nepohybovalo se.

foto 3b upr
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Nařezaná prkna roštu zkusmo poskládáme na místo

Nachystáme si čerpadlo s vývodem vody. Přívod elektřiny si necháme připravit od elektrikáře, aby nedošlo při provozu k úrazu nebo ke zkratu.

foto 4a upr
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Usadíme vědro a okraje zasypeme pískem a štěrkem

Aby roštem mohla protékat voda, je potřeba do něj nadělat otvory. Pomocí stolní pily uděláme na roštu mělké zářezy, pomocí akuvrtačky pak provrtáme otvory. Prostřední prkno bude volně položené v roštu, aby bylo možno jej vyndat a vyčistit vědro, případně vyjmout čerpadlo.

i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Do roštu uděláme otvory, aby jím mohla protékat voda

Usadíme čerpadlo s vývodem na dno vědra, položíme rošt a poslední prkno přes vývod fontánky, zapojíme elektřinu a vodu.

foto 5 upr
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Usadíme čerpadlo a položíme rošt na místo

Na rošt nasypeme oblázky a rozhrneme je, napustíme vodu.

foto 6 upr
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Na rošt nasypeme oblázky a napustíme vodu

Vyzkoušíme provoz fontánky, srovnáme oblázky i lemy u dlažby a vše dočistíme. Upravíme okolí prameniště (my jsme nasypali novou zeminu a zaseli travní směs).

foto 7 upr
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Fontánku vyzkoušíme, její okolí dočistíme a upravíme

Do blízkosti fontánky postavíme lavičku, květináče s okrasnými rostlinami a už se můžeme těšit, až trávník doroste a doplní nové relaxační zákoutí.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 6. 2020, Autor: HobbyPRstudio, Pavel, Profil autora: Redakce