reklama

Ošetření vody na zahradě před zimou a nátěr stromů

Pokud máme na zahradě vodovod nebo sbíráme vodu do sudů, měli bychom na zimu tuto vodu spotřebovat a vodovod ošetřit před mrazem. Zároveň bychom měli v tuto dobu poskytnout stromům na zahradě ochranu před hladovou zvěří.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Ošetření vody na zahradě před zimou a nátěr stromů (Zdroj: Prima DOMA)

Co s vodou na zahradě na zimu?

Mnoho z vás má na zahradě přivedenou vodu do vodovodního systému. Na takový kohoutek, který je venku pěkně po ruce stačí namontovat zahradní hadici a můžeme zalévat.

Co ale udělat před zimou? Rozhodně nemůžeme vodovod nechat bez povšimnutí, to by mohlo znamenat poškození celého systému vlivem mrazu.

Především bychom měli na zimu vodu vypnout, ze všech hadic vodu vypustit a teprve prázdné je stočit a uklidit do garáže nebo do sklepa, kde na ně mráz nebude moci a nepoškodí je. Všechny kohoutky, které jsou venku, nenecháváme ani otevřené ani zavřené, ale pěkně "na půl cesty". Takto nehrozí nebezpečí, že by přimrzly a poškodily se.

Ošetření vody na zahradě před zimou a nátěr stromů (Zdroj: Prima DOMA)
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ošetření vody na zahradě před zimou a nátěr stromů (Zdroj: Prima DOMA)

Vodu v sudech bychom měli spotřebovat a přebytek vylít, následně pak sudy otočit dnem vzhůru a nechat vyschnout. Jenže pokud bude zima bez sněhu, nějakou tu vodu bychom potřebovali na zalévání jehličnanů, které mohou v mrazech trpět suchem. Jak ale zachovat sudy, aby nepopraskaly? 

Voda v sudech samozřejmě zmrzne, ale aby sudy vlivem rozpínání ledu nepraskly, dáme do nich obyčejnou PET lahev, naplněnou pískem, která musí být alespoň zčásti ponořená pod vodou. Takto zabráníme poškození sudů.

(Zdroj: Prima DOMA)
(Zdroj: Prima DOMA)

Vodu v jezírku můžeme nechat klidně zamrznout, ovšem za předpokladu, že má správný kónický tvar. Takto tvarované jezírko snese bez problémů i tuhé mrazy, naopak vypuštěné by se tlakem mohlo poškodit. A nezapomeňte z něj vyndat ryby.

i (Zdroj: Prima DOMA)

Bílení kmenů stromů

Na podzim nesmíme zapomenout ani na stromy, zejména na ošetření jejich kmenů. Bílení kmenů stromů se provádí speciálním vápenatým nátěrem. Je to jednak z důvodů určité dezinfekce, neboť pod kůrou se mohou skrývat škodlivé mikroorganismy a houbové výtrusy, ale také řada škůdců. Dalším důvodem je zabránění vzniku mrazových trhlin nebo desek, které v zimním období na neošetřených stromech ničí kůru a stromy velmi trpí. Bílý nátěr odrazí sluneční paprsky a ochrání kmen před markantním střídáním teplot ve dne a v noci. 

i (Zdroj: Prima DOMA)

Nátěr se provádí ještě před příchodem chladných dní a je důležité natřít celý kmen stromu od paty až po nejchoulostivější rozvětvené místo. 

i (Zdroj: Prima DOMA)
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová