reklama

Zimní zelí aneb Jak vypěstovat stálici domácí kuchyně

Taková obyčejná hlávka zelí není na první pohled nic zvláštního. Ale pod listy se skrývá hotový balzám. A uznejte, že by byla věčná škoda, kdybychom zelí nechali vytlačit ze svého jídelníčku jen proto, že jsme přechodně okouzleni exotickou zeleninou. Jak vypěstovat hlávkové zelí, stálici domácí kuchyně?

Chceme-li zasadit zelí teď, je důležité mít zdravou, dostatečně silnou sadbu. A také správnou odrůdu rezistentní vůči nemocem. Zimní zelí můžeme dát na plochu po sklizni rané zeleniny – ředkviček, hrášku, salátů nebo po raných bramborách.

Co budeme potřebovat

  • uleželý kompost
  • sázecí kolík a lopatku
  • kvalitní sazenice zimního zelí

Jak budeme postupovat

1. krok

Záhonek uhrabeme, přidáme uleželý kompost a necháme alespoň pár dní odpočinout, aby se uležel. Zelí vysazujeme do sponu minimálně 40 x 50 cm, chceme-li zelí na uskladnění, spon zvětšíme na 50 x 60 cm. Pro každou sazeničku uděláme důlek, nalijeme do něho vodu a sazenici vložíme do mokré půdy. Dobře přitlačíme.

Jak vypěstovat stálici domácí kuchyně 2
i (Zdroj: istock.com)
Jak vypěstovat stálici domácí kuchyně 2

2. krok 

Jakmile je záhon osázen, důkladně ho zalijeme. Zelí v počátku růstu potřebuje dostatek vláhy, jinak zasychá a podléhá nemocem. Mezi ty nejčastější patří bakteriózní hniloba, praskání hlávek nebo třásněnka. Hlávkové zelí podle odrůdy vyroste do maximální velikosti za zhruba sto dní. Nevadí mu ani přízemní mrazíky.

Jak vypěstovat stálici domácí kuchyně 1
i (Zdroj: istock.com)
Jak vypěstovat stálici domácí kuchyně 1

Prima tip

Největším škůdcem je bělásek zelný. První generace, létající od konce dubna do počátku června, je méně početná a znatelné škody nepůsobí. Větší problémy přináší teprve druhá, početnější generace, která se vyskytuje v červenci a v srpnu.

Jak vypěstovat stálici domácí kuchyně 4
i (Zdroj: istock.com)
Jak vypěstovat stálici domácí kuchyně 4

V ekologickém zahrádkaření se používají aromatické rostliny, které housenkám ani motýlům nevoní a odpuzují je. Účinkovat by měl například výluh ze šalvěje, vratiče, rozmarýny, mateřídoušky či máty peprné. Starým účinným trikem je posypat zeleninu drcenými vaječnými skořápkami. Samičky bělásků si budou myslet, že na zelí již nakladla vajíčka jiná samička a vydají se hledat zeleninovou kolébku pro potomstvo jinam.

Perspektivní odrůdy hlávkového zelí

Unikát F1 je raná malohlávková odrůda určená především na přímý konzum. Hlávky jsou kulaté, pevné, 0,9 až 1,5 kg těžké a tvarově i raností velmi vyrovnané. Mají jemnou vnitřní strukturu s nízkým košťálem. Hlávky jsou odolné k praskání.

UNIKÁT F1
i (Zdroj: SEMO)
UNIKÁT F1

Lena F1 je hybrid pro sklizeň na konci léta. Hlávka je středně velká o hmotnosti 2 až 2,5 kg, velmi hustá s nízkým vnitřním košťálem. Je velmi odolná k praskání hlávek.

LENA F1
i (Zdroj: SEMO)
LENA F1

Trvalo F1 je ideální odrůda pro dlouhodobé skladování. Vyznačuje se mohutnějším vzrůstem, vyšším košťálem a větší manžetou. Vejčité, 2,5 až 3 kg těžké hlávky jsou velmi pevné.

TRVALO F1
i (Zdroj: SEMO)
TRVALO F1

Pavlo F1 je polopozdní krouhárenské zelí s mohutným vzrůstem. Hlávka je kulovitá s nízkým vnitřním košťálem a jemnou sladkou krouhankou. Hlávky dosahují hmotnost až 5 kg, nepraskají a lze je i krátkodobě skladovat.

PAVLO F1
i (Zdroj: SEMO)
PAVLO F1

Megaton F1 je polorané zelí odolné fusariu (plísňové onemocnění). Velmi vitální typ s velkými hlávkami. Vegetační doba od výsadby 102 dní.

MEGATON F1
i (Zdroj: SEMO)
MEGATON F1

Hlávkové zelí je bezesporu důležitým zdrojem vitaminu C, který hraje významnou roli pro posílení obranyschopnosti našeho organismu. A i když naši předkové o imunitě moc nevěděli, konzumací zelí, v zimě především kysaného, měli jistotu, že budou zdravější a odolnější vůči nemocem.

Publikováno: 4. 7. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová