reklama

Jak si vyrobit jednoduchý květinový závěs z latěk

Ozdobit si balkon, terasu nebo pergolu nebo vchod do domu záplavou květin, to je sen nejednoho z nás. Jednoduchý závěs z dřevěných latěk zvládne udělat skoro každý - a co nadělá parády!

Co budeme potřebovat

  • dřevěné laťky o délce 24cm a průřezu 3 x 3 cm nebo dlouhý hranolek stejného průměru, který si nařežeme na 20 kusů 
  • vrtačku
  • smirkový papír
  • přírodní provaz nebo pletené lanko
  • barvu nebo lazuru na povrchovou úpravu
  • úhelník nebo svinovací metr
  • pilku
  • háček nebo kovové oko na zavěšení

Jak budeme postupovat

1. krok

Nařežeme si dvacet latěk na stejné rozměry, na šestnácti z nich si označíme na obou okrajích cca 3-4cm od okrajů místo pro vrtání otvorů. Čtyři zbylé laťky budou tvořit dno. Všechny laťky obrousíme smirkovým papírem dohladka.

Jak vyrobit jednoduchý květinový závěs z latěk 2
Jak vyrobit jednoduchý květinový závěs z latěk 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok

Ještě před skládáním všechny laťky natřeme ze všech stran, minimálně dvěma až třemi nátěry, truhlík bude vystaven vodě i slunci, povrchová úprava je nutná.  Barvu necháme zaschnout. Mezi prvním a druhým nátěrem můžeme ještě zlehka přebrousit. Vlhká barva reaguje se dřevem a to může vypadat po prvním nátěru chlupatě.

Jak vyrobit jednoduchý květinový závěs z latěk 3
Jak vyrobit jednoduchý květinový závěs z latěk 3 (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok

Na dvě příčné laťky s provrtanými otvory přišroubujeme ve shodných rozestupech malými šroubky čtyři laťky, které nemají na konci provrtané otvory.  Používáme vruty s nereznoucí úpravou. Tím máme hotové dno závěsného obalu. Otvory ve spodních laťkách provlékneme provaz, na koncích provaz  opálíme nebo zakapeme voskem, aby se netřepil .

Jak vyrobit jednoduchý květinový závěs z latěk 4
Jak vyrobit jednoduchý květinový závěs z latěk 4 (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok

Latičky skládáme  a provlékáme střídavě přes sebe ve dvou rozích. Ve zbylých  dvou rozích provlékneme laťky opět střídavě přes sebe shora dolů.

Jak vyrobit jednoduchý květinový závěs z latěk 5
Jak vyrobit jednoduchý květinový závěs z latěk 5 (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok

Srovnáme oba provázky tak, aby závěs visel rovně, na spodních koncích zauzlujeme pdo spodním roštem a konce opět opílíme nebo zakápneme voskem. Uzel můžeme zajistit ještě tak, že jej ve smyčce zakápneme vteřinovým lepidlem.

Jak vyrobit jednoduchý květinový závěs z latěk 6
Jak vyrobit jednoduchý květinový závěs z latěk 6 (Zdroj: Pavel Zeman)

Závěs za kovové oko pověsíme na připravený háček, na lanko nebo trámek pod pergolou, do oka, připevněného do hmoždinky ve zdi na zápraží, zkrátka tam, kde chceme, aby květiny zdobily. 

Prima tip

Vnitřní velikost laťkového závěsu se řídí průměrem květináče, který v něm bude zavěšen. Měl by se do něj pohodlně vejít a ještě mít malou rezervu. Vyrobit si můžeme stejným systémem nejen čtvercový ale i obdélníkový tvar závěsu pro více květináčů nebo vložený plastový truhlík. Závěs zavěšujeme do takové výšky, abychom mohli květiny snadno zalévat.

Publikováno: 14. 6. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman