reklama

Připravte si přes zimu skleníky na jarní sázení

V zimě skleníky odpočívají. Ale ne zase tak docela, protože je potřeba v nich udělat několik úkonů a připravit je na další sezónu. mezi takové práce patří ošetření půdy a vysíření skleníku.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Připravte si přes zimu skleníky na jarní sázení (Zdroj: Prima DOMA)

Příprava skleníku na další sezónu

Po podzimní sklizni se může zdát, že naše práce ve skleníku skončily. Ale rozhodně se nám vyplatí, když během podzimního a zimního období provedeme ve skleníku ošetření zeminy a skleník vydezinfikujeme. 

Provedeme dezinfekci substrátu a současně i vyhnojujeme. K tomu nám poslouží dusíkaté vápno. Pokud tuto činnost provedeme ještě v zimě, dokud půda nezamrzne, ušetříme si na jaře čas i námahu.

Vápno
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dusíkaté vápno rozhoďte po záhonu

Dávkování dusíkatého vápna: 0,5 kg na 10 m². Granule dusíkatého vápna rozhodíme po záhonu ve skleníku a zahrneme hráběmi.

Hrabání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dusíkaté hnojivo zapravte hráběmi do půdy

Následně záhon důkladně prolijeme vodou a zakryjeme celý záhon fólií.

Zalití
i (Zdroj: Prima DOMA)
Celý záhon důkladně prolijte

Tím docílíme aktivaci dusíkatého vápna a v půdě dojde k žádané reakci. Zároveň tím docílíme i potřebné dezinfekce. Pokud dodržíme daný postup při aplikaci dusíkatého vápna, máme zaručeno, že se dezinfekce dostane až do hloubky 20 cm.

Fólie
i (Zdroj: Prima DOMA)
Záhon zakryjte fólií

Díky hloubkové dezinfekci eliminujeme výskyt nežádoucích půdních patogenů - houby či půdní škůdci, kteří ve skleníku mohou v půdě přezimovat. Půda je také obohacena o cenné dusíkaté hnojivo.

Výskyt škůdců ve skleníku

Kromě spor hub se ale ve skleníku během roku vyskytují nejrůznější škůdci jako třeba mšice, svilušky nebo molice. I tyto nepříjemné a úporné škůdce je potřeba ze skleníku vyhnat, protože celá řada škůdců využívá skleníky jako příjemné zimoviště. Jakmile jsme si dali práce s dezinfekcí půdy pomocí dusíkatého vápna, je potřeba také provést dezinfekci celého prostoru skleníku. 

Důležité je, abychom měli ze skleníku sklizené všechny rostliny. Na dezinfekci skleníku budeme používat sirné knoty. 

Sirné knoty
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zapalte sirné knoty

Použití sirných knotů:

Sirné knoty umístíme do vhodné nádobky, posloužit může i obyčejná zavařovací sklenice. Knoty seshora zapálíme a skleník důkladně uzavřeme. Tuto dezinfekci můžeme provádět pouze v takových sklenících, které mají zachované všechny skleněné výplně a jsou uzavíratelné. Skleník by měl zůstat uzavřený alespoň 12 hodin. Poté můžeme skleník otevřít a vyvětrat. Tímto způsobem máme vydezinfikovaný celý prostor skleníku. Je vhodné tuto operaci provést ještě jednou zjara před tím, než začneme do skleníku vysazovat rostliny. Máme pak jistotu, že nám ve skleníku žádný škůdce nepřezimovat a naše rostlinky mohou klidně a spokojeně růst.

Dezinfekce
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na dezinfekci celého skleníku použijte sirné knoty

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 1. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová