reklama

Připravte si přes zimu skleníky na jarní sázení

V zimě skleníky odpočívají. Ale ne zase tak docela, protože je potřeba v nich udělat několik úkonů a připravit je na další sezónu. mezi takové práce patří ošetření půdy a vysíření skleníku.

Připravte si přes zimu skleníky na jarní sázení (Zdroj: Prima DOMA)

Příprava skleníku na další sezónu

Po podzimní sklizni se může zdát, že naše práce ve skleníku skončily. Ale rozhodně se nám vyplatí, když během podzimního a zimního období provedeme ve skleníku ošetření zeminy a skleník vydezinfikujeme. 

Provedeme dezinfekci substrátu a současně i vyhnojujeme. K tomu nám poslouží dusíkaté vápno. Pokud tuto činnost provedeme ještě v zimě, dokud půda nezamrzne, ušetříme si na jaře čas i námahu.

Vápno
Dusíkaté vápno rozhoďte po záhonu (Zdroj: Prima DOMA)

Dávkování dusíkatého vápna: 0,5 kg na 10 m². Granule dusíkatého vápna rozhodíme po záhonu ve skleníku a zahrneme hráběmi.

Hrabání
Dusíkaté hnojivo zapravte hráběmi do půdy (Zdroj: Prima DOMA)

Následně záhon důkladně prolijeme vodou a zakryjeme celý záhon fólií.

Zalití
Celý záhon důkladně prolijte (Zdroj: Prima DOMA)

Tím docílíme aktivaci dusíkatého vápna a v půdě dojde k žádané reakci. Zároveň tím docílíme i potřebné dezinfekce. Pokud dodržíme daný postup při aplikaci dusíkatého vápna, máme zaručeno, že se dezinfekce dostane až do hloubky 20 cm.

Fólie
Záhon zakryjte fólií (Zdroj: Prima DOMA)

Díky hloubkové dezinfekci eliminujeme výskyt nežádoucích půdních patogenů - houby či půdní škůdci, kteří ve skleníku mohou v půdě přezimovat. Půda je také obohacena o cenné dusíkaté hnojivo.

Výskyt škůdců ve skleníku

Kromě spor hub se ale ve skleníku během roku vyskytují nejrůznější škůdci jako třeba mšice, svilušky nebo molice. I tyto nepříjemné a úporné škůdce je potřeba ze skleníku vyhnat, protože celá řada škůdců využívá skleníky jako příjemné zimoviště. Jakmile jsme si dali práce s dezinfekcí půdy pomocí dusíkatého vápna, je potřeba také provést dezinfekci celého prostoru skleníku. 

Důležité je, abychom měli ze skleníku sklizené všechny rostliny. Na dezinfekci skleníku budeme používat sirné knoty. 

Sirné knoty
Zapalte sirné knoty (Zdroj: Prima DOMA)

Použití sirných knotů:

Sirné knoty umístíme do vhodné nádobky, posloužit může i obyčejná zavařovací sklenice. Knoty seshora zapálíme a skleník důkladně uzavřeme. Tuto dezinfekci můžeme provádět pouze v takových sklenících, které mají zachované všechny skleněné výplně a jsou uzavíratelné. Skleník by měl zůstat uzavřený alespoň 12 hodin. Poté můžeme skleník otevřít a vyvětrat. Tímto způsobem máme vydezinfikovaný celý prostor skleníku. Je vhodné tuto operaci provést ještě jednou zjara před tím, než začneme do skleníku vysazovat rostliny. Máme pak jistotu, že nám ve skleníku žádný škůdce nepřezimovat a naše rostlinky mohou klidně a spokojeně růst.

Dezinfekce
Na dezinfekci celého skleníku použijte sirné knoty (Zdroj: Prima DOMA)

 

Publikováno: 7. 1. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová