reklama

Jak si na léto udělat pohodlnou lavici z palet, kterou zvládne opravdu každý

Nábytek z palet je hitem nejen mezi mladými, mnohé kutily láká vyzkoušet si, co vše z něj dovedou vyrobit. My jsme si tentokrát vyrobili lavici s vysokým opěradlem. Při nákupu palet si dáme pozor na to, abychom vybrali palety vhodných rozměrů, ne poškozené nebo dokonce zteřelé a poškozené, to bychom si zbytečně přidělávali práci. Také si vybereme palety, které mají i kostky, ke kterým jsou prkna palety přitlučeny ze dřeva, nikoliv z lisovaných pilinových bloků, ty by se nám brzo rozpadly. Většina palet má rozměry 120 x 80 cm, což je dost na pořádný sedák. Ceny se pohybují od zhruba 130 do 200 Kč za jednu paletu. Tak do toho!

Lavička z palet 1
Lavička z palet 1
Lavička z palet 1 (Zdroj: Pavel Zeman)

Co budeme potřebovat

  • dřevěné palety (s dřevěnými, nikoliv pilinovými mezidíly)
  • delší nerezové hřebíky
  • kladívko a „pajcr“ nebo tesařské kladivo, které zvládne zastat obojí
  • paličku
  • úhelník
  • svinovací metr
  • ostrou pilku na dřevo
  • brusný papír na špalíčku
  • barvu nebo lazuru na povrchovou úpravu
  • pracovní rukavice
Lavičk z palet 3
Lavičk z palet 3 (Zdroj: Pavel Zeman)

Jak budeme postupovat

1. krok

Rozmyslíme si, jak budeme lavici skládat a naměříme si jednotlivé díly tak, abychom co nejvíce využili formát palet a museli je tudíž co nejméně řezat. Na paletách si označíme, které části potřebujeme odříznout. 

Lavičk z palet 4
Lavičk z palet 4 (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok

Naše lavice má sedák z jedné celé palety, která je zasazena do nohou – boků, z palety přeříznuté napůl. Boky z vnitřní strany uřízneme tak, že sedák zapadne do boků.

Lavičk z palet 5
Lavičk z palet 5 (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok

Opěrák je z další palety, kterou v mírně šikmé poloze – pohodlné pro opření – zajistí delší prkno.

Lavičk z palet 6
Lavičk z palet 6 (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok

Na řezání palet nám postačí ostrá ruční pilka na dřevo.Můžeme použít i tu zahradní Vybereme si tu stranu palety, která je méně poškozená a zašpiněná a uřízneme ji z jedné strany tak, aby nám vznikly dva boky. Ty stojí na straně spojené špalíčkem a z vnitřní strany mají prkno kratší, než z vnější.

Lavičk z palet 7
Lavičk z palet 7 (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok

Pokud potřebujeme paletu částečně rozebrat, poslouží nám tesařské kladivo, kterým vytáhneme hřebíky.

Lavičk z palet 8
Lavičk z palet 8 (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok

Pomoci si můžeme i zapáčením, když zkosenou pracovní část kladiva vsuneme mezi jednotlivá prkna. Právě pro tyto činnosti je tesařské kladivo vhodné, protože umí jak zachytit hřebík do rozeklané části, tak zapáčit.

Lavičk z palet 9
Lavičk z palet 9 (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok

Pokud nestačí jednoduše zapáčit, aby se prkno uvolnilo, můžeme si pomoci ještě doklepnutím paličkou, ale pozor na to, abychom si palety nerozštípli, některé totiž bývají spojeny kroucenými hřebíky a ty se nám bez poškození dřeva vytáhnout nepodaří.

Lavičk z palet 10
Lavičk z palet 10 (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok

Jedno ze spodních prken palety na sedák bylo naštíplé a příliš sukovité, rozhodli jsme se tedy jej vyměnit. Poslouží nám prkno z palet , kterou máme navíc. Poškozené prkno jsme vypáčili a nahradili jiným.

Lavičk z palet 11
Lavičk z palet 11 (Zdroj: Pavel Zeman)

9. krok

Prkno přitlučeme opět pomocí tesařského kladiva a zajistíme ještě i další prkna palety přidáním hřebíků ve středních spojích.

Lavičk z palet 12
Lavičk z palet 12 (Zdroj: Pavel Zeman)

10. krok

Na boky přitlučeme dlouhé prkno a o sedák v mírném záklonu opřeme další paletu tak, aby zadní spodní hranou zapadla do mezery mezi posledním a předposledním prknem sedáku. Horní konec přitlučeme k bočnímu spojovacímu prknu. Pak ještě dalšími hřebíky pojistíme spojení sedáku a nohou.

Lavička z palet Z 1
Lavička z palet Z 1 (Zdroj: Pavel Zeman)

11. krok

Protože palety byly zachovalé a vypálené znaky na nich se nám líbily, nijak jsme je neobrušovali.  Než na lavici usednem, strhneme hrany i plochy alespoň lehce smirkovým papírem, abychom si hned při prvním posezení nezadřeli třísku. Na lavici si také můžeme vlastnoručně ušít sedák nebo využít polštáře, které už doma máme.

Lavičk z palet 2
Lavičk z palet 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

Prima tip

Samozřejmě, že z palet jde vytvořit i daleko složitější konstrukci, tato lavice je tak jednoduchá, že ji zvládne opravdu každý, protože jsme si vystačili s minimem řezů a úprav. Pokud chceme lavici prodloužit životnost, můžeme ji natřít lazurou nebo bezbarvým lakem. Lazuru můžeme také nastříkat pomocí stříkací pistole.

Publikováno: 19. 6. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman