reklama

Vsaďte na nevadlec, letničku, která jen tak neuvadne: Čím více tepla a slunce mu dopřejete, tím lépe

Celosie, česky nevadlec, je nenáročná a velice dekorativní letnička, s níž hravě vytvoříte záhon v barvách duhy, nebo jí osázíte květináč či truhlík. V červenci a srpnu, kdy řada jiných okrasných květin už pomalu odkvétá, nevadlec květy jen překypuje.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jde o nízkou rostlinu z čeledi laskavcovitých, původem z Indie a tropických oblastí Ameriky a Afriky. V Evropě se pěstuje ve třech základních formách. Tvoří bizarně tvarovaná květenství od tvaru kohoutího hřebenu po bohaté pyramidální klasy. Dosahuje maximální výšky 30–40 cm. Na rozdíl od řady jiných se jí daří i na přímém slunci a v době květu nevyžaduje žádnou extra silnou zálivku. Naopak. Daří se jí v humózní půdě, nesnáší přemokření.

Nevadlec se množí semeny na jaře. Později jsou na trhu běžně k mání cenově velmi dostupné a již nakvetlé sazenice. S výsadbou tak lze začít na poslední chvíli i během léta a hned se můžete radovat ze záplavy výrazných květů.

Kvůli svému květenství je známa také jako kohoutí hřeben
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvůli svému květenství je známa také jako kohoutí hřeben

Svůj letní život zvládne tato květina i bez přihnojování. Jak ale upozorňuje zkušený zahradník, bez přihnojování (tekutými hnojivy, ideálně 1× týdně) nedosáhnou vaše rostliny tak sytých barev květů a nejspíš budou mít i zažloutlé listy. 

Tip:

Z barevných kompaktních květů nevadlece se můžete těšit i po sezóně, když je ustřihnete a necháte je zavěšené ve větrané místnosti dobře vysušit. Vyniknou hlavně v aranžmá spolu s ostatními sušenými rostlinami. 

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 28. 8. 2023, Autor: Zuzana Schneidewind, Profil autora: Zuzana Schneidewind