reklama

Jak pěstovat bylinu mládí a svěžesti: Atraktivní schizandra je doslova nabitá zdravím

Klanopraška čínská (schizandra) je původem z Ruska a severovýchodu Číny. Výhodou je, že nevymrzá, takže se dá u nás bezproblémově pěstovat na zahradě, ale i na terase, jen potřebuje dobrou oporu, po které se může pnout. Tahle liána totiž dorůstá délky až osmi metrů.

Schizandra kvete krásnými bílými nebo lehce žlutými květy, připomínající magnolii. Plodem jsou bobule červené až rubínové barvy, které rostou v hroznech jako černý rybíz. Účinné, zdraví prospěšné  látky jsou právě v bobulích, které se sklízejí po prvních mrazících. Listy se dají využít na čaj, nemají sice tak silné účinky, ale tělu jsou přínosem. Byla by škoda jich nevyužít obzvláště v době, kdy rostlina ještě neplodí.

Co budete potřebovat

  • sazenici schizandry
  • zeminu
  • opěru pro rostlinu
  • vhodnou nádobu nebo světlé místo na zahrádce

Jak budete postupovat

1. krok

Vyberte si nejlépe takovou sazenici, která má ještě další výhonky. Postupem času je rostlina sama vytváří a odkopky se dá také rozmnožovat. První dny nechejte sazenici v nádobě, ve které jste ji přinesli domů a důkladně zalévejte. Po sedmi až čtrnácti dnech ji vysaďte na místo, na kterém ji chcete mít.

Jak pěstovat bylinu mládí, svěžesti a dlouhověkosti 4
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Jak pěstovat bylinu mládí, svěžesti a dlouhověkosti 4

2. krok

Nezapomeňte, že rostlina potřebuje světlo a opěru, protože se jedná o liánu.  Na zahradě dobře poslouží plot, ale pěkně vypadá, když se pne po stromě, nebo ji můžete nechat pnout do jehlanu. Listy na zimu opadávají. Rostlina není agresivní, takže se dá velmi dobře tvarovat. Je velmi odolná, pouze v začátcích nešetřete vodou, aby zemina neproschla. Kořeny zapouští mělce, proto je na zimu raději zakryjte slámou, chvojím apod. Na květy a plody si musíte tři až čtyři roky počkat, ale potom vám schizandra všechno vynahradí.

Jak pěstovat bylinu mládí, svěžesti a dlouhověkosti 2
i (Zdroj: istock.com)
Jak pěstovat bylinu mládí, svěžesti a dlouhověkosti 2

3. krok

Její plody můžete zpracovat do kompotů, šťáv, ale hlavně se suší a připravuje se z nich nápoj, který regeneruje játra. Patří mezi silné adaptogeny, to znamená, že odbourává stresové reakce organismu a tím zvyšuje jeho odolnost. Sušené bobule můžete používat bez další úpravy. Jí se přibližně dvacet bobulí ve třech dávkách za den. Také je můžete rozemlít na prášek a přidávat do jídel. Nebo zpracujte čerstvé plody stejně jako rybíz, počítejte s jejich vyšší kyselostí.

Jak pěstovat bylinu mládí, svěžesti a dlouhověkosti 3
i (Zdroj: istock.com)
Jak pěstovat bylinu mládí, svěžesti a dlouhověkosti 3

Prima tip: klanoplaška ze semen

Klanoplaška čínská se dá pěstovat i ze semen. Ale před zasazením je musíte aspoň čtrnáct dnů máčet, vodu podle potřeby dvakrát nebo třikrát vyměňte. Semínko můžete i lehce naštípnout, než ho dáte do květináčku. Teprve když doroste sazenice výšky 10–15 centimetrů, potom rostlinku vysaďte na místo, kde ji budete trvale pěstovat.

Publikováno: 5. 10. 2018, Autor: Zdena Nováčková , Profil autora: Zdena Nováčková