reklama

Jak s nenáročnou letničkou zažít nezapomenutelné letní noci aneb Pořiďte si okrasný tabák

Do Evropy se rostliny druhu Nicotiana dostaly spolu s bramborami a rajčaty v 15. století. Tabák dlouho sloužil ryze k praktickým účelům, než se ho chopili šlechtitelé a vypěstovali tabáky okrasné, které umí rozzářit terasy, parapety i záhony. Snad jediné mínus okrasných tabáků je, že jsou jedovaté.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Podle druhu nasazují květy většinou od července až do prvních podzimních mrazíků. Jsou odolné i proti vysokým teplotám. Z barev si můžete vybrat od bílé přes růžovou, červenou, žlutou až po zelenkavou. Asi nejzajímavějším druhem pěstovaným u nás je kříženec Nicotiana x sanderae. Dosahuje výšky jednoho metru, rozrůstá se doširoka a vyniká velkými nápadnými květy, které se otevírají až na noc a pronikavou vůní vábí noční motýly.

Nejvyšší je pak Nicotiana sylvestris, dosahující 1,5 m. Má nápadně aromatické bílé květy a větší listy. V květináči ho můžete zkusit i přezimovat. Podle velikosti zvoleného druhu vysazujte tabáky do záhonu 30 až 50 cm daleko od sebe. Rostlinám se dobře daří i v nádobách. Například odrůda Rosa Gnom je dokonce ideální i na skalky, dorůstá se totiž výšky pouhých 25 cm. 

Nicotiana alata – tabák křídlatý neboli také jasmínový tabák, sladký tabák, okřídlený tabák, tanbaku či perský tabák
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nicotiana alata – tabák křídlatý neboli také jasmínový tabák, sladký tabák, okřídlený tabák, tanbaku či perský tabák

Milují přímé slunce

Okrasnému tabáku vždy dopřejte k růstu slunné místo chráněné před větrem. Libuje si v humózní a do hloubky zryté půdě. I když jde o nenáročnou letničku, vyžaduje pravidelnou zálivku, půdu nesmíte nechat vyschnout!  Růst květů se dá podpořit hnojením jednou týdně. Na záhonech si vystačíte s kompostem, pro pěstované v nádobách jsou tu hnojiva pro kvetoucí rostliny. Pozor ale na ta dusíkatá! Ta v případě tabáků podporují naopak růst listů a květy brzdí.

Nicotiana sylvestris je druh planého tabáku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nicotiana sylvestris je druh planého tabáku

Prima tip: Jak to dělám já

Okrasný tabák se klasicky (odborněji) množí semeny, setými do řádků od února do března do pařníku. Toto období ale obvykle propásnu, takže v létě sázím již zakoupené sazeničky a rostliny množím z odnoží. Jednoduše odříznu část stonku s květy, dám do vázy s vodou, kde většina po pár dnech začne kořenit. Pak je opět rozsadím a třeba věnuji sousedům.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 24. 8. 2023, Autor: Zuzana Schneidewind, Profil autora: Zuzana Schneidewind