reklama

Originální patinovaný stolek na gril krok za krokem

Léto je čas grilování a vyrobit si stolek pod gril není nijak těžké. Pokud máme gril větší, třeba na dřevěné uhlí nebo plyn, poslouží nám stolek na přípravu a odkládání grilovacích pomůcek, koření, omáček apod.

Patinovaný stolek pod gril 6
Patinovaný stolek pod gril 6
Patinovaný stolek pod gril 6 (Zdroj: Pavel Zeman)

Základem stolku jsou čtyři nohy. Ty si vyrobíme z hranolků 4 x 4 cm, jejich výška bude 84 cm. U grilování se často stojí a i výška stolku je tomu přizpůsobena. Horní deska stolku je z dřevěné spárovky o síle 2 cm a rozměrech 65 x 45 cm.  Korpus stolku deska na všech stranách přesahuje  o 2,5 cm.  Stolek můžeme vyrobit i z "horšího" materiálu, patinování vše schová a dá stolku trochu starší „opoužívaný“ vzhled.

Jak budeme postupovat

1. krok 

Korpus stolku, tedy nohy a luby, a pak i celkovou konstrukci spojíme pomocí dřevěných spojovacích kolíčků, které mají průměr 8 mm. Vrtákem o shodném průměru je také vyvrtáme, nejlépe na stojanové vrtačce nebo pomocí šablonky. Dřevené kolíčky se vlepí do předvrtaných otvorů pomocí disperzního lepidla a to jak do otvorů v nohách, tak i v lubech, které nohy vzájemně spojí. Stolek stáhneme pomocí svěrek. Nemáme-li svěrky, postačí například i popruhový stahovák. Přebytečné lepidlo, které se při stahování vytlačí, otřeme pomocí vlhkého hadříku nebo houbičky.

Patinovaný stolek pod gril 4
Patinovaný stolek pod gril 4 (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok

Po slepení stolku začneme s povrchovou úpravou. Hrany stolku můžeme zbrousit smirkovým papírem na špalíčku nebo pomocí frézky. Pak už přistoupíme k natírání. Nejprve celý korpus stolku, včetně polic, natřeme černou, vodou ředitelnou barvou na dřevo. Tuto první vrstvu necháme pořádně zaschnout. Pokud nestačí jeden nátěr (barva pořádně nekryje materiál), uděláme ještě jednu vrstvu.

Patinovaný stolek pod gril 1
Patinovaný stolek pod gril 1 (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok 

Po důkladném zaschnutí černé a pro nás podkladové barvy přetřeme znovu celý stolek bílou barvou, opět vodou ředitelnou. Obě barvy by měly být od stejného výrobce. Teprve po jejím dokonalém zaschnutí se můžeme pustit do finální povrchové úpravy.

Patinovaný stolek pod gril 2
Patinovaný stolek pod gril 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok 

Patinování povrchu provedeme proškrábáváním do spodní černé barvy. To je možné hrubším smirkem na špalíčku nebo brusce, ocelovým kartáčem nebo kovovou drátěnkou. Každá barva bude na odírání reagovat trochu jinak. Patinování si proto vyzkoušíme  nejprve například na vložené polici. Až pak na vrchní desce stolku. Stupeň zestaření a odření si můžeme zvolit dle svého vkusu. Pamatujme ale, že méně je někdy více. Jestliže se proškrábneme i trochu přes černou barvu na původní dřevo, nemusí to vadit. Je to opět jen další vrstva patiny a zestaření. Po dokončení stolku stačí přinést gril, zapojit jej a stolek pořádně vyzkoušet.

Patinovaný stolek pod gril 3
Patinovaný stolek pod gril 3 (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok

Nakonec můžeme ještě na stolek připevnit několik háčků na pohodlné zavěšení grilovacího nářadí. 

Patinovaný stolek pod gril 5
Patinovaný stolek pod gril 5 (Zdroj: Pavel Zeman)

Ostatní přísady nebo pečivo či zeleninu připravenou ke grilování můžeme odložit do polic

Publikováno: 1. 8. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman