reklama

Jak pěstovat oblíbené květiny našich babiček: Mučenka, blahokeř a voskovka

Dnešní doba je dobou novinek, ale vyšlechtit, či dokonce objevit novou rostlinu však není tak jednoduché a mnohdy ani takový výpěstek není dlouhodobě vhodný pro pěstování v moderních interiérech. Naše babičky pěstovaly původní rostliny, které nebyly příliš náročné na pěstební podmínky a při minimální péči zdobily okna po mnoho let.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Z pnoucích či popínavých rostlin to je Hoya neboli voskovka, vykvétající jakoby voskovými, růžovými, příjemně vonícími květy. Dále Clerodendrum neboli blahokeř či africké krvácející srdce a Passiflora či mučenka.

Mučenka získala své české jméno podle tvaru květu, v němž lze rozeznat nástroje umučení Ježíše Krista – blizny jako hřeby, prašníky jako kladiva, nitky do kruhu trnovou korunu, deset okvětních plátků představuje deset apoštolů.

Mučenka (Passiflora)
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mučenka (Passiflora)

Jak tyto exotické krásky pěstujeme

Voskovka i blahokeř prospívají na okně s ranním či večerním sluncem, ostré letní polední slunce může způsobit popálení listů. Mučenka může být na plném slunci a dobře jí dělá letnění na zahradě či v lodžii.

Blahokeř (Clerodendrum)
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Blahokeř (Clerodendrum)

Mučenka i blahokeř mají rády vlhčí zeminu, nesmí však stát trvale ve vodě. Voskovka jakožto tučnolistá rostlina prospívá v propustné zemině, kterou necháme před další zálivkou více vyschnout. Jelikož jsou to vzrůstné rostliny, je prospěšné pravidelné přihnojování, stačí běžné, univerzální pro pokojové rostliny.

Hoja masitá či voskovka (Hoya carnosa)
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hoja masitá či voskovka (Hoya carnosa)

Sice jde o druhy, které mohou tvořit ovíjivé výhony, případně se přichytávat k opoře úponky, přičemž výhony mohou přirůstat až do délky několika metrů, ale nemusíme se bát, že nás vyženou z bytu, stačí je „ukáznit“ sestřižením či zaštípnutím a popnout jimi mřížku z bambusu, drátěný kruh apod.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 28. 6. 2017, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký