reklama

Jak pěstovat oblíbené květiny našich babiček: Mučenka, blahokeř a voskovka

Dnešní doba je dobou novinek, ale vyšlechtit, či dokonce objevit novou rostlinu však není tak jednoduché a mnohdy ani takový výpěstek není dlouhodobě vhodný pro pěstování v moderních interiérech. Naše babičky pěstovaly původní rostliny, které nebyly příliš náročné na pěstební podmínky a při minimální péči zdobily okna po mnoho let.

Mučenka, blahokeř a voskovka (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Z pnoucích či popínavých rostlin to je Hoya neboli voskovka, vykvétající jakoby voskovými, růžovými, příjemně vonícími květy. Dále Clerodendrum neboli blahokeř či africké krvácející srdce a Passiflora či mučenka.

Mučenka získala své české jméno podle tvaru květu, v němž lze rozeznat nástroje umučení Ježíše Krista – blizny jako hřeby, prašníky jako kladiva, nitky do kruhu trnovou korunu, deset okvětních plátků představuje deset apoštolů.

Mučenka (Passiflora)
Mučenka (Passiflora) (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak tyto exotické krásky pěstujeme

Voskovka i blahokeř prospívají na okně s ranním či večerním sluncem, ostré letní polední slunce může způsobit popálení listů. Mučenka může být na plném slunci a dobře jí dělá letnění na zahradě či v lodžii.

Blahokeř (Clerodendrum)
Blahokeř (Clerodendrum) (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mučenka i blahokeř mají rády vlhčí zeminu, nesmí však stát trvale ve vodě. Voskovka jakožto tučnolistá rostlina prospívá v propustné zemině, kterou necháme před další zálivkou více vyschnout. Jelikož jsou to vzrůstné rostliny, je prospěšné pravidelné přihnojování, stačí běžné, univerzální pro pokojové rostliny.

Hoja masitá či voskovka (Hoya carnosa)
Hoja masitá či voskovka (Hoya carnosa) (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sice jde o druhy, které mohou tvořit ovíjivé výhony, případně se přichytávat k opoře úponky, přičemž výhony mohou přirůstat až do délky několika metrů, ale nemusíme se bát, že nás vyženou z bytu, stačí je „ukáznit“ sestřižením či zaštípnutím a popnout jimi mřížku z bambusu, drátěný kruh apod.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 31. 3. 2023, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký