reklama

Pusťte se do pěstování těchto 10 rostlin, kterým se bude dařit i na balkoně

Mnohým z vás může být líto, že bydlí v bytovém domě bez zahrady, kde by bylo možné pěstovat rostliny třeba i ve skleníku. Ale i s pouhým balkonem se pusťte do pěstování rajčat či okurek, je to vcelku snadné. Tento prostor není vymezen pouze pro letničky s krásným květenstvím. Na následujících řádcích se dozvíte o desítce rostlin, které porostou i v takto skromných prostorách.

i (Zdroj: Depositphotos)
Desatero zeleně, které se daří i na balkoně (Zdroj: Depositphotos)

Kopretiny

Kopretiny, zvláště ty nižší balkonové kultivary patří k rostlinám, které dokážou nejedno nehezké zákoutí rozzářit svými bílými květy. Jejich pěstování není náročné, stačí jim vlastně jen pravidelná zálivka, jednou za měsíc hnojení přípravkem pro balkonové rostliny a pěstování v kvalitním substrátu. Dobře se jim daří jak v polostínu, tak na plném slunci. Fantastické jsou na kmínku pěstované kultivary, které jsou mimořádně dekorativní.

Kopretiny
i (Zdroj: Depositphotos)
Nízké balkonové kopretiny v květináči

Pelargónie

Pelargonie jsou ze všech balkonových rostlin úplně nejoblíbenější. Tato úžasná balkónová rostlina zkrášlí každý balkón, terasu nebo pergolu. Vyhovuje jí především rozptýlené světlo, dostatek vláhy a živin, kvalitní substrát s humusem a pravidelné odstraňování odkvetlých částí. V našich podmínkách se muškáty pěstují jako jednoletky, pokud ale máte sklep nebo prostor, kde v zimě nemrzne, můžete si silné rostliny ponechat do příštího jara, kdy po výraznějším zakrácení znovu naraší a budou dělat zase po celé léto radost. A co s ustřiženými částmi rostlin? Použijeme je jako řízky pro zisk nových rostlin. 

Pelargonie
i (Zdroj: Depositphotos)
Pelargonie patří na balkony už od dob našich babiček

Petunie

Petunie a surfinie představují nesmírnou záplavu nádherných květů, která umí vytvořit kaskádu mnoha různých barev. Obě rostliny mají prakticky stejnou péči i nároky. Podobně jako pelargonie mají rády substrát s živinami, pravidelnou zálivku a přihnojování, které podporuje tvorbu velkého množství květů. Nejlépe jim vyhovuje světlo rozptýlené, ale pokud mají zálivku a výživu opravdu pravidelnou, pak se jim dobře daří i na přímém slunci. Jde o letničky, takže na podzim je vyhoďte do kompostu a zjara pořiďte nové rostliny. 

Petunie
i (Zdroj: Depositphotos)
Kombinace petunií s lobelkami

Sporýše

Sporýše bude většina z vás znát pod jeho latinským názvem Verbena. Rostlinu pěstujte jak v samostatných květináčích, tak například s pelargonií, kdy vzájemná kombinace barev umožní vytvořit působivou podívanou. V rámci pěstování platí to, co pro pelargonie, petunie a surfinie, takže pravidelná zálivka, přihnojování a odstraňování zasychajících květenství. Sporýš se hodí jak na moderní balkony, tak například ke starší chalupě, kde oživí jinak nehezké zápraží.  

Verbeny
i (Zdroj: Depositphotos)
Verbena a její červenobílý kultivar

Rajčata

Rajčata je možné pěstovat na balkoně také, jen potřebují závětří a teplo, aby se rostliny zdárně vyvíjely. Pokud nemáte dostatek prostoru na klasická tyčková či keříčková rajčata s vyšším vzrůstem, vyzkoušejte některou z nízkých odrůd jako je vzpřímená Vilma nebo převislé Tumbling Tom. Těm stačí i běžný truhlík, který je ale nejlepší naplnit substrátem, získaným třeba z kompostu. Pak se dočkáte obrovského množství malých chutných plodů. Ale pozor na pozdní jarní mrazíky, ať vám rajčata nespálí hned na začátku sezony. 

Rajčata
i (Zdroj: Depositphotos)
Rajčata, ale i fazole nebo pórek, to vše lze pěstovat na balkoně

Papriky

Paprika je na balkonech a terasách pěstovatelnou rostlinou. Nejlépe se pro tento účel hodí některá z odrůd pro polní pěstování, ty nemají takové nároky na teplo. Aby se mladé rostliny řádně vyvinuly, v květnu je sázíme do velkých květináčů, naplněných kompostovou zeminou. Nádoby s rostlinami umístíme do polostínu a poté, co papriky zesílí, můžeme je přesunout na sluníčko, kde budou ale potřebovat pravidelnou a poměrně vydatnou zálivku. Ve venkovním prostředí mohou častěji trpět na napadení mšicemi, a pokud se tak stane, pak je stříkáme mýdlovou vodou. Nezapomeneme na pravidelné přihnojování. 

Papriky
i (Zdroj: Depositphotos)
Papriky rostou i na balkoně, lépe jim je ale v zasklené lodžii

Okurky

V rámci pěstování na balkonech experimentujte i například s okurkami. Hadovkám se nejlépe daří v malých balkonových fóliovnících, volně venku rostou okurky polní nebo hruboostné nakládačky. Kromě záhřevné půdy se živinami ve větších nádobách, kam okurky v květnu sázejte, snad nic dalšího speciálního nevyžadují. Pravidelná a vydatná zálivka je v době léta nutností, jinak budou okurkám vadnout listy. Nezapomeňte na vybudování opory. Pozor na napadení listů sviluškou.

Okurky
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro pěstování na balkoně jsou vhodné hruboostné kultivary

Bazalka

Bazalka představuje jednu z nejlepších bylinek pro výrobu domácích pokrmů. Silně aromatické listy si vypěstujte na balkoně nebo terase, kde rostliny umístíte na teplé a chráněné místo. Nevyhovuje jim kupovaný substrát, protože rychle sléhává a často v něm dochází k hnilobě kořenů. Proto, aby bazalka na balkoně rostla, je potřeba ji dopřát opravdu kvalitní substrát, jako dáváme rajčatům a dalším náročným rostlinám. Nejlépe se bazalce bude dařit v malém foliovníku, kde velmi dobře poroste a vydrží až do pozdních podzimních časů. 

Bazalka
i (Zdroj: Depositphotos)
Bazalka i další bylinky by vám neměly na balkoně chybět

Levandule

Levandule je krásnou a nenáročnou bylinou s úžasnými aromatickými květy. Její pěstování je velice jednoduché, roste prakticky v jakékoliv půdě, ve které je alespoň trochu živin. Snáší i nepravidelnou zálivku a vyhovuje jí plné slunce  a teplo. Pro pěstování vybírejte větší nádobu a před zimou je vhodné rostlinu mírně zastřihnout a přikrýt chvojím, které funguje jako efektivní ochrana proti mrazu. 

Levandule
i (Zdroj: Depositphotos)
Levandule je oblíbenou bylinkou i okrasnou rostlinou

Citrusy

Citrusy na balkoně pěstujte přes léto, kdy jim velmi vyhovuje pobyt na jižní straně s dostatkem slunečních paprsků. Díky pravidelným letněním tak rostliny zesílí a hodně nakvétají. Je zapotřebí také tuto zeleň pravidelně kontrolovat, zda není napadená savými škůdci. Po létě přeneseme citrusy zpět domů, kde jim nehrozí mrazy. Rostliny je nutné postupně aklimatizovat, při teplotním šoku často následuje úplný opad listů. 

Citrusy
i (Zdroj: Depositphotos)
Citrusy milují letnění venku

Publikováno: 18. 2. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček