reklama

4 tipy, jak můžete připravit zahradu na novou sezónu

S probouzením zahrady po zimě není potřeba dlouho vyčkávat. S prvními přípravami zahrady na novou sezónu můžete začít hned teď. Klíčové je pak správné načasování jednotlivých prací. S čím a jak začít?

i (Zdroj: Depositphotos)
4 tipy, jak připravit zahradu na novou sezónu (Zdroj: Depositphotos)

Zkontrolujte zahradní techniku

Veškerá zahradní technika, zejména motorová, zaslouží po zimě kontrolu. Pozornost věnujte především zahradní sekačce na trávu, hlavně té benzínové. Zkontrolujte tak nejen ostrost a vyvážení nožů, ale také vyměňte svíčku a doplňte, případně vyměňte provozní kapaliny. U benzínových sekaček na trávu, které nebyly po celou zimu v provozu, je nutné vypustit starý benzín a před prvním použitím doplnit benzín nový. Moderní paliva totiž obsahují biologické složky, které jsou nestabilní, vážou na sebe vodu, gelovatí a ucpávají pak palivový systém. Pokud necháte v sekačce stát benzín několik měsíců, může se na jaře stát, že biologické složky reagující se vzdušnou vlhkostí úplně ucpou karburátor a bude nutné jej složitě mechanicky vyčistit.. Podobná doporučení jako k benzínovým sekačkám se samozřejmě týkají i zahradních traktorů, motorových pil a další zahradní techniky s benzínovým motorem.

HECHT_548_SWE (1)
i (Zdroj: HECHT)
Benzínová sekačka

S pracemi v zahradě začněte až bude nad nulou

S prvními pracemi na zahradě nespěchejte a počkejte, až teploty opravdu vystoupají výrazněji nad nulu, a půda tedy bude mít šanci rozmrznout. Kdybyste se snažili vše uspěchat, můžete trávníku nenapravitelně uškodit. 

Sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
S prvními pracemi na zahradě nespěchejte a počkejte, až teploty opravdu vystoupají výrazněji nad nulu

Začátek vegetačního období je také ideální pro úpravy nerovností terénu, které brání dokonalému vzhledu zahrady, ale také její snadné údržbě. Vhodné je tak začít s výplní jednotlivých prohlubní a nerovností půdou, která by měla mít podobnou kvalitu jako půda stávající. Toto období je i vhodnou příležitostí k dalším potřebným terénním úpravám.

Provzdušnění trávníku

Pokud chcete, aby byl váš trávník zdravý, pak potřebuje mít mimo jiné také dostatečný přísun vzduchu, vláhy a živin. V průběhu roku se na půdě vytváří neprostupná krusta ze zhutnělých zbytků tlejících rostlin. Tato bariéra pak znemožňuje půdě i trávníku přijímat kyslík, vláhu a živiny. Vertikutátor, neboli provzdušňovač, tuto krustu prořeže, stejně tak prořeže kořínky trávy, uvolní a vyčeše mechy a některé plevele. Zároveň prořeže travní výhonky a trávník bude houstnout. Na menší plochy trávníku pak můžete použít provzdušňovací železné hrábě. Provzdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez problému vyrůstat nová stébla trávy. Půdu je také vhodné doplnit travním osivem a trávník prohnojit.

HECHT_1384_image_accu_provzdusnovac
i (Zdroj: HECHT)
Akumulátorový provzdušňovač trávníku

Výsev nové trávy

Vyskytují-li se na trávníku holá místa, zasejte na nich travní směs. Postup je jednoduchý. Půdu nejprve lehce prohrábněte a smíchejte ji s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte nejlépe travním válcem. Poté tato místa vydatně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C. 

HECHT sekačka
i (Zdroj: HECHT)
Zahrada potřebuje pravidelnou údržbu

Publikováno: 8. 3. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce