reklama

Nepodceňujte plánování zahrady a poraďte se s odborníky

Na zahradu se letos těšíme víc než jindy. Ještě je sice zima, ale už teď můžeme plánovat její oživení. A pokud jste se právě přestěhovali do nového, nebo plánujete i stavbu nového bydlení, tak nezapomeňte i na plánování zahrady. Ideálně se obraťte na zahradního architekta ještě před stavbou samotného domu. Odborníci zhodnotí stav zahrady, stávající dřeviny a umí navrhnout nejen jak zahradu vylepšit, ale i kam a jak nejlépe umístit dům.

i (Zdroj: Depositphotos)
Nepodceňujte plánování zahrady a poraďte se s odborníky (Zdroj: Depositphotos_106457000_l-2015

Jaké chyby nejčastěji děláme?

Pokud plánujeme nový dům a zahradu, nespoléhejme se jenom na vlastní nápady a představy. Nejlépe uděláme, když se obrátíme na odborníky. U jednoho stolu s architektem domu i architektem zahrady najdeme nejlepší možnosti. Dům, okolní prostor i naše sny se tak nejlépe propojí. Vložená investice za pomoc od odborníků se nám mnohonásobně vrátí, protože následné úpravy budou určitě minimální. Na druhou stranu často postupně zjistíme, že rostliny, které jsme vysadili jsou sice hezké, ale vůbec se jim u nás nedaří. Nebo je dům špatně zasazený do terénu. Je dobré myslet i na stáří, kdy nám jakákoliv praktická stránka přístupu k domu hodně ulehčí život. Bezbariérovost je tady rozhodně na místě. 

Plánování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Plánujte zodpovědně, pozvěte si odborníky

Další velkou chybou je, když stávající terén a zahradu srovnáme se zemí a začneme budovat celý prostor od znovu. Přitom původní stromy a rostliny by mohly skvěle sloužit dále a u stromů nemusíme díky tomu čekat dlouhé roky, než vyrostou. U ovocných stromů navíc máme od začátku úrodu. Dalším benefitem je to, že nám původní zahrada sama ukáže, čemu se v ní daří. Často ji stačí jenom upravit a vhodně doplnit. Zahradní architekt je v tomto směru nepostradatelný a ušetří nám hodně času a investic za zbytečné úkony a zmařené pokusy o vybudování zahrady rostlinami, které tam vůbec nepatří. 

Stromy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Staré stromy raději vykácejte a zasaďte nové

Tím se dostáváme k poslednímu nešvaru. Bez rozmyslu nakoupíme v zahradnictví, co se nám právě líbí a aktuálně kvete. Přitom zahrada je krásná v každém ročním období a může být zelená a rozkvetlá skoro celou sezonu. Je proto dobré volit rostliny tak, abychom si prostor zaplnili postupně kvetoucí druhy, doplnili ji o jehličnany a vzájemně je vhodně zkombinovali.

Myslete také na to, jak často budete mít čas pečovat o trávník. Zda chcete mít trávník jako koberec, nebo spíš přirozenou travnatou plochu připomínající louku. Pokud se rádi kocháte přirozenou krásou přírody a sekačku vytáhnete jen občas, naplánujte chodníky a cestičky všude tam, kde se potřebujete pravidelně pohybovat. Zbytek nechte růst volně. V opačném případě počítejte s nutností pravidelně plochu sekat. 

Rododendron
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pokud máte zahradu dostatečně velkou, vysázejte okrasné keře, třeba pěnišníky

Jaké jsou aktuální trendy? 

V devadesátých letech byly hitem japonské a minimalistické zahrady. Od tohoto trendu se už upouští, protože to pro nás bylo příliš strohé. Zahrady působily chladně a nepřirozené. Tyto strnulé zahrady teď nahrazují přirozené a dynamické typy zahrad, které kvetou postupně. Slouží tak po celý rok a zároveň nejsou dlouho stejné. Neustále proměny vám dopřejí pocit, že nejste celý rok na stejném místě a můžete tak objevovat neustále novou vlastní i když vlastní zahradu. 

Zahrada
i (Zdroj: Prima DOMA)
Stavební prvky umisťujte s rozmyslem

Jak nejlépe zahradu naplánovat

Základem je důkladné plánování předem. Sepsat si vše, co v zahradě chceme teď i v budoucnu dělat, pro koho a pro jaké účely má sloužit a kolik chceme investovat. Mysleme dopředu na čas strávený s rodinou, přáteli a třeba vnoučaty. Zda chceme vybudovat ohniště, gril, altánek, bazén nebo jezírko. Zda si tam budou hrát děti, chceme pěstovat ovoce a zeleninu a vše ostatní, co nás napadne. Kolik travnaté plochy chceme zachovat a jak často se o ní můžeme starat. Později se některé prvky doplňují do vybudované zahrady už hůře.

Echinacea
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sázejte rostliny s různou a postupnou dobu kvetení

Zbytek záleží na konkrétním terénu a vlastnostech půdy. S nadšením, trochou práce a pomocí odborníků si určitě vybudujete skvělou zahradu, která vám může sloužit navždy. 

Publikováno: 2. 3. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná