reklama

Zelené plůtky, ploty, hradby a skrýše

Ke každé zahradě patří plot, ať už kolem pozemku nebo jako předěl uvnitř. Záleží na vkusu každého majitele, pro jaký se rozhodně. Mezi nejlepší patří jistě ploty živé, zelené, které skýtají domov celé řadě ptáků a vytvářejí protihlukovou a protiprachovou stěnu. Při správné výsadbě a volbě druhu vznikne hustý porost, kterým hned tak někdo neprojde. A pokud navíc vybíráme dřeviny stálezelené, je o intimní prostředí za plotem postaráno i v zimě.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Zelené plůtky, ploty, hradby a skrýše (Zdroj: Ludmila Dušková)

Zelené plůtky kolem záhonů

Plůtky kolem záhonků vypadají velmi efektně. Výhodou je možnost tvarování a tím udržení zvolené výšky a hustoty po celou řadu let. Půtky jsou trvanlivé, zabraňuji růstu trávy, a tím odpadá i údržba spojená s modelací záhonků a soustavným sekáním. Pokud se pro živý plůtek rozhodneme, měla by být výsadba dopředu dobře promyšlená, protože s plůtkem se nedá hýbat. Tak, jak jej vysadíme, bude plnit svou funkci řadu let.

Mezi nejvhodněji zvolené dřeviny patří zimostráz, který poměrně pomalu roste. Výhodou je možnost pravidelného tvarování včetně hlubokého sestřihu. Předností zimostrázu je neopadavost, a tak i v zimním období zůstává olistěný. Kvete velmi brzy zjara drobnými nenápadnými květy a patří mezi první potravu včel.

Další oblíbenou dřevinou pro výsadbu nízkých plůtků patří habr a ptačí zob. Dají se velmi dobře tvarovat, listy shazují pozdě na podzim. Jsou zárukou snadné údržby a dlouhé trvanlivosti.

plutek ze zimostrazu(buxus) kolem zahonu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Plůtek ze zimostrázu kolem záhonu

Nenáročný živý plot

Můžeme zvolit opadavé rostliny nebo celoročně zelené rostliny. Z opadavých rostlin je oblíbeným zástupcem na živé ploty habr, který působí velmi přirozeně, ptačí zob, ale i tavolník, který lze upravovat nebo nechat volně růst. Typickými rostlinami pro stříhané živé ploty neopadavé jsou cypřiš nebo tis.

jalovec jako zed
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Jalovec jako zeď

Živé ploty z ptačího zobu

Ptačí zob je zástupcem listnatého keře vhodného na živé ploty, který pochází z našich končin. Je proto na našich zahradách hojně zastoupen. Dorůstá výšky kolem dvou metrů. Má drobné oválné listy tmavě zelené barvy. Vyskytuje se ve dvou druzích, opadavém a poloopadavém. Ptačí zob není příliš náročný a vydrží i mrazy. Nevadí mu žádné druhy půdy a zvládá slunce i polostín. Velmi snadno se i množí, a to pomocí řízků. Hodí se jak pro stříhané ploty, tak ho lze použít i pro ploty volně rostoucí.

Živé ploty ze zeravů a tisů

Pokud si přejeme mít živý plot celoročně zelený, můžeme zvolit zerav, který lze vybrat v mnoha variantách stejně jako třeba tis. Velmi běžným druhem zerav západní. Tento druh je odolný, nevadí mu prašné prostředí, snese všechny druhy půd. Stejně dobře zvládá i pozice na slunci nebo naopak stinné místo. Je typický svými měkkými plochými jehličkami, díky kterým „nepíchá“. Stejně jako tisy se prodávají rostlinky přibližně dvacet až třicet centimetrů vzrostlé. U tisu si ale musíme dát pozor na to, že je jedovatý. Obě varianty se osvědčují i během zimy.

Živé ploty z cypřiše

Cypřiš v zahradách a živých plotech je možno použít pro barevnou rozmanitost. Pokud nás již unaví mít kolem sebe „jen“ zelenou, můžeme sáhnout po namodralé barvě cypřiše Columnaris, nebo zvolit jinou odrůdu a natónovat si živý plot do žluta s cypřišem Ivonne.

Tvarované živé ploty kolem domu stříháme buď klasickými velkými nůžkami, což může být při větší ploše náročné, ale některé keře ruční stříhání vyžadují, abychom je neponičili. Jiné, jako ptačí zob ale můžeme stříhat křovinořezem.

podrazec
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Podražec

Živé ploty jako nepropustná a vysoká bariéra

Celá řada druhů dokáže vyšplhat do ohromných výšek. Pokud tedy chcete, aby vysoký plot ožil, je vhodné vysadit přísavník, podražec, případně břečťan.

Přísavník pětilistý, lidově psí víno, je v našich zemích velmi často používaná popínavá rostlina. Trvá relativně dlouho, než se ujme, pak ale poroste vše, co jí přijde od cesty. Na podzim přísavníku nádherně zrudnou listy, pak opadají. Je vhodný pro pergoly, veškeré ploty kolem zahrady, při absenci opory je půdopokryvný a prakticky nedá plevelům šanci na bujnější růst.

Přísavník tříprstý velmi rychle roste, k opoře mu stačí velké plochy zdí, pergoly nebo jiné podpůrné konstrukce nepotřebuje. Sytá zelená barva listů je ozdobou každé zelené fasády a listy se na podzim nádherně barví – do žluté až zářivě rudé barvy.

plot z panasovaneho brectanu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Plot z panašovaného břečťanu

Břečťan je skvělým řešením pro zamaskování ne příliš vhodně postavených zděných plotů nebo malých zahradních staveb. Pozor ale na nežádoucí rozšíření. V některých zemích se rozšířil tak, že je považován za invazivní rostlinu a je třeba jej likvidovat. V případě pnutí po fasádě hrozí prorůstání střechou – proto kontrolujte a udržujte pod kontrolou všechny šlahouny.

Podražec velkokvětý (Aristolochia macrophylla) je ovíjivá liána, rostlina dorůstá do výšky 8-10 m. Má velké nedělené srdčité listy, které se během růstu skládají nad sebe, podobně jako tašky na střeše. Kvete v květnu a v červnu. Květy mají hnědozelenou barvu a zajímavý tvar, připomínající dýmku. V prvních letech po výsadbě musíme ale počítat s poměrně malými přírůstky, jakmile si ale rostlina „zvykne“ na stanoviště, jsou přírůstky poměrně velké. Po vysazení se vyplatí rostliny zakrátit a stejný řez opakovat i v dalším roce, aby se rostliny větvily již od země.

plot z ptaciho zobu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Plot s ptačího zobu

Živé skrýše a stany mezi ploty

Pokud máme v zahradě vzrostlý zerav, který dobře prospívá a je zvyklý na pravidelné tvarování, můžete se odvážit i k netradiční formě využití. Vystříháním otvoru a zakrácením vnitřních částí větví získáte pohodlnou skrýš. Tu uvítají hlavně děti, pod rostlinným pláštěm je příjemný stín, dostatek prostoru, a tak se dá dutina využít jako stan, nebo přístřešek před slabým deštěm. Pravidelným tvarováním se tak dá požadovaný tvar udržet spoustu let. A pokud vás zelené obydlí přestane bavit? Necháte vchod zarůst.  

akebie
Akebie (Zdroj: Ludmila Dušková)
zerav jako stan
Zerav jako stan (Zdroj: Ludmila Dušková)

Pro oživení něco kvetoucího

Akebie pětičetná (Akebia quinata) – domovem této atraktivní popínavé dřeviny je Japonsko, Korea a střední Čína. Akebie kvetou v květnu současně s rašícími listy. Květy jsou drobné tmavě fialové, intenzívně voní, jsou uspořádané v malých převislých hroznech. Samičí květy jsou navíc mnohem větší než samčí. Plody dozrávají v září, jsou fialově zelené, asi 10 cm dlouhé a 3 cm široké, tvarem připomínají okurku a jsou jedlé. Na půdu je rostlina nenáročná, snáší i sušší půdy, nevadí jí slunce ani polostín. Jako atraktivní doplněk zeleného plotu je ideální.

plot z ptaciho zobu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Plot s ptačího zobu

Publikováno: 26. 3. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková