reklama

Čím odradit ptáky od jarních rostlin?

První zelené lístky jarních květin a rostlin lákají ptáky k tomu, aby si po dlouhém zimním půstu doplnili jídelníček o zelené dobroty. A samozřejmě jim nejvíc chutnají vaše narašené narcisy, hortenzie a tulipány. Jak ptáky od našich kytiček odehnat?

i (Zdroj: Depositphotos)
Čím odradit ptáky od jarních rostlin? (Zdroj: Depositphotos)

První jarní rostliny

Jakmile se nám na záhonech objeví první zelené rašící špičky rostlinek, objeví se také ptáci. Ti s velkou oblibou ozobávají právě šťavnaté výhonky narcisů nebo tulipánů, čímž rostlinky decimují. Jak ale vysvětlit ptákům, aby si přestali našimi jarními květinami vylepšovat jídelníček, třebaže potřebují po dlouhé zimě něco zeleného?

Jarní rostliny
i (Zdroj: Depositphotos)
Mladé a křehké lístky a pupeny vašich rostlinek jsou pro ptáky vítanou lahůdkou

Lesk jako blesk

Všeobecně platí, že ptákům vadí lesklé věci, které je dokážou spolehlivě vyplašit. Zkuste nad záhonky rozvěsit staré CD disky nebo proužky alobalu, navázané na provázky. Zavěste je na větve nebo na jednoduché dřevěné kříže. 

Stejnou službu vám udělají mikrotenové sáčky nebo tašky. Rozvěste je stejným způsobem a ptáci začnou navštěvovat sousedy.

CD
i (Zdroj: Depositphotos)
Cédéčka a vůbec lesklé věci ptáky plaší

Plašiče a makety

Možná se vám CD, alobal i sáčky nelíbí. Chcete něco sofistikovanějšího? Pořiďte si plastové makety dravců nebo sov. Věřte, že ptáci nejsou hloupí a své přirozené nepřátele velmi dobře poznají. Makety se dají koupit v životní velikosti v plastu, takže je snadno připevníte na tyčku a zapíchnete do záhonu. Podobně můžete takové makety zakoupit jako samolepky, které lze nalepit třeba na skleník nebo do oken. A v případě nouze si zahrajete na umělce a makety si vystřihnete z papíru. Nemusíte je natírat jen na černo jako ty kupované, můžete je vymalovat realisticky. Aby vám papíroví dravci nezmokli, zabalte je do smrštitelné fólie.

Speciální elektronické plašiče pak vydávají reální zvuky dravců, což by nenasytné zpěváčky mělo odradit od návštěv vašich záhonů. Nadšený kutil elektrotechnik si pak dokáže takovou aparaturu sestavit sám. Jen pozor na decibely, abyste to s vraním krákáním nebo pískáním jestřába nepřehnali. 

A do třetice jsou tu atrapy. Takový umělý had nebo plastová kočka budou na vašich záhonech ozdobou a ptáci se budou držet v uctivé vzdálenosti.

Maketa
i (Zdroj: Depositphotos)
Maketa dravce se menším ptákům také moc líbit nebude

Králík na stromě

Ne, rozhodně se nebudeme bavit o živém králíkovi. Ale pokud se vám podaří získat od některého z chovatelů králíků králičí kožku, připevněte jí na strom, aby byla zdálky vidět. Údajně prý ptákům připomíná kočku, která patří mezi jejich úhlavní nepřítele. Kožku můžeme nainstalovat přímo k záhonu.

Plechovky a PETky

Z plechovek nebo PET lahví lze vyrobit větrníky, které se jednak pohybují, a také se blýskají. Ptáci tyto dva efekty zrovna v lásce nemají. A vy navíc upcyklujete pár jinak nepoužitelných kousků odpadu.

Z těchto odpadů si nakonec můžete vyrobit i celého strašáka, kterého postavíte doprostřed zahrady tak, jak to dělávaly naše babičky. A nebojte se ho pořádně naparádit, ať vám nedělá ostudu.

Strašák
i (Zdroj: Depositphotos)
Strašák je jistota

Nafukovací balónek

Pokud rádi nafukujete balónky nebo jsou v tom přeborníci vaše děti, máte jedinečnou příležitost. Nafouknuté balónky na dlouhém provázku a pomalované barevnými kruhy (ty suplují oči dravců) stačí rozvěsit na stromy nebo na klacky podél záhonů. Kývání balónků ve větru ptáky znervózňuje. Pro vylepšení plašícího efektu je můžete polepit lesklými kousky staniolu.

Balonky
i (Zdroj: Depositphotos)
Nafouknuté balónky ptáky zaženou také

Nezapomínejte ale na to, že ptáci jsou poměrně chytrá stvořeníčka a brzy poznají, že jste je "oblafli". Proto doporučujeme plašiče střídat, aby si ptáci nezvykli na jednu a tu samou nástrahu. A pokud selžou všechny tyto rady, nezbývá než přes záhony položit lehkou síť nebo starou záclonu a nechat jí tam tak dlouho, dokud rostlinky nezesílí a nezačnou kvést. V tuto dobu už by měli ptáci mít ve volné přírodě dostatek jiné potravy a vaše záhony nechají na pokoji.

Ptáci
i (Zdroj: Depositphotos)
Ptáci jsou chytří tvorové a vaše pastičky brzy prokouknou

Publikováno: 6. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová