reklama

Je tu správný čas na výsev netradičních odrůd rajčat

Právě nyní je ta nejlepší doba pro výsev méně obvyklých odrůd rajčat. Podívejte se na krásné plody keříkových, oválných i obřích rajčat, dozvíte se všechno podstatné o jejich výsevu, pěstování i sklízení. Nebojte se netradičních tvarů i barev. A kromě výsevu se dozvíte i o vhodném a zcela přírodním způsobu hnojení, abyste docílili co největší výnos ze sklizně.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Je tu správný čas na výsev netradičních odrůd rajčat (Zdroj: archiv FTV Prima)

Výsev netradičních odrůd rajčat

Ideální čas na výsev rajčat je okolo svátku svatého Josefa. Neuškodí, když se již teď na výsev rajčat připravíme a povíme si něco o netradičních odrůdách.

V Zahrádkářské poradně vám navíc Lída Dušková a Honza Kopřiva poradí, jak si vybrat tu ideální odrůdu a jak při setí neudělat žádnou chybu. Ačkoliv se to nezdá, ale správný výsev a následná péče mají velký vliv na sklizeň.

Představíme vám již vyzkoušené a kvalitní odrůdy rajčat:

  • Hardy F1 - patří k odrůdám, které plodí opravdu obří plody až o velikosti 190 g, má celou řadu využití v kuchyni.
  • Palava F1 - je původní pouze skleníková odrůda, která se ale v současnosti již dá spolehlivě pěstovat i venku. Její předností je stejnoměrné dozrávání plodů.
  • Rubinka - tvoří plody o velikosti 2-3 cm velmi sladké chuti.
  • Charmant F1 - hybridní odrůda cherry rajčátek, která asi nejvíc potěší děti svou sladkou chutí.
  • Sonet F1- je hybridní odrůda oválného tvaru, která má tu výhodu, že plně vyzrálé plody vůbec nepraskají.
Sonet
Odrůda Sonet F1 (Zdroj: archiv FTV Prima)
Charmant
Odrůda Charmant F1 (Zdroj: archiv FTV Prima)
Palava
Odrůda Palava F1 (Zdroj: archiv FTV Prima)
Hardy
Odrůda Hardy F1 (Zdroj: archiv FTV Prima)

Moření

Ještě před samotným výsevem se vyplatí, pokud semena rajčat namoříme. Mořením docílíme lepší klíčivost, vyvarujeme se tzv. padání klíčních rostlin a zároveň máme jistotu, že budeme mít dobrou a zdravou sklizeň. 

Mořidlo
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Jan Kopřiva představí přírodní mořidlo

Představíme vám čistě biologický prostředek na moření semen, který je tvořen 4 druhy hub Clonostachys, které zamezí vzniku ostatních patogenů, které jsou pro semena ničivé. 

Rozmíchání
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Mořidlo odměříme do skleničky a přisypeme semena rajčat

Mořit můžeme suchou cestou, kdy nasypeme semena rajčat do vhodné nádobky (použít můžeme třeba zavařovací sklenici s víčkem) a k nim přisypeme přibližně 1 lžičku mořidla. Nádobku uzavřeme a důkladným protřepáním se snažíme semena mořidlem obalit. Pokud se nám zdá, že je mořidla málo, přisypeme.

Protřepání
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Směs důkladně protřepeme a můžeme použít

Setí semen

K výsevu semen použijete domácí pařníček, což je plastová nádoba s průhledným víkem (lze zakoupit v zahrádkářských potřebách a hobby marketech), vyrobená speciálně pro výsev a rychlení semen. 

Mřížka
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Nejprve substrát na povrchu urovnáme pomocí mřížky z králičího pletiva

Použijeme substrát, určený k výsevu zeleniny a nasypeme přiměřenou vrstvu do pařníčku. Povrch upěchujeme pěchovátkem, které nám uhladí povrch zeminy a my tak docílíme stejnoměrné vrstvy. 

Hutnění
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Povrch substrátu lehce udusáme

Semena rajčat stačí vysít cca 0,5 cm pod povrch. Hranou pěchovátka vytvoříme v substrátu řádky a do nich vysejeme namořená semena. Dodržujte 1-2 cm vzdálenost mezi semeny, protože hustě vysetí semena budou špatně klíčit a rostlinky budou slabé a nebudou prospívat.

Semínka
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Semínka sejeme do substrátu v rozestupech

Abychom si nemuseli pamatovat, které odrůdy jsme si zaseli, na rozlišovače si napíšeme názvy jednotlivých odrůd a ty zapíchneme na okraj pařníčku.

Rozlišovače
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Abychom nezapomněli, jakou odrůdu jsme si vyseli, použijeme rozlišovače s označením

Na závěr zasetí semena lehce, ale opravdu lehce postříkáme vodou z rozprašovače. Toto rosení je důležité proto, aby se semena ze substrátu nevyplavila.

Klíčení u rajčat trvá asi 7 dní. A pak se už jen můžeme těšit, až nám narostou kvalitní sazenice a my je budeme moci přesadit ven na záhon.

Rubinka
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Odrůda Rubinka

Publikováno: 8. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová