Právě nyní je ta nejlepší doba pro výsev méně obvyklých odrůd rajčat. Podívejte se na krásné plody keříkových, oválných i obřích rajčat, dozvíte se všechno podstatné o jejich výsevu, pěstování i sklízení. Nebojte se netradičních tvarů i barev. A kromě výsevu se dozvíte i o vhodném a zcela přírodním způsobu hnojení, abyste docílili co největší výnos ze sklizně.
Výsev netradičních odrůd rajčat
Ideální čas na výsev rajčat je okolo svátku svatého Josefa. Neuškodí, když se již teď na výsev rajčat připravíme a povíme si něco o netradičních odrůdách.
V Zahrádkářské poradně vám navíc Lída Dušková a Honza Kopřiva poradí, jak si vybrat tu ideální odrůdu a jak při setí neudělat žádnou chybu. Ačkoliv se to nezdá, ale správný výsev a následná péče mají velký vliv na sklizeň.
Představíme vám již vyzkoušené a kvalitní odrůdy rajčat:
- Hardy F1 - patří k odrůdám, které plodí opravdu obří plody až o velikosti 190 g, má celou řadu využití v kuchyni.
- Palava F1 - je původní pouze skleníková odrůda, která se ale v současnosti již dá spolehlivě pěstovat i venku. Její předností je stejnoměrné dozrávání plodů.
- Rubinka - tvoří plody o velikosti 2-3 cm velmi sladké chuti.
- Charmant F1 - hybridní odrůda cherry rajčátek, která asi nejvíc potěší děti svou sladkou chutí.
- Sonet F1- je hybridní odrůda oválného tvaru, která má tu výhodu, že plně vyzrálé plody vůbec nepraskají.




Moření
Ještě před samotným výsevem se vyplatí, pokud semena rajčat namoříme. Mořením docílíme lepší klíčivost, vyvarujeme se tzv. padání klíčních rostlin a zároveň máme jistotu, že budeme mít dobrou a zdravou sklizeň.

Představíme vám čistě biologický prostředek na moření semen, který je tvořen 4 druhy hub Clonostachys, které zamezí vzniku ostatních patogenů, které jsou pro semena ničivé.

Mořit můžeme suchou cestou, kdy nasypeme semena rajčat do vhodné nádobky (použít můžeme třeba zavařovací sklenici s víčkem) a k nim přisypeme přibližně 1 lžičku mořidla. Nádobku uzavřeme a důkladným protřepáním se snažíme semena mořidlem obalit. Pokud se nám zdá, že je mořidla málo, přisypeme.

Setí semen
K výsevu semen použijete domácí pařníček, což je plastová nádoba s průhledným víkem (lze zakoupit v zahrádkářských potřebách a hobby marketech), vyrobená speciálně pro výsev a rychlení semen.

Použijeme substrát, určený k výsevu zeleniny a nasypeme přiměřenou vrstvu do pařníčku. Povrch upěchujeme pěchovátkem, které nám uhladí povrch zeminy a my tak docílíme stejnoměrné vrstvy.

Semena rajčat stačí vysít cca 0,5 cm pod povrch. Hranou pěchovátka vytvoříme v substrátu řádky a do nich vysejeme namořená semena. Dodržujte 1-2 cm vzdálenost mezi semeny, protože hustě vysetí semena budou špatně klíčit a rostlinky budou slabé a nebudou prospívat.

Abychom si nemuseli pamatovat, které odrůdy jsme si zaseli, na rozlišovače si napíšeme názvy jednotlivých odrůd a ty zapíchneme na okraj pařníčku.

Na závěr zasetí semena lehce, ale opravdu lehce postříkáme vodou z rozprašovače. Toto rosení je důležité proto, aby se semena ze substrátu nevyplavila.
Klíčení u rajčat trvá asi 7 dní. A pak se už jen můžeme těšit, až nám narostou kvalitní sazenice a my je budeme moci přesadit ven na záhon.

Publikováno: 8. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová