reklama

Vysaďte si na záhonech a do květináčů kapradiny

Kapradiny jsou tak trochu zvláštní rostliny, kterým je potřeba věnovat náležitou péči. Nedaří se jim všude. A protože nejideálnější čas na výsadbu je na jaře, můžeme se do toho pomalu pustit. Vysaďte si je nejen do zahrady, ale jsou využitelné i jako pokojové rostliny.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vysaďte si na záhonech a do květináčů kapradiny (Zdroj: Depositphotos)

Pěstování kapradin

Ne všechny kapradiny jsou stejné, ostatně v přírodě jich najdeme na tisíce druhů. Jen třeba podtřída Polypodiidae čítá okolo 9000 druhů. Kapradiny jsou hojně rozšířené po celé Zemi. Většinou jsou to byliny, ale některé tropické pralesy skrývají i stromové kapradiny. Kapradiny se poprvé objevily ve spodním devonu, tedy v prvohorách, aby v období druhohor začaly postupně vymírat. 

Kapradí
i (Zdroj: Depositphotos)
Kapradiny jsou hojně rozšířené po celé Zemi

Substrát

Rozmnožují se pomocí výtrusů, které se nacházejí na spodní straně listů. V přírodě je najdeme zejména na vlhkých a zastíněných místech. Doma je můžeme pěstovat i na světlých stanovištích s vyšší vlhkostí vzduchu, ale ne na přímém slunci. Kapradiny ale potřebují speciální substrát, zejména pokud je pěstujeme jako pokojové rostliny. Většině rostlin vyhovuje lehký slabě kyselý rašelinový substrát, naopak jim silně vadí substrát s obsahem soli či povrchová plíseň. 

Jelení jazyk
i (Zdroj: Depositphotos)
Jelení jazyk

Zálivka

Kapradiny jsou náročné na zálivku. Vyžadují zejména dešťovou vodu, případně vodu převařenou a odstátou na pokojovou teplotu. Ideální zálivka je každý druhý den. Velmi nevhodná je tvrdá voda, po které mohou rostlinky brzy zahynout. Od začátku jara až do podzimu jednou za dva týdny do vody přidejte tekuté hnojivo na zelené rostliny. Kromě pravidelné zálivky je dobré kapradiny rosit, a to stejnou vodou, jakou používáme při jejich zalévání. 

Zálivka
i (Zdroj: Depositphotos)
Kapradiny jsou náročné na zálivku

Přesazování

Pokud si kapradinu přinesete z obchodu, co nejdřív jí přesaďte do vhodného substrátu. Přesazování provádějte tak, že nejprve rostlinu s celým balem a přepravním květináčem ponořte do kbelíku s vodu na tak dlouho, dokud z květináče unikají vzduchové bublinky. Pak rostlinu vyndejte z vody a začněte s přesazováním. Dávejte přitom pozor na kořenový oddenek, nesmí se poškodit. Ty rostlinky, které mají oddenek rostoucí směrem vzhůru, zasaďte o něco hlouběji, než byla v původním květináči. Osladiče nebo netíky mají oddenek plazivý, těm by hlubší zasazení naopak moc neprospělo. Po přesazení rostlinu důkladně zalijte a pro lepší udržení vláhy v půdě můžete okolí zasypat mulčovací kůrou.

Parožnatka
i (Zdroj: Depositphotos)
Parožnatka

Oblíbené kapradiny

Ze skupiny velkých kapradin je to zejména ledviník (Nephrolepis), zejména pak Ledviník ztepilý.

Velmi oblíbené jsou také:

  • parožnatky (Platycerium bifurcatum),
  • jelení jazyk (Asplenium),
  • sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus),
  • tečkovka zlatá (Phlebodium aureum).
Tečkovka
Tečkovka zlatá (Zdroj: Depositphotos)
Sleziník hnízdovitý
Sleziník hnízdovitý (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 9. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová