reklama

Jak si ze semínka vypěstovat bylinku klášterních zahrad: Pupalka dvouletá léčí i zdobí

Z přízemní růžice listů vyrůstá druhým rokem až metr a půl vysoká lodyha, na jejímž konci září od července do září květy, které se trochu podobají divizně velkokvěté. Žluté květy pupalky dvouleté (Oenothera biennis) příjemně voní a rozevírají se až večer.

Pupalka dvouletá léčí kožní onemocnění, premenstruační syndrom, astma, průjmy i kocovinu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co budete potřebovat

  • semínka pupalky
  • hlinitopísčitou zeminu
  • mulčovací kůru
  • vhodnou nádobu nebo světlé místo na zahrádce

Jak budete postupovat

1. krok

Semena se vysévají od června do srpna přímo do půdy, velmi dobře klíčí. Pokud si plánujete sušit květy na čaj, zpracovat kořen a využívat semínka, zvolte zásadně klasickou odrůdu se žlutými květy, která se pěstovala v klášterních zahradách jako léčivka. Do zimy vytvoří sazenice bohatou přízemní růžici listů, na květ si budete muset počkat, kvete až druhým rokem, ale zato celé léto. Odkvetlé květy průběžně z rostliny odstraňujte. Kdybyste zatoužili ustříhnout si květ do vázy, nepřežije do druhého dne. Snadno se množí samovýsevem a často zplaňuje. K dostání je řada kultivarů pupalky – nízké odrůdy s růžovými květy, velmi oblíbená je pupalka missourská, která je dokonce trvalkou.

Z květů můžete připravit čaj
Z květů můžete připravit čaj (Zdroj: istock.com)

2. krok

Pupalce se daří dobře i v květináči, ale je potřeba vybrat hlubokou nádobu, protože během svého růstu vytváří mohutný kořen sahající do hloubky. Pro její umístění vyberte slunné stanoviště, snáší dobře sucho, zato přemokření ji může zahubit, tak s vodou opatrně, obzvláště když použijete mulčovací kůru. Potřebuje hlinitopísčitou půdu. Pupalka v květináči prospívá nejlépe na jižních terasách a střešních zahradách.

Pupalku dvouletou můžete vypěstovat i v květináči
Pupalku dvouletou můžete vypěstovat i v květináči (Zdroj: Zdena Nováčková)

3. krok

Plodem pupalky je tobolka s množstvím drobných semínek, která jsou pro terapeutické účely nejžádanější – lisuje se z nich olej, který se používá přímo jako podpůrná léčba cévních onemocnění, snižuje krevní tlak, pomáhá proti stresu, harmonizuje menstruační cyklus, zvyšuje obranyschopnost organismu. Pro vnější užití se z oleje vyrábějí masti proti kožním onemocněním jako je akné, lupénka a atopický ekzém.

Tobolky plné semínek
Tobolky plné semínek (Zdroj: nabla.cz)

Tip:

Kořen se dá syrový i vařený upravovat jako zelenina, sbírá se prvním rokem na podzim nebo druhým rokem brzy zjara před zahájením vegetačního období. Upravuje se jako ředkev. Semínka se zase dají zase použít v kuchyni obdobně jako mák.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 20. 8. 2023, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková