reklama

Jak na letní řez aneb Ovocné stromy teď potřebují upravit korunu

Než si připravíte potřebné nářadí, jakým jsou nůžky, pilka nebo teleskopické nůžky na stříhání ve výškách, připomeňte si s námi několik základních podmínek správného a bezpečného stříhání.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pusťte se do letního střihu ovocných stromů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Počasí

Pro střih stromů si vyberte vhodné počasí – ideál je pod mrakem, beze srážek a s mírnými teplotami. Stromy v takovém počasí snášejí stříhání lépe, což samozřejmě platí i o vás…

Jak tedy na střih stromů?

Peckoviny

Letní řez se musí dělat každý rok, zvláště u peckovin (višeň, slivoň, třešeň, meruňka,  broskvoň).  Ty totiž rostou bujně a při vynechání se strom až příliš zahustí a snižuje se tím velikost plodů i množství úrody. Jestli nestihnete nejpozději do poloviny září ořezat peckoviny, nechte to až na časné jaro. Po pozdějším zásahu by se nemusely zacelit rány a při příchodu prvních mrazíků by strom namrzl.

Jádroviny

V tuto dobu je jen kosmeticky upravte – ustřihněte všechny vlky a výhony směrující do koruny. Radikální řez jabloně a spol. je totiž čeká až v zimě od prosince do března.

Při řezání stromů se řiďte pravidly
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při řezání stromů se řiďte pravidly

Ořešák

Nedejte se přesvědčit mýtem, že ořešák řez nepotřebuje. I jemu je v tuto dobu potřeba výrazně upravit fasádu, jinak z něj nemusí vyrůst krásný, statný strom.

Ošetření ran

Každý střih stromů je zásahem do živého, proto všechny řezy na stromě hned zatřete buď štěpařským voskem, nebo latexem. V místě rány se mohou šířit hniloby.

Řezy ošetřete speciálním voskem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řezy ošetřete speciálním voskem

Kvalitní nářadí

Musí být ostré, kvalitní a spolehlivé. Práce s nekvalitní pilkou nebo nůžkami se rychle změní v trápení a nářadí, které „nesedí“ do ruky způsobí přinejmenším mozoly. Na silné větve ovocných stromů jsou ideální dvoučepelové nůžky, které jsou vysoce odolné a lehké. Jsou speciálně navrženy pro stříhání čerstvého dřeva až do průměru 55 mm a díky patentovanému převodovému mechanizmu zajistí několikanásobně vyšší střižnou sílu. Jinými slovy, pomohou vám ušetřit sílu, kterou vaše zahrádka ocení jinde.

Ve dvou to jde líp

Nezapomínejte na bezpečnost – a společnost. Nikdy neřežte stromy sami, nemusíte mít zrovna zdatného pomocníka, ale alespoň jeden dospělý by měl s vámi na zahradě být a dávat pozor. V případě nenadálého úrazu byste se totiž nemuseli pomoci dovolat včas.

Zdroj informací: Fiskars

Publikováno: 17. 8. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce