reklama

Pokojové rostliny a volba vhodného substrátu

Většina z nás si myslí, že pokojové rostliny dobře snáší pěstování v klasickém kupovaném substrátu. Je to jeden ze zásadních pěstebních omylů, kterého se v rámci pěstování pokojovek dopouštíme. Aby se jim dobře dařilo, volba vhodného substrátu je pro ně důležitá. Středně těžký substrát, smíchaný z několika složek, je pro ně zdaleka nejlepší možnou volbou.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pokojové rostliny a volba vhodného substrátu (Zdroj: Depositphotos)

Ohledně volby substrátu pro pěstování pokojových rostlin se vedou již delší dobu rozsáhlé dohady. Jedno je však zcela jasné. Klasický kupovaný substrát je jako takový naprosto nevhodný, protože velmi rychle sléhává, ztrácí svoji vzdušnost a pak drží spoustu vláhy, což v žádném případě neprospívá kořenovému systému. Hodně častým jevem je také bílý povlak na povrchu, což bývá způsobeno hlavně častým hnojením.

Míchání
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro domácí pěstování se vyplatí kupovaný substrát míchat s trochou písku a zeminou ze zahrádky

K pěstování pokojových rostlin spousta majitelů sáhne po běžné zahradní půdě, kde nejlepší bonitu představuje půda středně těžká, hlinitá, která byla dobře zásobena živinami. V takovém substrátu, který má velmi dobré vlastnosti, roste většina domácí zeleně, včetně té kvetoucí. Často se stává, že se sáhne i po přimíchání menšího množství písku, což není na škodu, protože dochází k částečnému vylehčení substrátu a také jeho lepšímu provzdušnění.

Kompost
i (Zdroj: Depositphotos)
Kompost je dobrou složkou do substrátu, protože je těžší, zajistí dostatek živin a částečně i vzdušnost díky obsahu hrubších částic

Někteří z Vás ale sáhnou po výrobě substrátu podomácku s využitím několika složek, které zajistí perfektní vlastnosti a vhodné prostředí pro zakořeňování. Připravte si dva díly kupovaného substrátu, jeden díl písku, dva díly kvalitní kompostové zeminy, která prošla prosévačkou a jeden díl těžší půdy. Všechny tyto složky smíchejte dohromady a použijte pro účel přesazování. Po zasazení jen opatrně a přiměřeně zalévejte. Kompost zajistí prvotní dávku živin, takže s umělými hnojivy je možné začít až zhruba za dva až tři měsíce, kdy se dávka přirozeně dostupných živin začne výrazněji ze substrátu vytrácet.

Zemina
i (Zdroj: Depositphotos)
Namíchaný substrát pro pokojovky si uschovejte na jaro třeba v pytli ve sklepě, v předjaří pak přesazujte zeleň dle libosti

Mnozí z vás si také lámou hlavu nad tím, co udělat s dříve prosperujícími rostlinami, které začaly postupně a bez zjevné příčiny chřadnout. Hodně pomůže, když se v jarním období sáhne po radikálním kroku – přesazení, s mírným zakrácením kořenového systému a obměnění původního prostředí, ve kterém rostliny přežívaly. Určitě substrát z kořenového balu při přesazení alespoň částečně vyklepejte a nahraďte novým, který má lepší složení a zajistí, že rostlina v něm bude dobře prosperovat. Zastřižené kořeny ošetřete dřevěným uhlím, funguje totiž jako skvělý dezinfekční prostředek.

Namíchaný substrát
i (Zdroj: Depositphotos)
Namíchaný substrát použijte pro všechny zelené rostliny, velmi rychle se v něm zabydlí

Základem k dobrému zdravotnímu stavu substrátu v květináčích je pravidelná kontrola, přiměřená zálivka, a hlavně také hnojení takovým způsobem, aby se nezačal na povrchu tvořit onen bílý povlak. Jednou za čas je vhodné povrch substrátu nakypřit povrchově pomocí vidličky nebo špejle. Substrát je díky pravidelné péči také vzdušnější a zdravější. A pokud je podezření na nedostatek živin, pak raději sáhněte po prosítovaném kompostu nebo žížalím čaji. Ty doplní spoustu živin, aniž by bylo zapotřebí shánět tekuté hnojivo.

Publikováno: 18. 3. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček