reklama

Škůdci pokojových rostlin nejsou nezničitelní

Během zimy a v předjaří se nám často stává, že se na pokojových rostlinách objevují nevítaní návštěvníci, škůdci. Jací jsou ti nejčastější a co na ně zabírá? Odpoví vám Ludmila Dušková a Jan Kopřiva ve své pravidelné rubrice s radami zahrádkářům i domácím pěstitelům.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Škůdci pokojových rostlin nejsou nezničitelní (Zdroj: Prima DOMA)

Jak likvidovat škůdce pokojových rostlin?

Jakmile se vám na pokojovkách usídlí mšice, molice nebo svilušky, většinou propadneme panice. Není to ale potřeba, pokud si škůdců na pokojových rostlinách všimneme včas. Slabé zamoření je možné řešit ihned a většinou účinně, pokud víme, jaké "potvory" se na pokojovkách usídlily a jaký prostředek na jejich likvidaci zvolit.

Škůdců na pokojových rostlinách v zimních měsících nalezneme celou plejádu. Mají totiž ideální podmínky pro množení a spokojený život. Je proto nezbytné, abychom naše květiny doma neustále sledovali. Úplně ideální je mít po ruce dobrou lupu, která odhalí i zárodky těchto rostlinných trapičů. Někteří škůdci nejsou totiž pouhým okem viditelní a můžeme je snadno zaměnit za fyziologickou poruchu rostliny nebo nedostatek vitamínů a potřebných látek.

Lupa
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lupou odhalíme i miniaturní "breberky"

Mšice

Nejčastějším škůdcem pokojových rostlin je mšice. Ty se vyskytují nejčastěji na spodní straně listů, kde vysávají listová pletiva a listy v důsledku toho začnou světlat, až zcela zhnědnou.

Kromě vizuální prohlídky mšice odhalíme i tím, že si osaháme listy, zda nelepí. Mšice totiž produkují tzv. medovici, která má vazkou a lepivou konzistenci. 

Mšice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Mšice patří mezi savé škůdce

Červci

dalším obvyklým škůdcem jsou červci. I ti se dají poznat podle produkce medovice, ale častěji si na rostlinách všimneme zvláštních bílých vatě podobných shluků, ve kterých se červci zdržují. 

Červci
i (Zdroj: Prima DOMA)
Červci pokrývají rostliny vatovitými chumáči

Svilušky

Svilušky patří mezi nejúpornější škůdce, s nimiž je boj doopravdy na dlouhou trať. Svilušky nejsou pouhým okem viditelné, ale spolehlivě je prozradí jemná pavučinka na listech, a také poměrně rychlé chřadnutí listů a posléze celé rostliny, kterou svilušky důkladně vysají.

Boj se škůdci

Pokud se nám objeví škůdci na pokojových rostlinách v bytě, snažíme se s nimi bojovat spíše ekologicky. Nikdo jistě nechce dýchat insekticidní emulze nebo neustále větrat a znovu vytápět byt. Ekologické prostředky jsou na bázi oleje, který na rostliny aplikujeme pomocí rozprašovačů. 

Vždy je vhodné udělat 2-3 ošetření v intervalu 5-7 dnů. Lepší ale než léčit důsledek je zaměřit se na prevenci. I zde nemusíme hned sahat po chemii, stejnou či podobnou službu nám udělají staré tipy a triky našich babiček.

Jedním z těch tipů je líh s vodou. Smícháme líh i vodu ve stejném poměru, tzn. 1 díl vody a 1 díl lihu. Pak pomocí štětce potíráme roztokem listy rostlin. Zejména třeba orchideje trpí na výskyt červců a jejich uzpůsobení listů mnohdy nedovolí insekticidům proniknout do všech míst, zasažených škůdci. Štětec tuto službu vykoná spolehlivě. 

Štětec
i (Zdroj: Prima DOMA)
Štětcem naneseme roztok na listy

Další praktickým nápadem je umisťování žlutých šipek do květináčů. Jedná se lepivé nástrahy, na něž se nachytá především létavý hmyz. 

Lepové pásky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lepové pásky lákají škůdce žlutou barvou

Trvalou službu nám mohou udělat insekticidní tyčinky. To jsou pevné tyčinky, které se zapichují do květináčů a lehce se přihrnou zeminou. Z tyčinek se postupně uvolňují látky, které škůdce od rostlin odpuzují. Jejich účinek je dlouhodobý. 

Jako prevence poslouží také speciální ubrousky na otírání listů pokojových rostlin. Tyto ubrousky jsou napuštěny insekticidem a jsou zároveň vlhčené. Při otírání se rovnou zbavíme prachu a nečistot na listech a odstraníme i případné škůdce.

Ubrousek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ubrousek napuštěný insekticidem pomůže k likvidaci škůdců

Prostředků na likvidaci škůdců i jejich prevenci máme dost a dost. Stačí si jen vybrat.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová