reklama

Jak mít čerstvý salát až do prvních mrazíků: Sezona výsevu a výsadby naštěstí ještě neskončila

Letní měsíce jsou na zahrádce bohaté na úrodu, je to čas sklizně zeleniny, kterou jste zasadili nebo zaseli na jaře. Jestli si myslíte, že tím pro zahrádkáře pěstební rok už definitivně skončil, mýlíte se. Takový salát můžete s úspěchem pěstovat až do podzimu.

Salát byl dlouhá léta považován za výhradně jarní zeleninu - v březnu až dubnu ze skleníku, v květnu a červnu ze záhonu. Pak už přišla na řadu dovážená zelenina, protože se předpokládalo, že to tady nejde. Ale ukázalo se, že i v létě se na zahrádkách dá pěstovat kvalitní salát vhodný k okamžité spotřebě. 

Co budete potřebovat:

  • kvalitní odrůdu salátu na letní výsev (zapomeňte na římský salát, ten je vhodný skutečně jen na jarní výsev)
  • dobře připravený záhon - bez plevele a obohacený o vyzrálý kompost
  • sázecí kolík nebo lopatku

Jak budete při výsevu salátu postupovat

1. krok

Každou volnou plochu můžete využít na výsev salátu. Ideálně je vypěstovat si sazenice v pařeništi nebo skleníku a osázet pozemek až když má sazenička alespoň tři listy. Ale podmínka to není. Když vysejete semínka salátu řídce, po vzejití můžete nové přehuštěné rostlinky rozsadit.

Jak mít čerstvý salát až do prvních mrazíků 2
i (Zdroj: istock.com)
Jak mít čerstvý salát až do prvních mrazíků 2

2. krok

Nově osetou plochu udržujeme stále vlhkou. Letní sluníčko je až příliš ostré a mladé vzcházející rostlinky by jistě spálilo. Vláha pomůže schladit okolí rostlin. Semínka salátu velice rychle vyklíčí. Udržujte záhon bez plevelů. Mladý salát až moc chutná slimákům, snažte se ho ochránit.

Jak mít čerstvý salát až do prvních mrazíků 4
i (Zdroj: istock.com)
Jak mít čerstvý salát až do prvních mrazíků 4

3. krok

Salát hustě vysetý můžete protrhat a umístit na jiné místo na zahrádce. Když jsou hlávky dostatečné, sklízíme postupně probírkou. Nejlepší je přece čerstvý, hned ze záhonu na talíř. Největším problémem při pěstování salátu pro podzimní sběr je častější výskyt plísně salátové a podhnívání hlávek za vlhkého počasí. Vyberte na pěstování proto dobře provzdušněnou půdu, nevysévejte do stínu. Omezte dobu, kdy jsou rostliny mokré, zalévejte opatrně brzo ráno.

Jak mít čerstvý salát až do prvních mrazíků 5
i (Zdroj: istock.com)
Jak mít čerstvý salát až do prvních mrazíků 5

Odrůdy, které můžete vysévat teď v létě

Maraton je odrůda vhodná pro výsev v první polovině července. Tvoří přechod mezi jarními a letními saláty, roste sice pomaleji, ale vytváří velké, žlutozelené hlávky.

Odrůda Maraton
i (Zdroj: SEMO)
Odrůda Maraton

Faraon je spolehlivá odrůda pro výsev ve druhé polovině července. Je to salát se světle zelenými, těžkými hlávkami.

Odrůda Faraon
i (Zdroj: SEMO)
Odrůda Faraon

Major – tuto odrůdu můžete klidně vysévat až v srpnu, roste rychle, ale hlávky jsou menší, zato chuťově jde o velice lahodný salát.

Odrůda Major
i (Zdroj: SEMO)
Odrůda Major

Baby leaf je jedna z nejrychleji rostoucích odrůd. Jestli je už konec srpna a vy jste zapomněli na salát, nevadí, ještě stále není pozdě. Vysévá se hustě, sbírá se ve stádiu, když dorůstá do velikosti 10 až 15 cm, tedy dříve, než vytvoří hlávku. Sklízet můžete už na 4 týdny od výsevu.

Směs listových salátů Baby leaf
i (Zdroj: SEMO)
Směs listových salátů Baby leaf

Dubagold, Dubared – pokud chcete, aby byl salát na misce zpestřením, zkuste tyto odrůdy listového salátu. Netvoří sice pevně uzavřené hlávky, ale husté, krásně klenuté růžice listů.

Dubagold a Dubared
i (Zdroj: SEMO)
Dubagold a Dubared

Prima tip

Netkaná textilie se používá na jaře na přikrytí rostlin, protože se pod ní utváří příznivé mikroklima pro rychlé vzcházení a růst rostlin. Tu samou funkci může splnit i teď. Po výsevu můžete záhon přikrýt netkanou textilií, a tak ochránit vzcházející rostlinky před nočním chladem. V září přichází několik týdnů babího léta, ale mohou se už vyskytnout i první mrazíky. Důležité je, aby rostlinky salátu přečkaly toto období bez výrazného poškození.

Publikováno: 7. 3. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová