reklama

Předpěstování sadby v přenoskách na vajíčka krok za krokem

Při předpěstování sadby zeleniny a květin nemusíme za každou cenu nakupovat hromady květináčků a sadbovačů, abychom měli všechno potřebné kam vysít. V dnešní moderní době se hledí na ekologičnost a recyklaci, proto neváháme a využijeme kartonové přenosky od vajec. Nemusíme je vyhazovat do odpadu a využijeme je tímto šikovným způsobem.

K předpěstování využijte přenosky na vajíčka, šetříte svoje finance i přírodu (Zdroj: Depositphotos)

Využití této metody sadbování má svoje nesporné výhody. Z klasických květináčků se sazeničky velmi špatně vyjímají a můžete je poškodit. Kartonové přenosky na vejce představují zcela ekologický přístup, protože tím šetříte přírodu a při vyjímání vzrostlé sadby jednoduše obal rozstřihnete a tím zabráníte jakémukoliv poškození.

Potřebné pomůcky

  • Kartonová přenoska na vajíčka
  • Substrát pro předpěstování
  • Nůžky
  • Semínka rostlin, které chcete vysít
  • Podmiska nebo miniskleníček, do které vložíme oseté přenosky se substrátem

Nejprve si vyberte vhodnou přenosku. Měla by být v dobrém stavu bez popraskaných stěn a jiných poškození. Na obrázku výše vidíte, jak vypadá opravdu pěkná přenoska, která skvěle poslouží pro pěstitelské účely.

Přenoska na vajíčka
Přenoska na vajíčka nabízí větší využití, než si můžete myslet (Zdroj: Jaromír Malich)

Tuto přenosku pomocí ostrých nůžek rozstřihněte na dva kusy, které poslouží jako sadbovače bez nutnosti cokoliv nakupovat. Výstupek vpředu pro zajištění uzavřené přenosky odstřihněte pryč.

Rozstřižená přenoska na vejce
Přenoska po úpravě nůžkami (Zdroj: Jaromír Malich)

Oba díly přenosky nejprve ve spodní části opatřete malými otvory pro odtok vody, následně je vyplňte připraveným substrátem, urovnejte a přitlačte. Mějte už připraveny semínka, které použijete.

Příprava výsevů
Těsně před výsevem (Zdroj: Jaromír Malich)

Proveďte výsev. Nezapomeňte, že řídký výsev je lepší, protože klíčící rostlinky se snáze vyjednocují a taky se zásadně snižuje riziko napadení mladých rostlinek houbovými chorobami.

Přenoska na vejce naplněné substrátem
Po výsevu nezapomeňte zem mírně přitlačit, aby osivo naklíčilo (Zdroj: Jaromír Malich)

Pak umístěte přenosky s osivem na podmisky. V chladnějších místnostech je vhodné použít miniskleníček, který má stříšku s větráním, díky tomu vždy jednoduše provedete výměnu vzduchu bez toho, aby při větrání sadba trpěla průvanem.

Hotový výsev v přenoskách od vajec
Hotový výsev připravený k umístění na světlé místo (Zdroj: Jaromír Malich)

A je hotovo. Skleníček s osením přemístěte na slunečné místo, kde postupně začnou všechna semínka klíčit. Již během prvního týdne o sobě začne dávat budoucí sadba vědět, nezapomeňte na pravidelné rosení, které je vhodnější než zalití proudem vody.

Výsev v miniskleníčku
Hotový výsev ve větratelném miniskleníčku (Zdroj: Jaromír Malich)

Publikováno: 23. 3. 2021, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich